tapasin tyttöystäväni 1,5vuotta olemme seurustellut vajaat puol vuotta lähiaikoina sain tietää että hänet oli raiskattu muutama vuosi sitten ittelläni alko masennus ja kaikki muu paska mistä olin päässyt jo yli en olisi ees halunnut tietää mutta ihan hyvä kun kertoi mutta painaahansa se niin vitusti omaa mieltä vaikka ittelleen ei olisi tapahtunut mitään ja nyt elän masennuksessa..
Tyttöystäväni Raiskattu
anopohjosest
11369
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
muutama kuukausi sitten sain tietää..
Miksi tuo asia masentaa sinua?
siitä ei pääse yli millään ja se masentaa rakastan todella tyttöystävääni
Siis kuka nyt ei pääse yli, sinä vai tyttiksesi vai te molemmat?
Oletko tullut ajatelleeksi, miltä sinun "masiksesi" tuntuu tyttöystävästäsi? Taatusti hänellä on paha olo muutenkin, mutta voi kokea sinun masennuksesi olevan hänen aiheuttamaansa. Kannattaisko sinun nyt ottaa itseäsi niskasta kiinni ja lopettaa tuo pa-s-kassa tarpominen ja keskittyä tyttiksesi tukemiseen jatkossa?!
siis seksuaalisella tasollako? ällöttää koskea häneen vai se että susta tuntuu pahalle se miten joku voi tehdä tollasta. soita johonkin auttavaan puhelimeen ja sitten työnnät sen tytön terapiaan kanssa, varmaan on jotain traumaperäistä jäänyt, jo sen ajatteleminen että joku särkisi itsemäärämisoikeuden omaan kehoon seksuaalisella alueella tuntuu aivan kamalalta, tuntuu raiskatusta varmaan sata miljoonaa kertaa pahemmalta. etenkin jos hommaan on liittynyt sanallista uhkailua tai muuta hengellä uhkaammista siitä itse asiasta puhumattakaan
häntä ei masenna asia mitenkään vaan minä hänellä on kaikki hyvin hän ei tiedä masennuksista eikä hän koe sen olevan hänen aiheuttamaansa
No miksi ihmeessä tyttöystäväsi pitäisikään kokea sinun masennuksesi hänen itsensä aiheuttamaksi?! Herranen aika, tyttöhän on ollut raiskauksen UHRI, et sinä!
Olisiko mitään, että hommaisit itsesi jonkun ammattiauttajan pakeille kertomaan noista fiiliksistäsi..? Asia tuntuu kuormittavan mieltäsi kohtuuttomasti eikä tilanne parane siitä, että yksiksesi sitä vatuloit hedelmättömästi.
joo joskus toisten salaisuudet muuttuu omaksi taakaksi
joskus jollain ystävällä saattaa olla niin vaikea elämäntilanne että niitä asioita ei jaksa kantaa, ammattilainen kun ei ole, silloin on pakko sanoa että hae apua jostain että mulla menee oma elämä nyt täysin tän sun murheen ja muun trauman alle jos sitä vain pyörittelen mielessäni. onko naisesi hakenut apua. sulla ei ole resursseja joten voisitteko olla vain ystäviä?
Vai masentaako sen takia, kun tyttöystäväsi ei pysty yhtä riettaaseen ja estottomaan seksiin kuin toivoisit?
En halua hänelle mitään masennusta tai muuta olen ajatellut että ei suhde toimi mutta en haluaisi lopettaakkaan koska rakastan häntä ei ole mitään seksi ongelmia
Keskustelkaa hyvät ihmiset tämä asia läpi juurta jaksain. Kerrot tytöllesi omia tuntemuksiasi ja kuuntelet hänen sanottavansa. Tyttöystäväsi on kokenut kamalan asian ja todennäköisesti päässyt siitä yli, joten älä sinä omalla käytökselläsi enää vaikeuta hänen elämäänsä. Yhdessä selviätte kyllä asian yli, jos suhteenne on vahvalla pohjalla.