Kansanedustaja Elina Lepomäki (kok.) Kertoilee uudessa Salon yrittäjä lehdessä että " pienellä yrityksellä ei ole sellaista painostusvoimaa, että se saisi työntekijät suostumaan epäinhimillisiin joustoihin, sillä palkansaajalla on aina mahdollisuus siirtyä työttömyysturvan piiriin."
Kansanedustaja Lepomäki on selvästi harmistunut että työttömyyskorvaukset estävät työkantajien mielivallan. Samalla Lepomäki ajaa palkka-alea toteamalla että " työpaikan säilyttäminen hieman pienemmällä palkalla on parempi vaihtoehto kuin kilometritehdas"
Elina Lepomäki (kok.) Näkemyksiä
28
489
Vastaukset
- lepomäennäkökulma
" pienellä yrityksellä ei ole sellaista painostusvoimaa, että se saisi työntekijät suostumaan epäinhimillisiin joustoihin, sillä palkansaajalla on aina mahdollisuus siirtyä työttömyysturvan piiriin."
Kysymys onkin se että miksi pienten yritysten täytyy turvautua tarjoamaan epäinhimillisiä ehtoja ja miksei pienyrittäminen kannata. Lepomäki ei luonnollisestikaan kokoomuslaisena asiaa tältä kantilta halua tarkastella, sillä on helpompaa syyllistää työttömiä kuin yrittää auttaa pienyrittäjiä helpottamalla heidän toimintaansa taloudellisesti mm. karsimalla byrokratiaa ja verotusta, jolloin kohtuullista palkkatasoa voitaisi alaisille tarjota ja yritysvoittojakin voisi yrityksen omistaja jopa työstään saada.
Lepomäki ajatteleekin tyypillisesti vain suuryritysten, monopolien, sekä sekä virkamiesten etuja. - Tj211
No käsittääkseni Lepomäki on kyllä ajanut verotuksen keventämistä, turhan sääntelyn ja byrokratian purkamista. Eli kannattaisi ottaa asioista selvää ennen kuin kovin syvällä rintaäänellä kommentoi.
- LepomäkiSielläJaTäällä
Eikös se Lepomäki ole myös kommentoinut varsin kipakasti maahanmuuttopolitiikkaa muutama vuosi sitten, mutta kun puolueen puheenjohtajanpalli siintää silmissä, niin eikös tuo ole irtisanoutunut niistäkin sanomisistaan.
Summasummarum, ihan sama mitä se Lepomäki sanoo tai ei. Aivan kuin katsoisi peiliin; näet siellä mitä haluat nähdä. Selvitähän sinä ensin itsellesi, mitä itse odotat Lepomäeltä.
- trokkari
Valitsisi sitten kantansa eikä poukkoilisi edestakaisin. Taitaa olla aloitusviestin lausumat niitä Lepomäen oikeita omia ajatuksia ja nuo "käsittääksesi" (lähteet?) "byrokratian purkamispuheet" kalasteluja vaalipisteitä varten. Kyllä kokkarit tunnetaan! Onneksi jytky tulee.
- taavi55
Vahvat tuntuu olevan mielipiteet!!!
http://www.lepomäki.net/ - gggggc
Kannusteet
Työttömälle pakkotyö
Työntekijälle palkanalennukset
Johtajille muhkea bonus- ikänsäraatanut
Elina ajaa rikkaille lisää rahaa ja köyhiltä pois, täysin tunteeton ihminen, uusliberaali, nuorkokoomuslainen.
Työttömiltä Elina on viemässä työttömyysturvan, vaikka moni tehnyt 40 vuotta töitä ja maksanut Elinankin koulutuksen, nyt liki 60 v ja potkittu työttömäksi ja Elinan Kokoomus mielestä työttömyysturva pois, samasa sakissa Vartiainen ja Soninvaara, kaikki itse huippuvarakkaita. - KeskitysleiritTakaisin
ikänsäraatanut kirjoitti:
Elina ajaa rikkaille lisää rahaa ja köyhiltä pois, täysin tunteeton ihminen, uusliberaali, nuorkokoomuslainen.
