Hieman painoa pois.

Kohtaonjoulu!

Olen 15-vuotias poika ja painan 80kg. Kauanko menee pudottaa 10kg painoa pois tällä tahdilla? Aamulla yleensä en syö mitään paitsi juon kupin kahvia, sen jälkeen poljen pyörällä kouluun, koulussa saatan syödä jotain. SItten taas iltapäivällä pyörällä sama matka kotiin, kotona juon kupin kahvia ja yleensä syön mitä jääkaappiin on tuotu, illalla syön yleensä leivän ja juon teetä. Käytän koirani noin 10-15 min kävely/hölkkäys lenkillä iltaisin ja sen jälkeen teen 20 vatsaa ja 20 punnerrusta. Viikonloppuisin tulee joskus juotua limua ja syötyä sipsejä...energiajuomat ja limut olen vaihtanut veteen ja vissyihin.


Jos on jotain vinkkejä niin saa toki jakaa tännekkin niitä :)
Tiedän kyllä että aamupala on "päivän tärkein ateria" mutta aamuisin ei oikein maistu mikään...

4

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kohtaonjoulu!

      Pituus oli muuten jotain 160-165cm väliltä...

    • Monipuolista ruokaa

      Hei!
      Minkälainen on ollut aiempi ruokavaliosi? Mitä muutoksia olet siis tehnyt siihen? Sinuna söisin ihan normaalisti terveellistä ruokaa ja lisäisin liikuntaa. Menisikö aamiaiseksi vaikka jokin hedelmä? Tai lasi tuoremehua kahvin sijaan? Koulussa ehdottomasti lounas. Iltapäivällä pieni välipala, myöhemmin lämmin päivällinen (kuulostaa siltä, ettet syö lämpimiä aterioita juurikaan).
      Kuinka pitkä koulumatka on? Hyvä että menet pyörällä, mutta energiankulutuksen kannalta on väliä, onko matka 1 vai 10km päivittäin. Lenkkeily on myös hyvä homma. Pituutta kannattaisi yrittää lisätä niin, että esim. joka toinen päivä kävisit puolen tunnin lenkillä ja joka toinen tunnin lenkillä. Kävele alussa ja lopussa, hölkkää keskimatkasta (tämä on myös koiralle hyvä, saa tarpeensa tehtyä ensin). Olet muistanut myös lihaskunnon. Määrää kannattaa ruveta lisäämään, mutta sitten sitä ei ole pakko tehdä päivittäin, vaan esim. joka toinen päivä lyhemmän lenkin yhteydessä. Liikkeisiin ottaisin lisäksi selät ja kyykyt. Voisit myös hankkia käsipainot tai kahvakuulan, jos haluat.
      Pointtini on siis se, että olet kasvuiässä oleva nuori, jonka kannattaa syödä terveellisesti ja monipuolisesti sekä liikkua n. tunti päivässä. Tällä pyöreys katoaa itsestään, sillä osa energiasta menee vielä kasvuun. Vinkkejä terveelliseen elämään (uni, liikunta, ruoka..) saat vaikkapa terveystiedon ja kotitalouden kirjasta. Tsemppiä! 10 kilon pudottamiseen menee noin 2-4kktta riippuen ylipainon määrästä.

    • 16+20

      Yleensä laihat ihmiset syövät aamupalan, mutta lihavat eivät. Mieti sitä, ja sitten uudestaan maistuuko.

    • Kohtaonjoulu!

      Kiitos näinkin hyvästä palautteesta! Tosiaan ruokavalioni oli alunperin muuten samanlainen kuin nytkin mutta viikonloppuisin join paljon limua ja söin noin 2 kertaa enemmän.... kilometrejä koulumatkalla on 3,6km jonka poljen usein isolla vaihteella. Ja aamupalaksi täytyy keksiä jotain! :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      95
      3839
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      47
      3215
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      100
      2827
    4. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      136
      2510
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      57
      2460
    6. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2398
    7. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      117
      2387
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      21
      2334
    9. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      23
      2326
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      64
      2090
    Aihe