fMotivaatiota

epätoivoinen

MOIKKA

Motivaatiota tarvittais ja vinkkejä kaipaillaan!

Olen 25v. Ja tällä hetkellä vielä normaalipainoinen..Liki lievästi ylipainoinen..Olen ns.jojoilija.

Tyytyväinen olen 58-60kg painoon,tällä hetkellä hipoo 65kg.Ahdistaa. Inhoan katsoa itseäni peilistä..ihan sama mitä muut ajattelee tai kannustaa "et ole lihava lässynlää",en pidä peilikuvastani.Liikun ulkonakin mielummin pimeällä tämän takia:D Kesäisin ei ongelmia painonhallinnassa..heti kun tulee kylmä ja pimeä,paino nousee.

Kertokaa miten saisi painon pysymään halutussa ilman että joutuu elämään rajoittuneesti ja niin että voi nauttia elämästä?

2

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7+11

      Mitä teet kesällä mitä talvella et tee? Liikutko enemmän kesäisin kuin talvisin? Vai syötkö vain kevyemmin kesällä?
      Valitettavasti sulla on kaks vaihtoehtoa. Eka on että liikut siinä määrin ettet liho. Jos taas liikunta ei talvisin samalla tavalla maita niin toinen vaihtoehto on että syöt sopivasti siihen nähden mitä liikut, eli jos et pahemmin liiku talvisin niin sitten syöt vähemmän talvisin.

    • 14+12

      Samaa mieltä kuin 7 11.. Ei kait pelkkä pimeä ja kylmyys ketään lihota?:D se on joko ruoka&juoma tai liikkumattomuus. Jos haluat elää niin, että nautit elämästä, eikä elämä tunnu rajoittuneelta, opettelet terveelliset elämäntavat. Silloin et kaipaa niitä epäterveellisiä/osaat jättää ne harvoihin kertoihin. Nyt ilmeisesti näennäisesti nautit elämästä, mutta tulokset eivät ole toivottuja, eli et oikeasti nauti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      107
      3654
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      2892
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      112
      2451
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      43
      1925
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      242
      1623
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      41
      1565
    7. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1547
    8. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1360
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1336
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1191
    Aihe