Ex itsetuhoinen

Aloin vuosi sitten tapailla miestä, jonka kanssa tulin tosi hyvin juttuun. Juttumme eteni normaalisti ja suhteemme syveni päivä päivältä enemmän. Sitten kuvioihin astui miehen ex. hän alkoi laitella meille molemmille viestejä siitä miten hän on poikaystävälleni se oikea ja että hän tulee vielä saamaan tahtonsa läpi. muutaman kuukauden tätä kestettiin, kunnes riitaannuimme niin että erosimme. Hän kun ei saanut exäänsä lopettamaan ja salasi minulta nähneensä häntä yms. Palasimme kuitenkin vähän aikaa sitten takaisin yhteen, ja sama rumba alkoi taas. Paitsi että nyt lisänä ex uhkaa tappaa itsensä ja laittaa tosi häritseviä kuvia itsetuhoisuudestaan poikaystävälleni. Hoitoon hän ei suostu ja tiedän kyllä että jos hän todella aikoisi tappaa itsensä niin olisi tehnyt sen jo.
Eikös riittävillä todisteilla joku voida määrätä pakkohoitoon?
8148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Lähestymiskielto?

Äänestä

Onko Ihan pakko vastailla hänelle? jos kohtelisitte kuin ilmaa ettekä noteeraisi mitenkään hänen yhteydenottojaan, kyllä hän lopulta lopettaisi ja jossain vaiheessa jatkaisi taas elämäänsä. Nyt kun ruokitte hänen käytöstään niin olette kaikki jumissa tuossa kiusallisessa tilanteessa. Yleensäkin ihmiset, jotka tekevät itsemurhan, tekevät sen toisilta salaa ilman selkeitä ennakkovaroituksia...koska ei heidän tarvitse, eikä heitä kiinnosta muiden kiusaaminen, vaan valmistelevat salaa ajatuksenaan pelkästään poispääsy sietämättömästä pahasta olosta. Tuollaiset huomionkipeät teinitytöt Yleensä vaan esittää saadakseen huomiota...

Ilmottakaa vaikka tytön vanhemmille/sisaruksille/ystäville tai jollekin tuosta ja katkaiskaa kaikki yhteydenputo. Vai nauttiiko poikaystäväsi salaa tuosta tilanteestaan, kun on niin "haluttu".

Äänestä

Eipä se siitä hirveästi nauti. toisaalta haluais auttaa, ja tuntee vähä syyllisyyttä et se on sillä tavalla seonnu, mut tiedostaa kans et eipä se sitä ainakaa auta ruokkimalla sen harhoja. Tottahan se on et itsemurha on yleensä se viimeinen avunpyyntö, ja yleensä läheiset ei huomaa mitään. On tästä ihan hänen lähimmilleen sanottu, mutta jotenki tuntuu et kukaan ei oikein ota asiaa tosissaan. En sit tiiä.

Äänestä

Voit vaihtaa puh. nron salaiseksi, osoitteen ja esto fb:hen. Etkä reagoi mitenkään. Miehen ongelma koko asia. Älköön valittako tai kertoko koko asiasta.
Tai/ja voit laittaa Chromen selaimeen lisäosan "Facebook Unseen", toinen ei näe oletko lukenut viestit ja voit poistaa lukematta.
Tai sitten voit huomata että nainen ei olekaan aivan hullu. Hän EI tarvitse tapaamistasi, koska se voi olla riski sinulle. Empatiaa tarvitsee kylläkin. Mistä tiedät koskaan onko mies häipynyt ykskaks ja jättänyt hänet kylmästi? Oli se sitten yksipuolista tai ei. Naiset eivät ihan äkkiä ahdistu, masennu ja panikoidu. Vaikka uhkaus olikin hätähuuto. Mitä on tapahtunut? Voisiko kuunnella mitä nainen kertoo miten kaikki meni? Hän rakastaa. Mies ilmeisesti ei rakasta naista. Mikä oli miehen "versio" tapahtuneesta, puhuuko hän ihan totta..? Onko mies koskaan käyttänyt hyväksi naisen rakastumista? Seksi esimerkiksi.
Jos nainen on sellainen ettei hänen kanssaan voi kommunikoida, sitten kai kuuntelukin on turhaa. Hän haluaa tulla ymmärretyksi oikein ja kuulluksi. Ettei ole mitätöity kaikkien toimesta. Ei kukaan halua olla dumpattavaa roskaa. Vaihtoiko mies "parempaan" ulkoisesti jne. ja jätti ex-naisen selityksettä. Kuka tahansa ihmettelisi sen jälkeen miksi mies katosi. Tekosyitä voi kyllä löytää jättämiseen ja uuteen. Naisella jäi jotain kesken, mitä ei loppuun saanut, aivot eivät ymmärrä järkyttäviä läheisten poistumisia yhtäkkiä. Ihminen on emotionaalinen ja reagoi. Miehet taas voivat siirtyä nopeasti uuteen ja uuteen elämässään.

Kyllä sinä äkkiä saat selville onko mies pettänyt sua tai jos pettää. Ja mitä tämä kaikki on sitten muuten.

