On se kumma

Viero

Pitäs lopettaa tämä keskustelupalsta. Ei järjen hiventä koko hommassa. Ihmisiä saa haukkua nimellä. Ala-arvosta touhua. Jos joku haluais keskustella normaaleista asioista, heti joku pilaa sen jo alussa .Kuka näitä keskusteluja valvoo?Ei kukaan!

4

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllähän tämä on aika ala-arvoista väittelyä täällä. Olen jo monella palstalla tämän asian sanonut, täälläkin viime lumilla, mutta toistetaan, eli muistakaa kirjoittamisessa pari asiaa, niin kaikilla on mielenkiintoa lukea näitä juttuja:

      - Ajattele mitä kirjoitat, älä kirjoita mitä ajattelet

      - Kirjoituksesi säilyy täällä vuosia kaikkien luettavissa

      - Älä mainitse ketään nimeltä tai tunnistettavasti, siitä voit saada vaikeuksia, varsinkin jos kyseessä on yksityishenkilö. Poliisi saa koneesi numeron Suomi24:ltä jos on aihetta epäillä rikosta ja tele-operaattorilta liittymäsi numeron ja haltijan tiedot ja siinä sitten ihmettelet kun konsta soittaa kuulusteluun tai haaste-lappu pitää noutaa.

      - Poliitikkojen ja johtavien virkamiesten päätöksiä voi moittia, ihan nimeltä mainitenkin. Muista kuitenkin ettei juttelu mene yksityisasioihin, ne ovat niilläkin suojattuja.

      - Yritystä voi moittia, esim "Ö-kaupan lihatiski on kylän kallein ja siellä on surkein palvelu", sehän on sinun mielipiteesi. Älä mene siinäkään kuitenkaan henkilökohtaisuuksiin, kehenkään myyjään tai yrittäjään ja heidän henkilökohtaisiin ominaisuuksiin.

      Kun aloitat kirjoittamisen, mieti mitä haluat sanoa. Mikä on viestisi ydin.
      Jos et ydintä löydä, jätä kirjoittamatta. Perustele sitten sanomasi. Näin meillä kaikilla on parempi lukuelämys. Jätä turhat rönsyt pois.

      Aika typerää nimettömänä huudella johonkin yhteen ihmiseen, sukuun, kylään tai uskontoon tai muuhun kohdistuvia kommentteja. Luulisi että näinä puutteen aikoina, jolloin oma kunta päästelee jo kuolonkorinoita, olisi tärkeämpiäkin aiheita. Ilmeisesti jollain on asiat vielä hyvin. Viime kuukausina ei ole viitsinyt oikein tällä palstalla edes käydä, jutut eivät yllä edes eskari-ikäisen tasolle...

      • bierakalle

        mie lukasin kanssa tiedon ILO-SOPIMUKSELLA pyyhkäistää sitä takavakoa kuulemma oli huonosti laadittu oli artiklat kirjoitettu merkonomni tasolla


    • Seitapaitalaita

      Kuten olemme saaneet kuulla myös median välityksellä, niin on olemassa nuita venäläisiä trolliarmeijoita haittaamassa järkevää keskustelua ihmisten kesken ja se on tietysti tehokas tapa häiritä keskustelua.

      Olisikohan mahdollista, että pohjoisen alueen foorumeita trollaisi suomalainen trolliarmeija, joka pyrkii luomaan eripuraa pohjoisen ihmisten keskelle ja tekemään tyhjäksi monia keskusteluja, jotka olisivat tarpeen käydä paikallisten ihmisten kesken? Hajoita ja hallitse!
      Onhan tuo trollaaminen kuitenkin ollut näillä pohjoisen foorumeilla järjestelmällistä ja jatkuvaa jo vuosia.

      Olisi naivia olettaa, ettei suomalaisia trolliarmeijoita voisi olla olemassa, kun se on kuitekin kovin tehokas ase näinä aikoina järkevän keskustelun keskeyttämiseen.
      Olkaa tarkkana!

    • natdison

      Minusta on hyvä että puhutaan ja kirjoitetaan. Silloin kuuluu mitä mieltä asioista ollaan. Ainahan tekstit ei ole niin kaunokirjallisia mutta kyllä niistä asian saa selville. Tosi hyvä että on tällainen palsta. Tämä ilo asia on täällä lapissa esim. Tärkeä koska se koskettaa Meitä kaikkia lapin asukkaita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      103
      6362
    2. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      118
      2987
    3. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      289
      2768
    4. Kirjoita

      … jotakin minkä vain kaivattusi tietää
      Ikävä
      147
      2703
    5. Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?

      Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo
      Tv-sarjat
      37
      2358
    6. Tyhmä persuväite = köyhä argumentti

      Väite, että vasemmistopuolueita äänestäisivät vain “köyhät, tapatyöttömät tai heikoilla lahjoilla varustetut”, kertoo en
      Maailman menoa
      71
      2306
    7. Tiesitkö? Andy McCoy ja Pelle Miljoona saavat taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on

      Ylimääräiset taiteilijaeläkkeet on jaettu ja 59 taiteilijaa sai sen. Taiteilijoiden keskimääräinen eläketulo jää hyvin a
      Maailman menoa
      76
      1770
    8. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1715
    9. Haluan sut

      Voitaisiinko tutustua paremmin toisiimme? Ovi on aina auki sinulle. Lähelle.
      Ikävä
      53
      1623
    10. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      4
      1485
    Aihe