Maanpäälliset vallankäyttäjät tekevät ratkaisujaan maanpäällisten tahtotilojen mukaisesti. Maanpäällinen valta perustuu kaiken suvaitsemiseen. Suvaitsemiseen siihen nähden mikä on ajan hermo, trendikkyys. Maanpäällistä valtaa ikävä kyllä ohjailevat "pienissä asioissa" ns. marginaaliryhmät, jotka ovat tärkeitä suurta valtaa käyttäville. Näitä marginaalipuolueita Suomessa edustavat pahimmillaan vihreät. Saadakseen vihreät seuraavaan hallitukseen mukaan (pakko tilanne), näin laskelmoitiin kokoomuksessa ja keskustassa, joten osan oli kompattava saippuakupla puoluetta, joka suvaitsee kaiken muun paitsi heidän kuplaansa kyseenalaistavia. Ei yksin vihreät myös rahan valta vaatii suvaitsevaisuutta. Rahavallalle raamattu ei ole mitään. Ainoastaan raha ja valta merkitsee. Luterilaisuus piispoineen todistaa harhaisuudestaan. Trendikkäästi etenevät suvaiten kaiken eteen tulevan. Olkoonkin, että päätös ei vielä todista kirkollisen vihkimyksen mahdollisuudesta homopareille, niin on itsestään selvää, että luterilainen kirkko "ajan hengessä" tulee tulevaisuudessa homopareja kirkoissaan vihkimään.
Homot vihille
Toinen tuleminen
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Nyt täytyy sanoa, etten suvaitse taruolentoja enkä satukirjoja. Etenkään en suvaitse ihmisiä, jotka yrittävät sotkea niitä maalliseen asioiden hoitoon.
Samaa mieltä kanssasi. En minäkään usko vihreiden satuihin ja tarujohtajiinsa. Samaa mieltä, en suvaitse heidän ideologiansa kuplansa sotkevan maallisten asioiden hoitoa.
Sanopas muuten, että onko avioliittoinstituutio niin heikko, että muutama naimisiin mennyt homo ja lesbo pystyy sen romuttamaan? Ja jos, niin mitä virkaa sellaisella instituutiolla on yhteiskunnassa?
Sanopas mulle mitä raamattu sinulle merkitsee. Uskotko edes JUmalaan?
En usko jumalaan ja raamattu on hatarasti ja ristiriitaisesti kirjoitettua perimätietoa.
Esitän kuitenkin ajatelman asiasta: Oletetaan, että jumala on olemassa ja hänellä on näkemys, miten ihmisten pitäisi elämänsä elää. Vajavaiset ihmiset ovat nämä asiat kirjanneet ylös ja toiset vajavaiset ihmiset ohjeita sitten tulkitsevat. Kolmannet vajavaiset ihmiset sitten yrittävät niiden mukaan elää. Mikä on todennäköisyys, että ihminen noudattaisi jumalan tahtoa?
Mikä tässä mahtaa olla ongelmana? Politiikka, puolueet, kirkko, luterilaisuus, valta vai raha?
Tarinan konna ei suinkaan ole homoparit, vaikka heidätkin on näyttämölle raahattu.