VUOSILOMAN PILAAJAT

Puhelin kiinni

Moikka,

Meillä on melko joustavat työajat, jos oon illalla pidempään töissä voi tulla aamulla vähän myöhempään jne. Minua on kuitenkin usein jo häirinnyt se etteivät jotkut pomoistani/kollegoistani kunnioita vuosilomiani. Laitan heille aina ajoissa tiedon millon oon lomalla, silti he pommittavat minua puheluilla jatkuvasti.

Olen tehnyt periaatteen, etten enää vastaa lomallani työpuheluihin, sillä minulle se lomapäivä olisi sitten siinä. Työni on tosi stressaavaa ja ylitöitä tehdään paljon, joten aamunen puhelu pomolta laskee todellakin varjon koko lomapäivän päälle; stressi ja sydämentykytys alkaa samointein.

Nyt pomoni/kollegat ovat keksineet uuden kanavan. Jos en tosiaan vastaa puhelimeen, he pistävät työkaverini pistämään minulle viestiä somen kautta ja kysymykset eivät yleensä ole edes maailmaa mullistavia…esim. ”en muista salasanaa sinne ja sinne” (=huom. nää saa nollattua ja jätän aina listan mistä ainakin omani löytyy..) Yleensä kysymyksistä paistaa läpi ”en itse viitsi”-ajattelutapa.

Kysymykseni siis kuuluu, onko minulla oikeus saada näistä vuosiloman pilaamispuheluista/viesteistä jotain korvausta?

Onko oikein jättää työkaverit ”kuseen" vaikka näkiskin näiden viestit? Oon semmone mielensäpahoittaja, että poden huonoo omaatuntoo jo tosta :D

Thanks!

-M

3

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luur

      Lähtökohtaisesti vuosilomalla ei hoideta työasioita edes puhelimella. Älä vastaa työnumeroista tuleviin puheluihin. Mutta jos firmassa on kehittynyt sellainen löperö tapa, että kaikki vastailevat työpuheluihin lomillaan, niin siinä on yhden paha ruveta yhtäkkiä käyttäytymään toisin.

      Jos olet lähes ainoa, jonka edellytetään hoitavan työasioita lomalla, niin miten toimisi, jos yrittäisit hyvissä ajoin ennen lomaa sopia pomon kanssa siitä, että vastaat työpuheluihin loman aikana vain, jos siihen kuluva aika korvataan sinulle esim. myöhemmin pidettävänä vapaana?

    • huhelihoi

      Teidän firman tietoturvasta vastaava saa halvauksen, kun kuulee, että salasanoja lähetellään somessa ja niistä pidetään listoja jossain työhuoneella.

    • Tuttua touhua

      No joissain paikoissa saa lomarauhan, toisissa ei. Eräässä paikassa sai lomallakin hoitaa työasioita harva se päivä.. sitä oli vissiinki niinkutsuttu "korvaamaton", palkassa se tosin ei näkynyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5163
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4575
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3417
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3360
    Aihe