Maalivahdille palautus

tuskastunut11

Miten tätä sääntöä nyt tulkitaan vai jokainen omalla tavalla? Esimerkkinä: Kiersin hyökkäypäässä vastustajan maalin ja suunnilleen kulmasta sisäänlyöntipisteeltä yritin syöttää omalla puolustajalle joka oli hieman puolen kentän yläpuolella, syöttö oli kuitenkin osoiteeton ja vieri aina omalle maalivahdille asti joka otti pallon käteen. Tästä kaiken tietävä tuomari vihelsi palautuksen ja vastustajalle vapaalyönnin suoraan maalin edestä, säännöissä sanotaan:18) Maalivahti ottaa vastaan syötön tai ottaa pallon oman jouk­kueen kenttäpelaajalta. (924)
Tämä on rikkomus vain, mikäli syöttö erotuomarien mielestä on tar­koituksellinen. 

Tässä voin nyt kysyä että kuka hakee 40 metriä pitkää syöttöä omalle maalivahdille? Entä miten määritellään mistä vapaalyönti on? Jotkut tuomarit käskevät antaa sen kulmapisteeltä.

1

1161

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NäinMeillä

      Mitään absoluuttista totuutta tulkinnasta tuskin keneltäkään saat. Jokainen tuomari tulkitsee sääntöjä aina omasta näkökulmastaan sekä tilanteen mukaan ja siihen on tyytyminen vaikka kuinka olisit omasta mielestäsi oikeassa. Siksi on aina turvallisinta että maalivahti ei epäselvissä tilanteissa ota palloa käsiin vaan esim. potkaisee sen takaisin.
      Jos taas vastustaja ehtii ahdistelemaan maalivahtia, tuomarit yleensä sallivat helpommin käsiin ottamisen kuin jos pallo vain vaarattomasti vierii kohti maalivahtia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      3082
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1811
    3. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      111
      1704
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1229
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      123
      987
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      93
      943
    7. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      934
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      916
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      835
    10. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      829
    Aihe