Raha

Miehet, kuulin väitteen jonka mukaan: "Jos mies ei saa haaveilemaansa naista, niin hän pyrkii tienaamaan enemmän." Ja että suurin sitoutumisen pelko on miehellä se, ettei nainen ehkä rakasta häntä jos hän tienaa liian vähän tai köyhtyy.

Mitä mieltä miehet tästä? Kuinka moni tunnistaa tutuksi? Vai onko tuulesta temmattua?
Miksi joidenkin miesten on vaikea antaa hellyyttä ilman seksiä tai sitoutua?
783
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Haluatko sinä köyhtyä?

Äänestä
  • En tietenkään halua köyhtyä. Olen rakastettu ja minulla on Kaikkea sitä mitä ei rahalla saa.
    Olen jättänyt kaksikin hyväpalkkaista työpaikkaa, jotta olisin Onnellinen. Ja Olen onnellinen.
    -Rahallisesti köyhdyin ja se sopi noissa tilanteissa loistavasti!
    Ystävistä ja rakastavista ihmisistä en todellakaan halua köyhtyä, enkä unelmieni miehestä.

    Siksi kyselin, että pitääkö tuo yleistys muka paikkaansa. :)

    Äänestä

Tienaan itselleni ja käytän myös tienestini niin kuin haluan, miksi antaisin rahaa naiselle....outoa.

Hellyys ilman seksiä on kuin tekisit töitä ilman palkkaa. Naisia vastaan taistellan naisten omilla aseilla.

Sitoutumiseen ja hellyyteen tule suhtauta samalla tavalla kuin nainen rahaan.

Äänestä

Joillakin, joilla on päähänpinttymä eli pakkomielle saada joku, saattaa niin tehdä. Monesti myös se tarkoittaa miehen etenevän kyynerpäätaktiikalla.

Itse en vaivaudu, olen yhtä laiska mitä aikaisemminkin. Nykyisessä työssä ei kannata raataa liikaa, koska palkka tulee kuudesta tunnista, joten turha tehdä liikaa ylitöitä, joista ei mitään hyödy.

Äänestä

ajatus... ei todellisuuspohjaa itseni kohdalla tai tuttavapiireissä... tuollaiset jutut yleensä lukee netistä.

t. työtön, jolla naisia riittänyt omiksi tarpeiksi

Äänestä

Juttu lienee alunperin julkaistu jossain amerikkalaisessa lehdessä. Siellä tuo saattaa huonon sosiaaliturvan takia pitääkin paikkansa. Suomalaisena tuntuu hullulta ajatus, että naisen rakkauden voisi ostaa. Tai jos voisi, niin kuka sellaisen gold-diggerin haluaa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nainen5 kirjoitti:

Miehet, kuulin väitteen jonka mukaan: "Jos mies ei saa haaveilemaansa naista, niin hän pyrkii tienaamaan enemmän." Ja että suurin sitoutumisen pelko on miehellä se, ettei nainen ehkä rakasta häntä jos hän tienaa liian vähän tai köyhtyy.

Mitä mieltä miehet tästä? Kuinka moni tunnistaa tutuksi? Vai onko tuulesta temmattua?
Miksi joidenkin miesten on vaikea antaa hellyyttä ilman seksiä tai sitoutua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu