Kuka ottaa haasteen vastaan? Ei muuta kuin kylmiltään kokeeseen, työttömiä samaan kokeeseen. Työnantajalla oikeus valita osaavimmat, jos työtön osaa enemmän, niin vakituiset pellolle ja työtön tilalle. Reilu peli, eikö totta. Näin se työttömyys loppuu. Sitten voidaan korvauksetkin lopettaa (enkä itse niitä korvauksia sitten saa enkä halua, joten siitä on turha jupista).
Osaamiskartoitus työssä oleville!
tomppeli
9589
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eli sinun mielestäsi heikoimmilta tulisi viedä tuet pois? Jos nyt joku sattuukin olemaan työtön sen takia, että ei osaa yhtä paljon kuin työssäkäyvä (ei ole kokemusta jne). Helppo puhua korvausten lopettamisesta, kun itse elää toisen siivellä. Hohohoho.
No LOPULTAKIN joku myöntää, että suojatöihin soluttautuneet pomojen jeesmiehet ja jeeshenkilöt ovat niitä heikoimpia lenkkejä tässä yhteiskunnassa.
Työttömät ovat enimmäkseen osaavaa ja ammattitaitoista väkeä.
Töissä makoilevat lusmut taas ovat niitä jeeshenkilöitä, joille eivät työt maita ja jotka eivät työttömyyskorvauksilla epämääräisten elämäntapojen vuoksi tulisi toimeen.
Toisen siivellä eläminen on pahinta, mihin voi joutua. Jos toinen joutuu onnettomuuteen tai häipyy, niin siinäpä on sitten ihmeissään. Ei se ole niin helppoa. Mutta taisi joihinkin koiriin kalahtaa. Osaavalla työssäolevalla ei ole mitään pelättävää. Korvaukset voi lopettaa, jos kaikille työtä haluaville todella on töitä.
Minusta tulee yksityisyrittäjä, joten se siitä työttömyydestäni ja siipeilystä muutenkin, paitsi jos saan palkkatöitä ennen ensi vuoden alkua.
Tähän voisin lisätä enää, että on helppo ryhtyä yrittäjäksi, kun on jonkun toisen tulot joilla voi elää tiukan paikan tullen (viitaten "Ryhtykää yrittäjäksi" -kommenttiisi aiemmin). Itse ryhtyisin yrittäjäksi välittömästi, mutta yhden hengen työmarkkinatuella ei vielä uskalla suuria riskejä ottaa. Siitä kun ei juuri säästöön ole jäänyt.
Olet aika lailla oikeassa, mutta toisaalta, jos on hyvä idea, niin pärjää. Oma ideani on vähän riskialtis, mutta pienin kustannuksin lähdetään liikkeelle. Moni on kyllä aloittanut yrittäjyyden ilman toisen takaamaa tuloa - eikä puolisonikaan työpaikka varma ole, ko. firmasta on potkittu porukkaa ulos montakin kertaa muutaman viime vuoden aikana, kaikilta osastoilta. Yrittänyttä ei kuitenkaan laiteta, jos on jotain suunnitelmia, niin TE-keskuksessa arvioivat sitä ilmaiseksi. Kannattaa kuitenkin olla varovainen, jotkut julkisen puolen palvelut saattavat olla maksullisia, eli etukäteen kannattaa ottaa kaikesta selvää.
Tuo korvaukset voitaisiin lopettaa oli lähinnä heitto noille työssäkäyville, jotka sitä jatkuvasti toitottavat, kaikkea ei pidä ottaa ihan tosissaan. Lähinnä näille kaikkitietäville heitin että jos eivät pysty saamaan omaa työpaikkaansa, niin eiväthän hekään sitten tarvitse korvauksiakaan.
Kuules Tomppeli, kerro sitten miten on elämä yrittäjänä lähtenyt käyntiin kun sen aloitat, toivottavasti ideasi on niin hyvä että pärjäät eikä matkijoita tule heti markkinoille. Kyllä mä olen sitä mieltä että nykypäivän Suomessa ei ole yrittäjänäkään helppoa! Tietenkin ne kannustaa työttömiä yrittämiseen, näin saadaan tilastot kauniimmiksi ja pois sosiaalisilta tukiluukuilta, tiesitkö että yrittäjänä et sitten saa mistään mitään tukea jos huonosti menee. Mutta joka tapauksessa onnea yrittämiselle sitä tulet tarvitsemaan oli toimialasi sitten mikä hyvänsä.
Käyn joskus kuittaamassa, saa nähdä miten tulee olemaan aikaa. Tiedän kyllä riskit ja tätä on harkittu jo pitemmän aikaa, edelleen pidän palkkatyötä ensisijaisena vaihtoehtona, koska se on kuitenkin turvallisempaa vaikkei varmaa ole sekään. Suvussani on paljon yrittäjyyttä, joten tunnen riskit, olen mm. kauppiaan lapsi itse.
todella hyvin itseäsi kuuvaavan nickin olet ittelles keksinyt (tomppeli).
Tervetuloa meille mittaamaan osaamistasoamme.
Meitä on suuri melkein sadan hengen työyhteisö, joista suurin osa on joutunut yrityssaneerausten eli liikkeenluovutusten yhteydessä nykyiseen toimenkuvaamme. Tätä melkein suorittavan tason työtä tekevät nyt seuraavat ammattiryhmät:
3 ekonomia, 2 juristia, 6 filosofian maisteria, 4 kääntäjää, uskomaton määrä erilaisia tradenomeja, it-alan osaajia sekä muutamia hyvin onnettomia valtiotieteen maistereita.
Koska trendi on tällä hetkellä se, että joka paikasta irtisanotaan ihmisiä, on hyvin vaikeata löytää kokopäivätyötä vakinaisella työsuhteella.
Osa-aikaisia ja määräaikaisuuksia olisi toki tarjolla, mutta kuka sellaisen riskin uskaltaa ottaa.....