Työttömiltä Elina on viemässä työttömyysturvan, vaikka moni tehnyt 40 vuotta töitä ja maksanut Elinankin koulutuksen, nyt liki 60 v ja potkittu työttömäksi ja Elinan Kokoomus mielestä työttömyysturva pois, samasa sakissa Vartiainen ja Soninvaara, kaikki itse huippuvarakkaita.Todella kolkon oloinen ihminen, varmaan ajaisi työttömät, eläkeläiset ja muut vähävaraiset ja sairaat karkotettaviksi. Mitä mieltä tämä jäätäväkatseinen nainen on maahanmuuttajista, saako he tulla tänne ja kustannetaanko heille kuitenkin tukipaketti ja hotellimajoitus, haluaisin mielenkiinnosta tietää.
- Hockey1
ikänsäraatanut kirjoitti:
Elina ajaa rikkaille lisää rahaa ja köyhiltä pois, täysin tunteeton ihminen, uusliberaali, nuorkokoomuslainen.
Työttömiltä Elina on viemässä työttömyysturvan, vaikka moni tehnyt 40 vuotta töitä ja maksanut Elinankin koulutuksen, nyt liki 60 v ja potkittu työttömäksi ja Elinan Kokoomus mielestä työttömyysturva pois, samasa sakissa Vartiainen ja Soninvaara, kaikki itse huippuvarakkaita.Juuri näin,jos Lepomäestä tulee Kookomuken johtaja,niin ajaa pelkästään rikkaiden asioita.Sitä kok on tietysti tehnyt aina,mutta nyt siistä tulisi kyllä tosi näkyvää.
Sama kai tuo on, kun Kokoomus sukeltaa. Ei tule pääsemään seuraavaan eduskuntaan. Nytkin nousi vasta varasijan kautta.
- äänestävihreitä
http://www.libera.fi/perustili/perheenisa-jaa-tyottomaksi/
On tuo perustilimalli parempi kuin nykyinen kyykytysjärjestelmä. No mikä tahansa on parempi kuin nykyinen kyykytysjärjestelmä.- ggggge
perustili laskee, jos ei työllisty-työvoimasta on liikatarjontaa tohtorista kesätyöntekijoihin asti.
yhden paperikone hankinnan takia, pitää vähintään 2 kaksi toimivaa mieluummin 4 neljä sulkea, tuotannon pysyessä samana. Saattehan yhden uuden paperikonehankinnan johdosta 150 tyopaikkaa
investoinit kannattaa tehdä-se lisää työvoiman tarjontaa mm antti rinne on sen myös todennut
- VanhaParta
Tuolla asenteella veikkaan Lepomäelle vaikeuksia saada yritykseensä osaavaa työvoimaa.
- äänestävihreitä
Vasemmistoliitto ja SDP ovat todellisuudessa perustulon suurimmat vastustajat. Ristiriita juontuu Vasemmistoliiton ja SDP läheisistä kytköksistä palkansaajajärjestöihin, jotka rajatun intressinryhmän edustajina vastustavat henkeen ja vereen perustulon kaltaista uudistusta. Palkansaajajärjestöt pelkäävät perustuloa, koska sen seurauksena erilaiset väliaikaiset, määräaikaiset, osa-aikaiset, pätkätyöt ja yrittämisen muodot lisääntyisivät. Suurin pelko on pätkätyökulttuurin vakiintuminen osaksi yleistä työmaailmaa ja sen mukana tuoma kokopäiväisten työläisten pakottaminen pätkätyöläisiksi. Kun työttömyyskassa, asuntolainat ja autolainat ovat pitkälti riippuvaisia hyvin tienaavista kokopäivätöissä olevista palkansaajista, niin suomalaisen kulutusyhteiskunnan peruspilarit murtuisivat ja palkansaajajärjestöjen hegemonia lakkaisi.
- työtönvm55
Elina Lepomäen(kokoomus) Suomessa toiset elävät kurjassa köyhyydessä ja toiset ylettömissä rikkauksissa, perustulo olisi, niin pieni, että sillä ei tule toimeen ja kun ihmisellä ikää 60 v, pitkä työhistoria, ikänsä maksanut veroja ja häneltä vietäisiin työttömyysturva, niin miten käy? Kukaan ei palkkaa liki 60 vuotiasta palkkatöihin, eli Lepomäen ja porukkansa mielestä vanhta orjiksi, kiitokseksi pitkästä työhistoriasta.
