uusi versio kiertomäntä moottorista

näksifäksi

Kannattaa klikata goolesta kirtomäntä moottorin uusi rohkea tuleminen,sieltä löytyy vankkel mootorista poikkeavan tekniikan animaatio videokin,olisi mukavaa kuulla mielipiteitä,palstalla kun voisi olla moottorin ammattilaisiakin.

9

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olly

      En ole löytänyt yhtään videota, missä tuon sinänsä hienon moottorin varsinaista ongelmaa olisi ratkaistu. Palotila ei vaan tahdo olla tiivis, joten öljyvuodot ovat isoja.
      Alaväännön puutehan on jo ratkaistu pienellä ahtimella.

      • näksifäksi

        Löytyy googlesta nimellä kiertomäntä moottorin uusi rohkea tuleminen,ei tarkoita läppää.


      • Kumpi?
        näksifäksi kirjoitti:

        Löytyy googlesta nimellä kiertomäntä moottorin uusi rohkea tuleminen,ei tarkoita läppää.

        Kiertomäntä, ja moottorin rohkea uusi tuleminen ei tarkoita läppää. Onko se läppä?


      • näksifäksi
        Kumpi? kirjoitti:

        Kiertomäntä, ja moottorin rohkea uusi tuleminen ei tarkoita läppää. Onko se läppä?

        Ei se läppä ole,se oli vain lyhvesti ilmaistu että ei ole läppämäntä kun joku tarjosi sitä.


    • 11+3

      Ei vankkel vaan wankel. Kiertomäntämoottori on yhdyssana, ei siis kirjoiteta "kiertomäntä moottori".

      • martta00

        nimenomaan näin, tarkkana pitää olla. 11 3 saa multa


      • näksifäksi
        martta00 kirjoitti:

        nimenomaan näin, tarkkana pitää olla. 11 3 saa multa

        Saanko puhelinnumeron


    • Näitä "mullistavia" innovaatioita ilmestyy aina tasaisin välein ja kaikkien ensisijainen tarkoitus näyttää olevan imuroida hyväuskoisten irtorahat "tuottavan innovaation kehittämiseen".

      ensimmäinen huomio kiintyy geometrian ongelmallisuuteen, männän kehällä on vain kaksi pistettä, jotka seuraavat kiinteästi sylinterin seinämää, toinen erottaa pako-ja imukanavat ja toinen sattuu keskelle palotilaa !
      Palotila on luonnollisesti muotoiltavissa mäntään, mutta kuinka tiivistetään pinta, jonka kosketus irtoaa säännöllisesti kun ongelmaa ei ole pystytty ratkaisemaan edes jatkuvassa kosketuksessa oleville pinnoille (Wamkel).
      lisänä on Wankelistakin tuttu männän jäähdytys ja palotilan ongelmallinen muoto, jotka tässä ratkaisussa näyttävät vieläkin pahemmilta.

      Moottori varmaankin tuhisee, mutta tuskinpa Wankelin ongelmat poistuvat jos ongelmia entisestään vaikeutetaan, ainoa muutos näyttäisi olevan että työtahteja on 3 / 2 kampiakselin kierrokselle, kun Wankelissa vain 1.

      http://www.motouutiset.fi/fi/moottoripyorat/uutiset/1479/Kiertomäntämoottorin-uusi-rohkea-tuleminen.htm

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      182
      22399
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      79
      9611
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      44
      7602
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      86
      6401
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      189
      6093
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      48
      5092
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      116
      4747
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      105
      4466
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      94
      2185
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      84
      1477
    Aihe