olen tyhmä

Kysympä kuitenkin. Pitääkö lapsille laittaa ruoka päivittäin vai riittääkö hampurilainen. Olen vain väsynyt ,enkä keksi laittaa eri ruokia.c
4124
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Lasten täytyy saada monipuolisia aterioita kasvaakseen terveiksi.
Hampurilainen käy kyllä joskus, mutta ei päivän ainoaksi ateriaksi.
Valmisruokia saa kaupasta, jos väsyttää ruoanlaitto. Niitäkään ei joka päivä, mutta ne pelastavat välillä.
Jos olet väsynyt arkeen, puhu läheisillesi ja pyydä apua ajoissa.

Äänestä

Kurkkaa pakastealtaaseen. Valmis-pakasteruoka on helppoa ja aika hyvää, mm. paljon kasviksia niissä, ja valmiskeitot. HK-pötköhernekeitto ruisleipä mm on tosi hyvä, edullinen ja nopea. Elovena pikkupussipuurot on nopsa aamuruoka.
Osta paljon hedelmiä, lapsille ja itsellesi, niistä saa vitamiinia, lapset tykkää ja ne piristää aikuistakin. C-vitamiini eli appelsiini ja mandariinit on just tätä aikaa.

Väsymys? nuku riittävän pitkä yöuni, ajoissa petiin, sinä ja lapset, mene lääkäriin, jos olet uneton öisin. Jokunen ottaa päivätorkut puoli tuntia päivittäin työn jälkeen, hyvä juttu, jos aikaa on, herätyskellon voi laittaa soimaan, että ei tule liian pitkä päivätorkku.

Äänestä

Mikä väsyttää noin paljon, että varaudut tinkimään lastesi ruokailun laadusta?
Penskojen omatoimisuus riippuu kasvatuksesta ja iästä.

Oletko yksinhuoltaja? Jos et niin mitä ukkosi tekee?

Oma ratkaisumme eräässä vaiheessa.
Tenaviemme ollessa 12v ja 13v lähdimme tenavien kouluaikana vaimon kanssa 3:n viikon lomalle.
Vastaavissa tilanteissa olimme aikaisemmin turvautuneet anoppiin mutta nyt lapsemme kysyivät mahdollisuutta hoitaa koulunkäynti kotoa käsin.
Asuimme keskustan tuntumassa sijaitsevassa 163m2:n rinnetalossa.

Valmistin hyvissä ajoin riittävän määrän monipuolisia kerta-annoksia jotka sopivat mikrokuumennukseen.
550l:n arkkuun mahtui hyvin ja sopivaan järjestykseen.
Kiersin lieden sulakkeet irti.
Sovimme vaimon työpaikan, KK-marketin kassojen kanssa lastemme oikeudesta noutaa tuoretavarat tilillemme.

Palasimme lomalta 3:n viikon kuluttua eikä havaittavissa ollut aliravitsemusta eikä mitään muutakaan hämminkiä.
Talo oli kohtuullisen siisti. Syksystä johtuen kerta oli riittänyt ruohonleikkuuseen.
Tenavat olivat päivittäin käyneet moikkaamassa mummoaan. Normaalisti kävivät pari kertaa viikossa.

Oletkohan koko ajan niin täydellisen väsynyt, ettet pysty valmistelemaan / valmistamaan pientäkään ateriapuskuria?

Äänestä
  • Olen vain loppu,mutta vielä järki päässä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


fglkoo kirjoitti:

Kysympä kuitenkin. Pitääkö lapsille laittaa ruoka päivittäin vai riittääkö hampurilainen. Olen vain väsynyt ,enkä keksi laittaa eri ruokia.c

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu