LIITON 1 & 2 tason kurssit

Lombardi

Kysyisin täältä kokemuksia liiton 1 ja 2 tason kursseista.
Tekisi mieli päästä syvemmälle valmennus hommiin ja ehkäpä alkaa valmentamaan jossain vaiheessa.
Huomasin minua kiinnostavan mental kurssin olevan 17.1 ja tässä pohdiskelen ilmoittautumista sinne.

http://www.sajl.fi/koulutus/valmentajakoulutus/2-tason_koulutukseen_ilmoittautu/2f-mental-kurssi/

Huomasin että maksuja on kahta kappaletta:

Kustannukset: 2-tason kurssille on jokaisella SAJL jäsenseuralla yksi ilmainen koulutuspaikka. Muutoin kurssi maksaa 90€. SAJL:n jäsenseuroissa toimiville henkilöille ja muille 120 €. Kurssimaksu sisältää materiaalit, opetuksen sekä kahvin. Sähköinen lasku lähetetään osallistujan sähköpostiin.

Eli eroa on 30 euroa riippuen kuuluuko jäsenseuraan. Mietin kun viime vuonna maksoin lisenssin, vakuutuksen ja seuran jässärin ni tarkistetaanko tuolla onko jäsen vai ulkopuolinen. Sitten myös kun järjestetään ensi tammikuussa ni enkö kaiken järjen mukaan ole ulkopuolinen eli eikös lisenssi kata vain kuluvan vuoden jolloin maksettu eli tammikuussa olen lisenssitön ja jos en heti maksa seuran jässärii tammikuussa vaan kuun lopussa ni lasketaanko minut automaattisesti ulkopuoliseksi?

17

364

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1#1

      Toi ei varmaan ole ihan semmoinen "mental" kurssi mitä sä tunnut tarvitsevan.

      • 15+18

        Moi punanuttu, sulla näyttää olevan napakka vastaus jokaiseen kysymykseen mikä täällä heitetään. Oli ihan asiallinen kysymys.


        Onnea ja menestystä muuten sitten kevään IFAF Champions League divarisarjaan. Mestaruudestahan pelataan isojen poikien kesken toisessa liigassa.


      • 20+2
        15+18 kirjoitti:

        Moi punanuttu, sulla näyttää olevan napakka vastaus jokaiseen kysymykseen mikä täällä heitetään. Oli ihan asiallinen kysymys.


        Onnea ja menestystä muuten sitten kevään IFAF Champions League divarisarjaan. Mestaruudestahan pelataan isojen poikien kesken toisessa liigassa.

        Onko siellä sixtareissa edelleen noin katkeraa? Lähe pois sieltä jos ottaa noin koville, että joka käänteessä pitää yrittää tunkea Roostersia juttuihin. Ja älä huoli, sun ei tarvi mestaruudesta pelata missään sarjassa, joten lepo vaan!


      • 13+6
        20+2 kirjoitti:

        Onko siellä sixtareissa edelleen noin katkeraa? Lähe pois sieltä jos ottaa noin koville, että joka käänteessä pitää yrittää tunkea Roostersia juttuihin. Ja älä huoli, sun ei tarvi mestaruudesta pelata missään sarjassa, joten lepo vaan!

        Moi Riku


      • 9+13
        13+6 kirjoitti:

        Moi Riku

        Riku puolustamassa Roostersia?! Ei hitto, NYT mä tikahdun nauruun!


    • 14+5

      Big 6 ei ole IFAF alainen mestaruussarja vaan yksityinen kutsusarja jolla ei ole virallista EM arvoa.

      Ne maat, jotka eivät ota osaa IFAF alaisiin sarjoihin, ei pitäisi osallitua myöskään IFAF alaisiin EM tai MM kisoihin.

    • django_unchained_

      ainakaan edellisellä kurssilla kurssin sisältö ei ollut kovin kattava vaan opetustuokiot sisälsivät lähinnä melko basic asioita. kuitenkin koulutuksen lopuksi järjestettiin urheiluopiston saunatiloissa mukavat löyly sessiot illan lopuksi. siellä jaoimme toisillemme tunnelmia ja kokemuksia jenkkifutarien kesken ja osa jakoi vähän muutakin.

      • only_for_u_

        minäkin muistelen kurssia lämmöllä. parahin, kaunis jaska


    • 1+3

      jaa mitäs siellä on oikein tapahtunut? voitko kertoa tarkemmin

    • m2cke

      en kommentoi tähän sen enempää.
      Kaikki tämän viestin jälkeen tulevat kommentit ovat 100% valhetta.

      • Pretty Please

        Etkö kuitenkin leikkisi meidän kanssamme?


    • Nfmmfm

      Amatöörien puuhastelua. En ymmärrä mikseivät seurat vaadi enempää. Ei tuollaisella parane mikään osa-alue tässä lajissa.

    • douman

      Pelaa varman päälle ettet pety, niin älä hae millekkään kursille. Toinen vaihtoehto voisi olla että teet ihan itsenäisen päätöksen ja haet minne haluat etkä kysele tyhmiä täällä.

    • manageri

      Oikein johdetuissa seuroissa noi maksetaan kaikille halukkaille, joten kysy omasta seurasta miten aikoivat hoitaa homman. Minä hakisin sinne kurssille ja lasku seuralle. Noi kuuluu seuran vastuulle ei valmentajan vastuulle.

      • valkku88

        Osassa seuroja valmentajat joutuvat maksamaan kurssiensa lisäksi myös sen kolmenkympin valmentajalisenssin että saavat ilmaiseksi matkustaa pelipäivinä ja treeneihin omalla kustannuksellaan.


      • zägäzägägää
        valkku88 kirjoitti:

        Osassa seuroja valmentajat joutuvat maksamaan kurssiensa lisäksi myös sen kolmenkympin valmentajalisenssin että saavat ilmaiseksi matkustaa pelipäivinä ja treeneihin omalla kustannuksellaan.

        Suomessa ei ole yhtään seuraa jossa valmentajat ymmärretään seuran tärkeimmäksi resurssiksi. Hyvä valmennus = hyvä joukkue = hyvä seura. Palataan asiaan sitten kunnes löytyy seura jossa valmentajille maksetaan. Tää on niin puuhastelua...


      • verkkari-gate

        Meillä taas on pakotettu valmentajien käyttämään yhdenmukaista asustetta = samanlaisia verkkareita huppareita sivurajalla ja vaatteet saa käyttöönsä tietysti ostamalla ne ylihintaan seuralta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      703
      3133
    2. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      72
      1003
    3. Raiskausyritys

      Eilen laajallakankaalla lenkkipolulla.
      Kajaani
      42
      879
    4. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      70
      805
    5. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      637
    6. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      43
      593
    7. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      55
      592
    8. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      507
    9. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      44
      498
    10. Taisin vihdoin saada sinut ulos luuristani stalkkeri

      Et selvästikään ole niin pätevä kuin luulet. Tai minä niin huono.
      Ikävä
      83
      490
    Aihe