Sdp ja Vasemmisto ainoat jotka puolustavat tavallista ihmistä.- äänivasemmalle
Vihreät ovat kokoomuksen apupuolue, kaikessa Kokoomuksen kanssa samaa mieltä, nähty Helsingissä, Soininvaaraa ylimpänä Lepomäen kannalla, Hessaas Kokoomus ja Vihreät ovat yksitysitäneet ja kilpailuttaneet ja pienipalkkaisilla työntekijöillä ei mitään väliä
- gggggge
Motivointi keinot
työttömälle karensi
työntekijälle työpaikan menetys kilometritehtaalle
johdon työt jatkuu hyvistä päätöksistä - yhteiskunnanvoimavara1
Yhteiskunnanvoimavara1 työtön paskahousu (TVY) kertoo uudessa karessi-sanomissa seuraavaa. Työttömillä ei ole sellaista painostusvoimaa jolla voisi kiristää työnantajia saamaan työlleen kohtuullisen toimeen tulon, koska yhteiskunta omilla toimillaan pakottaa työttömän pakkotöihin karensin uhalla. tästä epätasa-arvosta ei kukaan kansanedustaja ole huolissaan, eikä mahdollisesta moraalikadosta. Työmies on palkkansa ansainnut, jopa vähempiarvoisesta työstään, näen sen eräillä piireillä on muodostunut ahneuden kulttuuri, jossa ahneus on hyve!.
- käpyäläinen
Wahlroosin tyttöhän tuo on, en nyt muuta sano kuin että lapsellisia Ayn Randin oppeja omaksunut kuten pankkiiri, Björnin rahaa saanut jne. Toivottavasti etenee kokoomuksessa, vastaavasti kokoomuksen kannatus vähenee, jos suomalaisilla vähänkään järkeä on.
Elinan ja Björnin taloushöpinä saattaa kuulostaa vakuuttavalta - mahtavatko ihan itsekin uskoa siihen- mutta eiväthän pankit koskaan ole saaneet talouskasvua aikaan. - luonnonlait
Ylimielinen akka pyrkimässä kokoomuksen johtoon. Puolueensa näköinen tapaus Kategoriassa "kokoomuksen nätit naiset". Kyykyttämään kyykyttämään. Outohan se on puoluekin talous- ja työllisyyspolitiikassa vaan oikealle, oikealle - vaan eipä tule laita vastaan.
- totuuss
Kokoomuslaiset hienostopennut ovat syntyneet kultalusikka suussa, ne mitään ymmärrä ihmisen pärjäämättömyydestä tässä maassa. Jos suurin onnettomuus elämässä on ollut nylonsukkahousun silmäpako, tuskin löytyy kykyä asettua toisten ihmisten kärsimyksiin?
Toivoisin, että Lepomäki valittaisiin Kokoomuksen johtoon, sillä Kokoomus pienenisi Lepomäen linjan myötä marginaalipuolueeksi.
- Oletsurkeapaska
Painu jo takaisin äitis vittuun.
- yökötys
Kokkareet ovat maan syöpä, persujen kanssa samaa paskasakkia.
- setoimiilepomäelläkin
Kansalla ei ole sellaista painostusvoimaa, että se saisi kansanedustajat suostumaan epäinhimillisiin joustoihin, sillä kansanedustajalla on aina mahdollisuus siirtyä kansanedustajien sopeutumiseläkkeen piiriin, jos putoaa eduskunnasta".
- ruben01
Aivan pimee muija...ikäiseksekseen....isis...
- varmaatiatoa
Tuo natsiakka tapetaan ensimmäisenä kun se kapina alkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu645616Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti204257Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett172916- 1702227
- 171926
Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä
Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut1231774- 951377
- 681164
Harmi, se on
Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty171136Maailma pysähtyy aina kun sut nään
Voi mies kuinka söpö sä oot❤️ Olisin halunnut jutella syvällisempää kuin vaan niitä näitä. Se pieni heti sut tavatessa o77988