Olen vähän päälle kolmikymppinen nainen ja ongelmanani on karvat kasvoissa. Viikset olen käynyt kosmetologilla sokeroimassa, ja olen ollut tuloksiin tyytyväinen. Nyt kuitenkin olen huomannut että karvoitus myöskin leukaperissä ja hieman poskissa on lisääntynyt niin häiritsevästi, että haluaisin jo tehdä asialle jotain. Ilmeisesti tätä leukaperien/poskien karvoitusta ei ole aikaisemmin ollut näin runsaassa mitassa koska en ole sitä aiemmin itselläni huomannut ja olen katsellut vanhoja kuviakin niin kyllä; tämä ongelma on ilmaantunut vasta tämän vuoden aikana. Syynä voi olla raskaus, tai sitten vaihdevuodet(ko?) alkaa jo puskea päälle?? Oli syy mikä hyvänsä niin haluan noista eroon.
Karvat ovat vähän kuin pulisongit ja se on selvästi "hiusmaista" karvoitusta - ohutta ja tiheässä. Lisäksi se jatkuu hieman kaulalle. Yritin niitä itse nyppiä mutta se ei oikein tuntunut tehoavan. Oisko epilointi seuraava kokeilu? Minulla on säärille tarkoitettu epilaattori, tosin olen siltä käsikarvojakin joskus epiloinut niin mietin että sattuukohan se ihan hirveästi kun voisin kuvitella että jos tukkaa repii päästä niin se sattuu!! Ja tuo minun pulisonki-karvoitus kun on tiheää... Onko teillä kokemuksia? Kosmetologi totesi viimeisen viiksisokeroinnin yhteydessä että jos nuita (siis poskihaituvia) alkaa ottamaan pois niin kasvu voi villiintyä, onko tällaista sattunut kellekään? Partahöylällähän nuo lähtis mutta sitten mahdollinen sänki kasvaa tasaisena takaisin enkä halua sitä koska tiedän että se ei tule miellyttämään silmääni! :D Haluaisin tietää kokemuksia millä poistatte itse kasvojen häiritsevät karvat, ja miten käyttämänne keinot ovat tehonneet? Kaikki mahdolliset keinot haluan kuulla, josko niistä minulle jokin sopiva löytyisi... Kiitos! :)
Pulisongit naisella
5
4929
Vastaukset
- Käytä hyödyksi
Muuta kampausta ja anna hiusten kasvaa pitkiksi niin noista "pulisonkihiuksista" on vain hyötyä.
Sokerointi tai muu epilointitapa ei villiinnytä karvankasvua, pikemminkin päinvastoin jos tekee sen säännöllisesti. Höyläämään ei kannata alkaa. - Parrakas nainen
Ap mee sirkukseen duuniin
- karvaton_kuono
turkkilaiset parturit hirttää karvat langalla eli nk pinsettimenetelmä - ajan oloon harvenevat ja ohenevat -vielä edullisesti
- keski_ikäinen
Aloituksesta on tosin muutama vuosi, mutta aloittajan olisi kannattanut käydä lääkärissä tai varmistaa, aiheuttaako joku sairaus tai hänen käyttämä lääke liikakarvoitusta (kortisoni, epilepsialääkkeet ym.).
Itselläni on paljon vaaleaa nukkamaista karvaa kasvoissa, ja olen epiloinut sitä. Käytän myös epistickiä, mutta sen käyttö onnistuu parhaiten suun ympärille. Epistick on mielestäni paras väline viiksikarvojen poistoon, kun sen tekee riittävän usein, etteivät karvat pääse liian pitkiksi. Kivuliaisuus vähenee nopeasti. Poskilla on vaikeampi itse käyttää epistickiä, mutta sekin onnistuu. Itse asiassa koko epistick (jousi, jonka molemmissa päissä on kädensijat) on keksitty käsittääkseni lankamenetelmän pohjalta. Niskakarvat poistan tavallisella epilaattorilla (varovasti, etteivät hiukset lähde mukana).
Epistickillä poistan nykyään myös kulmakarvojen väliset karvat ja yläpuoliset hajakarvat. Alapuoliset yhä nypin. Eli olen saanut vähennettyä kulmakarvojen nyppimistä, ja tulos on luonnollisempi. Toki nykyään on myös muhkeiden kulmakarvojen muoti, eli niitä ei enää viivoiksi nypitä muutenkaan. Eikä vanhenevan naisen kannatakaan enää nyppiä liikaa kulmakarvoja, se vanhentaa olemusta. - Anonyymi
Hei! Keksitkö jonkun tavan pulisonkikarvojesi poistoon? Itselläni ollut myös haaleaa haituvaa leukaperissä ja korvien vieressä poskilla. Nyt toisen raskauden jälkeen huomasin niiden tummuneen, tihentyneen ja pidenneen, näyttävät jo sellaisilta että jotakin niille pitäisi tehdä :( Onko vinkkiä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3894401Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483769KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1032738Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit162732Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92441Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212272Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511932Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181878- 1211843
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241419