mitä huomioitavaa kyseisessä mallissa? 240d pystylyhty. onko kellään kokemuksia tämmösestä? miksi näitä näkyy harvoin liikenteessä?
olen ostamassa mb w115 dieseliä 70 luvulta
w115
6128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Älä hyvä ihminen osta mersua ne ruostuu käsiin mulla on ollu 12 kappaleen verran mersuja ja ei enää ikinä. Ja kaikki pystärit on joko metsäs lahoomas tai paalattu
"mitä huomioitavaa kyseisessä mallissa? 240d pystylyhty."
No huomioitavaa on ainakin se, että tuohan on kivikautisen vanha.
"onko kellään kokemuksia tämmösestä?"
Varmasti, ainakin muutamalla tuhannella taksikuskilla, jotka 70-luvulla taksia ajoivat. Iso osa heistä toki kasvaa jo horsmaa...
"miksi näitä näkyy harvoin liikenteessä? "
Samasta syystä, kuin em. taksaritkin ovat katoava luonnonvara: iso osa 70-luvun pystylamppuisista kasvaa jo horsmaa joko navetan takana tai romiksella lahonneena.
...ja kun kyseessä ei ole mitenkään harvinainen automalli, ei museoarvonakaan kovin arvokas saa olla, jos sellaista tarkoitat ostaa.
Eihän nyt vaan ollut kuitenkin niin, että sinulla on tuollainen myynnissäsi ja yrität näin "ovelasti" vähän mainostella kun ei kelpaa kenellekään unihinnallasi?
Tarkoitit siis sanoa, että 1666eurolla saisi sinulta Marko 50euron arvoisen rautaromukasan?
Voin kertoa, että sellaista Joulua saat odotella että noin tyhmän ostajan löydät...
Kannattaa ostaa ko. auto liikkeestä niin siinä on sitten lain mukainen virhevastuu.
Pystylampun pahin ongelma on takapään pitkittäispalkkien ruostuminen. Elikkä auto ruostuu poikki ja perä roikkuu takakontin varassa. Mutta jos ehyen korjauskepoisen yksilön saa niin ihan kiva harrasteauto. Tekniikkahan on muuten wanhan kunnon ajan mukaisesti yksinkertainen.
Osta pois?