Eli haluaisin ostaa ensimmäiseksi jouseksi jonkun ihan perus taljajousen, mutta äitini sanoo että se on liian vaarallinen 14-vuotiaalle asuinalueella. Hän sanoo että mökillä saisit, mutta käymme siellä niin harvoin ja se olisi kotona paljon mieluisampi kun meillä on niin iso piha. Niin kysymys kuuluu että miten saisin suostuteltua hänet sen ostamiseen?
Miten saisin
taljajousenhaluaisin
1
179
Vastaukset
- Jousiampujain Liitto
Ennen oman jousen ostamista käy kokeilemassa jousiammuntaa ja taljajousta lähimmässä jousiammuntaseurassa ja opettele lajin perusteet. Ota myös äitisi mukaan, niin hän näkee, millainen harrastus on. Äitisi on ihan oikeassa siinä, että turvallisuus pitää huomioida tarkasti. Kaupungissa jousiammuntaseuran harjoitusrata on monesti paras vaihtoehto, ja seuran kokeneemmilta harrastajilta saa samalla kyseltyä vinkkejä oman tekniikan parantamiseen, jousen säätöihin jne. Katso lähin jousiammuntaseura osoitteesta http://www.sjal.fi/seurat-suomessa/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2512294- 1921694
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä471349Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501045- 41846
- 14820
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31810Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver23778Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25776Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647