Pulisongit naisella

Parta-naikkonen

Olen vähän päälle kolmikymppinen nainen ja ongelmanani on karvat kasvoissa. Viikset olen käynyt kosmetologilla sokeroimassa, ja olen ollut tuloksiin tyytyväinen. Nyt kuitenkin olen huomannut että karvoitus myöskin leukaperissä ja hieman poskissa on lisääntynyt niin häiritsevästi, että haluaisin jo tehdä asialle jotain. Ilmeisesti tätä leukaperien/poskien karvoitusta ei ole aikaisemmin ollut näin runsaassa mitassa koska en ole sitä aiemmin itselläni huomannut ja olen katsellut vanhoja kuviakin niin kyllä; tämä ongelma on ilmaantunut vasta tämän vuoden aikana. Syynä voi olla raskaus, tai sitten vaihdevuodet(ko?) alkaa jo puskea päälle?? Oli syy mikä hyvänsä niin haluan noista eroon.

Karvat ovat vähän kuin pulisongit ja se on selvästi "hiusmaista" karvoitusta - ohutta ja tiheässä. Lisäksi se jatkuu hieman kaulalle. Yritin niitä itse nyppiä mutta se ei oikein tuntunut tehoavan. Oisko epilointi seuraava kokeilu? Minulla on säärille tarkoitettu epilaattori, tosin olen siltä käsikarvojakin joskus epiloinut niin mietin että sattuukohan se ihan hirveästi kun voisin kuvitella että jos tukkaa repii päästä niin se sattuu!! Ja tuo minun pulisonki-karvoitus kun on tiheää... Onko teillä kokemuksia? Kosmetologi totesi viimeisen viiksisokeroinnin yhteydessä että jos nuita (siis poskihaituvia) alkaa ottamaan pois niin kasvu voi villiintyä, onko tällaista sattunut kellekään? Partahöylällähän nuo lähtis mutta sitten mahdollinen sänki kasvaa tasaisena takaisin enkä halua sitä koska tiedän että se ei tule miellyttämään silmääni! :D Haluaisin tietää kokemuksia millä poistatte itse kasvojen häiritsevät karvat, ja miten käyttämänne keinot ovat tehonneet? Kaikki mahdolliset keinot haluan kuulla, josko niistä minulle jokin sopiva löytyisi... Kiitos! :)

5

4714

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käytä hyödyksi

      Muuta kampausta ja anna hiusten kasvaa pitkiksi niin noista "pulisonkihiuksista" on vain hyötyä.

      Sokerointi tai muu epilointitapa ei villiinnytä karvankasvua, pikemminkin päinvastoin jos tekee sen säännöllisesti. Höyläämään ei kannata alkaa.

    • Parrakas nainen

      Ap mee sirkukseen duuniin

    • karvaton_kuono

      turkkilaiset parturit hirttää karvat langalla eli nk pinsettimenetelmä - ajan oloon harvenevat ja ohenevat -vielä edullisesti

    • keski_ikäinen

      Aloituksesta on tosin muutama vuosi, mutta aloittajan olisi kannattanut käydä lääkärissä tai varmistaa, aiheuttaako joku sairaus tai hänen käyttämä lääke liikakarvoitusta (kortisoni, epilepsialääkkeet ym.).

      Itselläni on paljon vaaleaa nukkamaista karvaa kasvoissa, ja olen epiloinut sitä. Käytän myös epistickiä, mutta sen käyttö onnistuu parhaiten suun ympärille. Epistick on mielestäni paras väline viiksikarvojen poistoon, kun sen tekee riittävän usein, etteivät karvat pääse liian pitkiksi. Kivuliaisuus vähenee nopeasti. Poskilla on vaikeampi itse käyttää epistickiä, mutta sekin onnistuu. Itse asiassa koko epistick (jousi, jonka molemmissa päissä on kädensijat) on keksitty käsittääkseni lankamenetelmän pohjalta. Niskakarvat poistan tavallisella epilaattorilla (varovasti, etteivät hiukset lähde mukana).

      Epistickillä poistan nykyään myös kulmakarvojen väliset karvat ja yläpuoliset hajakarvat. Alapuoliset yhä nypin. Eli olen saanut vähennettyä kulmakarvojen nyppimistä, ja tulos on luonnollisempi. Toki nykyään on myös muhkeiden kulmakarvojen muoti, eli niitä ei enää viivoiksi nypitä muutenkaan. Eikä vanhenevan naisen kannatakaan enää nyppiä liikaa kulmakarvoja, se vanhentaa olemusta.

    • Anonyymi

      Hei! Keksitkö jonkun tavan pulisonkikarvojesi poistoon? Itselläni ollut myös haaleaa haituvaa leukaperissä ja korvien vieressä poskilla. Nyt toisen raskauden jälkeen huomasin niiden tummuneen, tihentyneen ja pidenneen, näyttävät jo sellaisilta että jotakin niille pitäisi tehdä :( Onko vinkkiä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2532
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      302
      2162
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      24
      1920
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1635
    5. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1546
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1499
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1386
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1359
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1315
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1096
    Aihe