Mies rakastaa eksäänsä?

enkestä

Erosin miehestä 2kk sitten. Seurustelimme melkein vuoden. Hänen eksänsä muutti kesällä amerikkaan opiskelemaan.

Hän aina puhui eksästään hieman ihailevaan sävyyn uppoutuen muistelmiin. Hän on vieläkin yhteydessä eksäänsä, he juttelevat usein. Tämä mies enemmänkin aina juttelee tälle naiselle ja kyselee kuulumisia, siis kyseli silloinkin vaikka oli minun kanssa.
He seurustelivat n. vuoden ja ovat eronneet n. 3 vuotta sitten..

Nyt me olemme eronnut, jätin miehen kun en kestänyt tunnetta että hän ei välitä minusta samalla lailla, mies ei koittanut pistää vastaan tai näyttänyt edes että se haittaa. Olen koittanut kaksi kertaa saada miestä vielä takaisin mutta hän ei ole halunnut.

Ehkä on parempi näin.. Mutta en pääse yli siitä että en ikinä tuntenut että mies rakastaisi minua. Hän ei ikinä sanonut sitä eikä suunnitellut tulevaisuutta kanssani..
Eikä hän myöskään nyt halua pitää yhteyttä?? Onko liian aikaista vai enkö merkitse yhtä paljon kuin hänen eksänsä?
Odottaako hän tätä tyttöä sieltä amerikasta ja kuvittelee että he joskus vielä palaisivat yhteen? Kaksi ihan muuttunutta ihmistä :(

Miksi ikävöin hänen peräänsä? Sanokaa rehellisesti miten hölmö olen kun takerrun näin ja sanokaa välittikö mies minusta ikinä?
SIllä on merkitystä minulle ja se kalvaa mieltäni koska tuhlasin vuoden tavallaan turhaan saamatta mitään...

Olemme vasta 21 vuotiaita.
Olen seurustellut aiemmin 3 vuotta toisen miehen kanssa.

6

458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • spesia4li

      Hän ei halua sinua, se on totta. Parempi, että koitat unohtaa ja jatkat omaa elämääsi. Kaikkea hyvää!

    • jhgjk

      "mies ei koittanut pistää vastaan tai näyttänyt edes että se haittaa. Olen koittanut kaksi kertaa saada miestä vielä takaisin mutta hän ei ole halunnut."

      Eikö tuossa ole asian ydin. Yritä katkaista välit kerralla, niin voit unohtaa miehen nopeammin. Selvästi tuhoontuomittu suhde.

    • enkestä

      En vain pääse yli. Järki sanoo ettei kannata roikkua mutta sydän sanoo ettei saa vielä luovuttaa :'(

      • kokemuksesta

        Ihminen usein jumittuu ihmiseen, joka loukkaa omaa itsetuntoa ja ylpeyttä. Jokainen haluaa olla ihmissuhteessa se ainutlaatuinen ja arvostettu. Ja jos ei ole, haluaisi olla ja siksi yrittää ja yrittää. Tuon kun muistaa, eikä kuvittele jumittuneensa suhteeseen suuren rakkaudentunteensa vuoksi, helpottaa hieman.


      • hyvin sanottu
        kokemuksesta kirjoitti:

        Ihminen usein jumittuu ihmiseen, joka loukkaa omaa itsetuntoa ja ylpeyttä. Jokainen haluaa olla ihmissuhteessa se ainutlaatuinen ja arvostettu. Ja jos ei ole, haluaisi olla ja siksi yrittää ja yrittää. Tuon kun muistaa, eikä kuvittele jumittuneensa suhteeseen suuren rakkaudentunteensa vuoksi, helpottaa hieman.

        hyvin sanottu, helposti tulee kilpailutilanne "näytän sinulle vielä" mitä ainakin menetät/miten tyhmä olet itse tms.voihan ap kuitenkin ajatella että samoin tuo poika on satutettu sen täydellisenä pitämänsä tytön taholta


    • älä enää tuhlaa

      "miehesi" on vasta lapsi, ehkä hormonit vievät tai idealisoi suhdettaan, jonka on itse tyrinyt

      hän ei näe sinua, väliäkö tuolla muulla!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      167
      3447
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      15
      2096
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      223
      1490
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1241
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1211
    6. 37
      1121
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1063
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      136
      1031
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      994
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      39
      974
    Aihe