Apua!!

Auttakkkllaaaa

Olen nuori tyttö 162cm ja 89kg. Olen siis ylipainoinen vaikka en siltä näytä. Entinen paraskaveri oli sipsipussi josta pääsin eroon. Tarvitsen apua tämän kanssa. Olen nuori vielä ja on helppoa pudottaa painoa mutta se ei multa onnistu ilman apua. Olen päärynän mallinen ja haluan säilyttää sen mutta 20 kiloa laihempana ja 15 cm pienempänä. Miten onnistun? Olen todella perso herkuille. Haluaisin endi kesäksi olla hyvässä kunnossa ja upeannäköinen ulkomaan matkaa varten ja siihen on 6,5 kk aikaa onko tämän mahdollista onnistua!!! Tarvitsen kipeästi apua :(

4

151

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lklklklkl

      Itselleni laihduttaminen vaikeaa. En syö sontaa ja kaloritkin vain 1200 päivässä. Paino ei putoa. Siksi vaikeaa opastaa.
      Yleinen ohje, joka ei siis minulla pelaa: liiku ja syö vähemmän kaloreita ku kulutat. :)
      N. 1300kaloria päivässä ja enemmän jos liikut.
      Aamuisin lenkki 0,5h-1h. 3-4 kertaa viikossa kunnon kuntosalitreeni. Syö 6 ateriaa päivässä. Syö n. 2,5h välein, niin jaksat odottaa paremmin aina seuraavaa ateriaa. Juo paljon vettä. Jos makea himottaa, juo nokkosteetä ja ota kromia. (kromi alkaa kunnolla vaikuttaa vasta n. 1kk päästä) . Ota tavoitteeksi 0,5-1kg/viikko.

      • sama tavoite

        Itse laihdun paremmin jos kuntoilen melko vähän ja syön kerran tai kaksi kertaa päivässä, yhteensä n.1000-1100 kaloria per päivä ja kerran viikossa hieman tuon kalorimäärän yli. Olen ollut n.15-20 kiloa hoikempi nuorempana ja söin tyyliin kerran tai kaksi kertaa päivässä, herkkujakin silloin tällöin, mutta koskaan en tuota 5-6 kert per päivä ateriamäärää.

        Aikaisemmin kuntoilin ja harrastin liikuntaa joka päivä, mutta elimistö meni siitä stressitilaan ja tuotti siis stressihormonia, mikä taas aiheutti aineenvaihdunnan hidastumisen.

        Jos syö liika proteiinia se lihottaa (vaikka kalorimäärä olisikin ok).

        Tuolta voi laskea oman kalorimäärän ja laihdutusvauhdin (maksaa muutaman euron)
        http://kalorilaskuri.fi/

        Aloittajalle, kyllä on mahdollista laihtua kesään mennessä tuon 20 kiloa. Itselläni myös sama tavoite, laihtua 20 kiloa kesään mennessä. Nyt kun aloitat laihduttamisen, ehdit vielä todella hyvin ja maltillisella tahdilla. Ei kokonaan kannata kieltäytyä herkuista, mutta annoskokoja kannattaa pienentää ehdottomasti ja kalorimäärä per päivä on se kaikista tärkein. Kun syöminen on muuten hanskassa, ei haittaa vaikka kerran viikkoa söisi jotakin muuta kunhan sekin on normikohtuudella eikä ahmimalla hirveitä määriä.

        Kuntosali ja jumppa on kuitenkin tosi hyviä laihdutuksen tueksi, mutta suurin osa siitä laihdutuksesta tulee siitä kalorimäärän pienentämisestä eli ruokavaliosta. Terveellisellä tavalla harrastettu kuntosaliliikunta ja jumppa kiinteyttää sopivasti ja kiihdyttää aineenvaihduntaa (kunhan ei harrasta liikaa eikä stressaa liikaa).


      • Apuatarvitsisin

        Kiitos vastauksesta :) treenaan 5 krt viikossa airobista 2-3 ja salia 2-3 :) käytän 5:2 diettiä joka on nyt pudottanut jo 3kiloa 1kk, mutta ne tulee kokoajan takaisin :D


    • 5+2

      Puoli kiloa/vko on hyvä laihdutustahti. Säännölliset ruoka-ajat niin kuin edellinen ehdotti, vähän enemmän kaloreita kuin hänellä, kasviksia paljon ja annoskokojen tarkistus. Kävely kannattaa aloittaa, ensin sopivilla lenkeillä ja siitä sitten vähän kerrallaan lenkkiä kasvattaen. Kuntosali ja jumpat olisi kanssa plussaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      148
      2493
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      180
      1738
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1598
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      69
      1573
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      6
      985
    6. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      80
      958
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      881
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      61
      856
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      188
      834
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      61
      818
    Aihe