Palstaa lukiessa ei taida tämä artikkeli aivan pitää paikkaansa.

7

87

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Huttunen uskoo, että uskollisena pysymistä helpottaa, jos on joskus kokeillut, miltä ruoho aidan toisella puolella maistuu.

      - Jossain määrin ihmiset nykyään pariutuvat liian nuorena. He eivät löydä seksuaalisuuttansa niin, että voisivat vapaudesta käsin olla uskollisia. Miten sitä voi vapaudesta valita, jos ei ole toista maailmaa kokenut?

      Huttunen kannustaa seikkailemaan tarpeeksi ennen vakiintumista.

      - Vain sen kautta voi valita uskollisuuden, kun tietää ettei se (suhde vieraaseen) nyt niin ihmeellinen ole. Tai onhan se, mutta ei niin että sen takia kannattaisi rikkoa perhettään, Huttunen täsmentää."

      Amen ja tattis!

      • Salix

        En taida omiin kokemuksiini nojautuen olla aivan samaa mieltä artikkelissa esitettyjen ajatusten kanssa. Itse olen mennyt naimisiin todella nuorena, mutta ei uskollisena pysyminen todennäköisesti minulle tai puolisolleni ole sen haasteellisempaa kuin muillekaan. Kun menee naimisiin, suo seksuaalisuutensa vain yhdelle ihmiselle. Se on oikeus, jonka tämä ihminen saa. Hän saa myös paljon velvollisuuksia, avioliittoon kun liittyy toisesta huolehtiminen hautaan saakka. Jos ihminen ei välitä olla uskollinen, mikään määrä aiempia kokemuksia ei hänestä uskollista tee.


      • Ex PUA

        Jos naisen pitää saada jakaa persettään pysyäkseen uskollisena, on sillä naisella ainoa tasapainoinen asia rationalisointihamsteri - johtuen sen käytöstä.

        Fakta on, että kullikoukuttuneet naiset pommittavat erittäin todennäköisesti suhteissa.


    • Ex PUA

      Klassinen valkoritarointi, jossa siihen syyllistyvä mies kuvittelee että rohkaisemalla hypergamista olentoa kiimavittunsa orjuuteen, on oiva keino itsekin hieman saada torttua.

      Teoria murtuu ihan mukavasti, kun miettii YTMejä, jotka kieltäytyvät seurustelemassa lutkien kanssa, mutta lykkivät näitä ennemmin kuin masturboivat.

      Lainatakseni tähän erästä palstalaista:
      (Naurua).

    • ryppis

      Ongelmana on monen kohdalla vain se, että seikkailu ei ole vain omasta valinnasta kiinni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1982
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      177
      1934
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      392
      1822
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1258
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1133
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      990
    7. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      935
    8. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      775
    9. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      708
    10. Haluaisin nähdä ja tavata sinut mies

      Vielä tässä elämässä.
      Ikävä
      32
      694
    Aihe