Rakastunut kaveriin

Toivoton tapaus

Olen siis korviani myöten rakastunut kaveriini, joka on aikamoinen naistenmies. Hän vitsailee julkisesti naisseikkailuillaan, minulle hän on näyttänyt myös pehmeämmän puolensa, miehen joka kaipaa rakastavan suhteen. En rakastu kehenkään helposti ja olen yleensä itse ollut se, joka ei ole ollut kiinnostunut. Meillä on ollut friends with benefits tyylinen suhde aina toisinaan, koska olen ajatellut, että onhan sekin tapa olla hänen lähellään kuin ei olla laisinkaan. Olen koittanut unohtaa hänet ja tapailla muitakin, mutta jotenkin suhde kenenkään muun kanssa ei tunnu oikealta. Typeränä menin kerran myöntämään tunteeni ja hän ei sanonut asiaan oikein juuta eikä jaata, muuten kuin että etenee asioissa aina hitaasti. Asiaa ei helpota, että joudun myös kuuntelemaan hänen avautumisiaan suhteesta, jota hän haikailee, mutta ei kuitenkaan ole varma tunteistaan. Välillä tuntuu, että hän on kiinnostunut minusta, mutta mahtaakohan se olla todellista kiinnostusta.Suhteemme ei ole oikein kaverisuhde eikä rakkaussuhde. Voiko tällainen toimia? Kannattaako minun odottaa tuleeko suhteesta jotain vai unohtaa koko juttu?

6

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 050-6895###

      Unohda

    • yksipuolista

      Kunnon keskustelu, vaikkapa pikku riitakin, puhdistaa ilmaa.
      Tällä menolla huomaat joku päivä olevasi neli-viisikymppinen vanhapiika, lapseton ja katkera. Pelimiehesi onkin valinnut jonkun nuoremman, tai lopullisesti osoittanut sitoutumiskyvyttömyyden.
      Rakastat ja olet itse tunnetasolla sitoutunut tähän komeaan ystävään. Mieti, mieti, mitä elämäsi on 5-10 vuoden päästä. Mieti kun vielä on aikaa muuttaa asioita elämässään.

    • Toivoton tapaus

      Jotenkin osasin odottaakin, että ei siinä ole järkeä. Tunteita on vaan niin vaikea unohtaa kun on niin paljon tekemisissä. Kaipa se on vain yritettävä repäistä laastari kerralla; puhuttava asiat halki ja jatkettava elämää ilman tätä ystävää....

    • Lopeta!

      Ei tule toimimaan, unohda!

      Kyllä sun järkikin sen sanoo!
      Sulla palaa ihan selvään punaiset valot, miksi yrität jatkaa toivotonta tapausta.

      Tekee kipeetä 10 päivää, sen jälkeen se on ohi!

      • Heruuks- todellaki

        Juu, itsekin tiesit mitä tehdä. Nyt mies saa sinulta kumppanuutta, ystävyyttä, tukea, seksiä... Ilman velvollisuuksia. Miksi hän haluaisi vaihtaa sopimuksen huonompaan? Mutta mieti mitä itse suhteelta saat ja tyydytkö siihen, sillä selkeästi muuta ei ole tarjolla. Jos olisi, olisitte jo pari.


    • Pierre Bien

      Olet rakastunut kaveriisi juuri sen vuoksi että hän on niin arvaamaton ja epämääräinen, etkä oikeastaan voi saada häntä. Jos hän muuttuisi nyt ja alkaisikin deittaamaan pelkästään sinua, vannoisi ikuista rakkautta ja olisi pikku puudelisi, kyllästyisit parin kuukauden jälkeen, kokisit ahdistusta ja jättäisit sen ja haluaisit olla vain kaveria.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      75
      4377
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      74
      4215
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3619
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      3203
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      38
      2850
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      14
      2592
    7. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2414
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      33
      1585
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      157
      1322
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      83
      1136
    Aihe