Äänestä
  • On olemassa kriisipuhelin ja kriisikeskus naiselle myös. Jättikö mies ns. hyvästä syystä vai oliko joku pelimiestyyli naisten kanssa? Miksi oli sen naisen kanssa jos ei kiinnostanutkaan? Kauanko he ehtivät olla yhdessä? Naisesta naiseen? Ehkä nainen koki että mies on komein ja tutuin mitä on koskaan tavannut, näki sielun, pinnan alle. Kuten ehkä sinäkin. Tai elikö hän liikaa miehen kautta. Harrastukset kotona /muualla olisivat hyviä naiselle, että saa ajatuksia edes hetkeksi muualle -sitten kun kunto sallii. Erot voivat olla hyvin raastavia ja elämää muuttavia. Kaikki eivät kestä niitä. Naisille yksinäisyys on myös hyvin raskasta. Osa ei löydä enää sopivaa miestä, jos yksi lähtee. Se voi vaikuttaa loppuelämään. Jotkut onnekkaat toki löytävät. Niin syvistä asioista on kysymys toisilla ihmisillä. Eri asia onko mies oikea täysin, koska ulkonäkö ja luonne ovat usein kaksi eri asiaa. Ja elämänarvot. Toki naiset uutta voivat etsiä myöhemmin - kun entinen on poissa, eri asia millä tuloksella suomessa. Hän on nuori nainen?
    Jos joku sanoo että toinen on se oikea, hänellä on lupa sihen. Hänestä vain tuntuu siltä. Sille ei voi mitään. Mies ei tunne näköjään samoin jostakin syystä.

    Äänestä

  • ai niin kirjoitti:

    On olemassa kriisipuhelin ja kriisikeskus naiselle myös. Jättikö mies ns. hyvästä syystä vai oliko joku pelimiestyyli naisten kanssa? Miksi oli sen naisen kanssa jos ei kiinnostanutkaan? Kauanko he ehtivät olla yhdessä? Naisesta naiseen? Ehkä nainen koki että mies on komein ja tutuin mitä on koskaan tavannut, näki sielun, pinnan alle. Kuten ehkä sinäkin. Tai elikö hän liikaa miehen kautta. Harrastukset kotona /muualla olisivat hyviä naiselle, että saa ajatuksia edes hetkeksi muualle -sitten kun kunto sallii. Erot voivat olla hyvin raastavia ja elämää muuttavia. Kaikki eivät kestä niitä. Naisille yksinäisyys on myös hyvin raskasta. Osa ei löydä enää sopivaa miestä, jos yksi lähtee. Se voi vaikuttaa loppuelämään. Jotkut onnekkaat toki löytävät. Niin syvistä asioista on kysymys toisilla ihmisillä. Eri asia onko mies oikea täysin, koska ulkonäkö ja luonne ovat usein kaksi eri asiaa. Ja elämänarvot. Toki naiset uutta voivat etsiä myöhemmin - kun entinen on poissa, eri asia millä tuloksella suomessa. Hän on nuori nainen?
    Jos joku sanoo että toinen on se oikea, hänellä on lupa sihen. Hänestä vain tuntuu siltä. Sille ei voi mitään. Mies ei tunne näköjään samoin jostakin syystä.

    Heidän suhteensa päättyi ennen kuin minä tutustuin häneen. Silloin ero tapahtui kuulemma naisen tahdosta. Mutta tämä kaikki alkoi vasta sitte kun hän oli kuullut että miehen elämässä on uusi nainen. Ehkä hän kuvitteli eron olevan vain väliaikaista. Kiitos hyvistä ohjeista.

    Äänestä

Ei kukaan jaksa olla toiseen toistuvatsi yhteydessä, jos ei saa mitään vastakaikua. odennäköisesti miehesi vastailee, ksoka kokee sen volvillisuudekseen.

Mutta muista, AINA jos on todellinen syy pelätä toisen itsetuhoisuutta tulee ottaa yhteyttä virallisiin tahoihin saman tien. Mutta tuo nyt _vaikuttaa_ enempi "pakottamiselta" tai sen yrittämiseltä. Pelkkää manipulaatiota.

Jättäisin omaan arvoonsa kyseisen ihmisen jutut ja yksinkertaisesti en vain vastaisi.

Äänestä

Ottakaapa selville tuon exän äidin ja isän yhteystiedot ja forwardoikaa kaikki tyttären viestit heille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


raastaa kirjoitti:

Aloin vuosi sitten tapailla miestä, jonka kanssa tulin tosi hyvin juttuun. Juttumme eteni normaalisti ja suhteemme syveni päivä päivältä enemmän. Sitten kuvioihin astui miehen ex. hän alkoi laitella meille molemmille viestejä siitä miten hän on poikaystävälleni se oikea ja että hän tulee vielä saamaan tahtonsa läpi. muutaman kuukauden tätä kestettiin, kunnes riitaannuimme niin että erosimme. Hän kun ei saanut exäänsä lopettamaan ja salasi minulta nähneensä häntä yms. Palasimme kuitenkin vähän aikaa sitten takaisin yhteen, ja sama rumba alkoi taas. Paitsi että nyt lisänä ex uhkaa tappaa itsensä ja laittaa tosi häritseviä kuvia itsetuhoisuudestaan poikaystävälleni. Hoitoon hän ei suostu ja tiedän kyllä että jos hän todella aikoisi tappaa itsensä niin olisi tehnyt sen jo.
Eikös riittävillä todisteilla joku voida määrätä pakkohoitoon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu