Olen nyt pelaillut viimeset viisi vuotta Wilsonin HyperCarbon 9:llä. Nyt on kuitenkin sen verran tullut voimaa lisää, että olisi melkein uuden mailan hankinnan vuoro (entisen mailan varsi on TODELLA taipuisa). Olisiko jollain suositella jotain mailaa. Hinta >130?...
uutta mailaa hankkimassa
joku_vaan...
84468
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kipin kapin jonnekin sulkishallille kokeilemaan mailoja!
Jokaisella merkillä on sen verran paljon eri malleja, että varmasti omaan käteen sopivan löytää. Mutta tuo testaaminen on ehdoton edellytys!
Sellaisia Suomessa havaittuja tunnettuja merkkejä ovat esim. Yonex, Forza, Carlton, Wilson, Tred, Fukuda, Victor...
Unohdinkohan mitään?
Ehkä ainoa laadukkaampi merkki joka puuttu tuosta listasta on Babolat.
Sulkishalleilla ei kyllä valitettavasti useinkaan ole kovin korkeatasoisia mailoja testattavana tai vuokrattavana. On myös muistettava, että mailan jänteet ja niiden jännitys vaikuttaa huomattavasti pelituntumaan, minkä vuoksi erilailla jännitettyjen mailojen vertailu on vaikeaa, ja jopa harhaanjohtavaa.
Paras tapa testaamiseen on mailojen lainaaminen toiselta aktiivi- (tai kilpa-) pelaajalta (tasostasi riippuen).
Mailavalintaan vaikuttaa paljon myös pelityyli, esim. oletko hyökkäävä (paljon iskulyöntejä jne.) vai puolustava pelaaja, minkä perusteella sitten valitset jäykemmän tai joustavamman varren, kärkipainoisen tai tasapainoisemman mailan, jne..
Ruoholahden Palloiluhallin myynnissä olevista mailoista kaikista löytyy testerit, jota voi vuokrata, myös kalliimpia huippumailoja, jotka kaikki jännitetään siellä Yonexin laatujänteillä ellei maahantuoja ole toimittanut niitä valmiiksi jännitettyinä eli eikun testaamaan.
Jos etsit jäykempivartista ja etupainoisempaa mailaa kategoriassa "kilpamailat", kannattaa tutustua Yonex MusclePower 99:iin.
Kyseessä on yksi Yonexin parhaista mailoista, jolla pelaa eräät maailman huiputkin. Maila vaatii kyllä jonkiverran tekniikkaa ja voimaakin, mutta oikeissa käsissä loistava maila.
Ovh on 190-200 €, mutta seurojen kautta ja tarjouksista sen voi saada 150 eurolla.
Uusi maila lähti tilauksee. Päädyn muutaman testin perusteella tohon Yonexin Armortec 500 mailaan (127?). Tuntui omaan käteen sopivalta. Miten muuten Yonexin jänteet? Millaset "tehdasjänteet" noissa on, pitääkö leikata saman tien pois? Minkälaisiin kiloihin jännitetty?
Yleensä tehdasjänteet ovat kyllä tosi surkeita, mutta kokeilemallahan se selviää.
Kaikki laadukkaat mailat tulevat kyllä tavallisesti ilman jänteitä, joten "ongelmaa" ei siinä suhteessa kyllä pääse muodostumaan.