Minulla jäi vartijan kurssi tyräleikkauksen vuoksi kesken. NYt vaativat selvitystä MIKSI jätin kesken. No, kai se kesken jäi kun tuli niin paljon poissaoloja ja pakolliset voimankäytön osatkin jäivät uupumaan koska vatsa melkoisen kipeä tyräleikkauksen vuoksi. Ei riitä syyksi.
Edes tyräleikkaus ei estä karenssia.
Karenssimies
12218
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
se on juuri noin. itsellä samankaltainen tilanne ollut.. parasta olis jos kyseisen lafkan kanssa ei tarvitsisi ikinä enään asioida.. työkkäri ei auta työtöntä vaan riistää jos suinkin mahdollista.
Eikä tässä muuten mutta tarkoituksena olisi käydä iltalukio kuitenkin loppuun ja jatkaa opiskeluja AMK:hon tai jonnekin mutta jokatapauksessa opiskella. Mutta milläs käyn iltalukion loppuun kun sekin maksaa että karenssissa olevalla ei tosiaan varaa mitään kirjoja ole ostaa tai edes varaa käydä siellä (bussimaksut yms.).
Näin taas pilattiin erään ihmisen tulevaisuus. Loistavaa. Minulla on kuitenkin ammatti, olen ollut työelämässäkin 19 vuotiaasta lähtien (nyt ikää 30). Välillä ollut työttömänä mutta yleensä aina saanut töitä paitsi nyt en ole kaikista yrityksistäni huolimatta saanut.
Olen kuitenkin lahjakas kaveri, teen musiikkia ja onnistunut julkaisemaankin musiikkiani ihan myyntiin asti, unelmana olisikin elättää itseni joskus musiikkini avulla. Mutta ei. Karenssia vaan. Olisiko sitten verta vuotavan, tikatun mahan kanssa mennä painimaan tatamille ja siitä olisi voinut aiheutua ties mitä lisävammoja leikkausalueelle?
Ei tosiaankaan mitään painia leikkaushaavan kanssa!
Valitus vireille tänne: www.ttlk.fi
Vuoden 2013 toimintakertomuksesta käy ilmi, että vain 6% valittajista saa haluamansa lopputuloksen, eli valitus hyväksytään. Muutoksenhakulautakunnan pitäisi toimia oikeusturvan puolella ja valittajan edestä - taitaa olla yksi vitsi tämäkin lautakunta.
Olisiko sinun pitänyt hakea Kelalta sairauspäivärahaa leikkauksesta lähtien ja vielä lääkäriltä sen perusteeksi lisää sairauslomaa, kun toipuminen pitkittyi?
Eikö olekin niin, ettei työttömyysetuudella sairasteta ja olla pois työvoimareservistä, vaan aina on haettava Kelan etuutta, jotta voi sairastaa "luvallisesti"?
Miksi jätit kesken?
Vai kävikö niin, ettei TE-toimistosta tai Kelalta osattu/haluttu/viitsitty neuvoa muuta kuin aina yksi askel kerrallaan, että varmaan asiakas harhautuu polulle, joka vie karenssisuolle? Vai eikö asiakas osannut kysyä "oikein," jotta olisi saanut apua?
Aloittajalta provo, tyräleikkauksesta tulee kuukauden sairasloma josta tietty saa sairaspäivärahan eikä taatusti tule kyselyitä miksi kurssi jäänyt kesken.
Saa saikkua, JOS ottaa sen vastaan. Voihan toki olla, että aloittajalla on ollut tarkoitus saada tuo kurssi läpi leikkauksesta huolimatta, eli olla paikalla vajaakuntoisena. MUlle kävi niin, että ollessani työvoimapoliittisessa aikuiskoulutuksessa erehdyin vastaanottamaan pitkän saikun ja luulin, että voin saikkuaikana osallistua teoriaan oman jaksamiseni rajoissa. Näin ei kuitenkaan ollut, vaan mut heitettiin ulos yrittäessäni mennä teoriaopetukseen mukaan. Tästä syystä opintoihini tuli aukko, jonka varjolla sitten koko koulutus keskeytettiin oppilaitoksen toimesta, jonka seurauksena meni noin 2-3 vuotta asian käsittelyyn eri valitusprosesseissa. Te-toimisto luonnollisesti olisi laittanut 3kk:n karenssin itseaiheutetusta koulutuksen keskeytymisestä! Saikku ei todellakaan ole syy keskeyttää tuollainen koulutus, jos saikun takia koko koulutus kusee, siitä paukahtaa armottomasti 3kk:n karenssi!
Niin sairasta... niin sairasta. Pakko olla sadistinen ja mielisairas virkailijan, joka tuollaisessa tilanteessa antaa karenssin sairastuneelle. Kenen etua tälläinen kyykytys ajaa, ei ainakaan yhteiskunnan. Tuntuu, että nämä karenssit on näille loispummivirkailijoille sellaisia NL aikojen kunniamerkkejä, joiden määrässä näkyy kuuliaisuus ja tehokkuus loispummivirassa.
Täällä taas jauhetaan ihan saissee. Kerro missä TE-toimistossa tuollainen karenssipäätös on tehty ja kuka sen päätöksen on antanut?