Kaikki mukaan!

Kajes93

Nyt te kaikki jotka olette tyytymättömiä omaan kehoonne ja kuntoonne tai haluatte laihtua terveydellisistä syistä, tulkaa kertomaan oma tarinanne tähän ketjuun! Tuetaan ja kannustetaan toisiamme, sillä onnistuminen riippuu yleensä tuen määrästä. Tänään on taas maanantai ja useat aloittavat laihdutuksen ja useimmat heistä luovuttavat jo huomenna. Listataan siis tuohon alle hieman motivaatiota muille!
1. Ikä ja sukupuoli
2. Paino ennen ja nyt
3. Miksi aloitit laihdutuksen?
4. Tarinasi
5. Vinkkejä laihdutukseen?

2

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jepssss

      Jos vaikka aloittajana laitat itse ensin tietosi?

    • Einit

      Minä ainakin uskallan kertoa ilman mitään ongelmia oman tarinani. Olen kohta 40v. nainen, joka oli ennen lapsia hoikassa kunnossa ja eli todella liikunnallista elämää. Lasten syntymän jälkeen kärsin huonon parisuhteen aiheuttamasta stressistä ja synnytyksen jälkeisestä masennuksesta ja lihoin noin 30kg:a. Ennen painoin 57kg/161cm, masennusten ja riitaisan parisuhteen jälkeen painoin enimmillään melkein 90kg.

      Laihdutus alkoi kyllästymisestä jatkuvaan pahaan oloon viime heinäkuussa. Päätin pudottaa painoni normaaliksi vaikka väkisin. Aloitin laihdutuksen lyhyellä paastolla, jonka jälkeen siirryin kevyeen sokerittomaan ruokavalioon. Muuta en ruokavaliostani muuttanutkaan kuin sen, että luovuin sokerisista herkuista kokonaan, alkoholista lähes kokonaan, ja pienensin annoskokoja huomattavasti. Ruokavalioni on aina ollut sillä tavalla terveellinen, ettei ole ollut tarvetta sitä enempää muuttaa.

      Nyt olen pudottanut alle 6kk:ssa noin 20kg ja olen jo lähellä indeksien mukaista normaalipainoa. Vielä on kuitenkin matkaa lopulliseen tavoitteeseen noin 8kg.

      Tässä muutama vinkki laihdutukseen, mutta niistä ei ole apua ellette ihan oikeasti sisäistä asiaa, jota yritän sanoa. Miettikää siis lukemaanne, älkääkä vain selatko läpi.

      1. VALITKAA TERVEELLISIÄ RUOKIA, JOISTA OIKEASTI PIDÄTTE, ÄLKÄÄKÄ YRITTÄKÖ VÄKISIN SYÖDÄ NIITÄ TERVEYSPÖPERÖITÄ, JOITA YLI KAIKEN INHOATTE (olkaa silti rohkeita kokeilemaan uusia juttuja), muuten opitte vain vihaamaan tätä terveysmatkaa ja olette suuremmassa vaarassa luovuttaa kesken.

      2. ANTAKAA ITSELLENNE ANTEEKSI. Minä olen retkahtanut monen monta kertaa, mutta olen oppinut hallitsemaan retkahduksiani. Tiedän, ettei koko projekti kaadu yhden tai edes kahden päivän mässäilyyn. Sen jälkeen on aivan yhtä hyvä jatkaa eteenpäin.

      3. SISÄISTÄKÄÄ, ETTEI KUKAAN MUU OLE VASTUUSSA YLIPAINOSTANNE. Laihtuminen tapahtuu korvien välissä. Minun ahmimishäiriölle on monta synkkää syytä, mutta minä itse olen ollut syypää siihen, etten ole saanut sitä hallintaan. Elämässä on asioita, joihin en enää voi vaikuttaa, mutta painooni ja hyvinvointiini voin. Laihtuakseen pysyvästi pitää ymmärtää, miksi syö liikaa. Mikä mekanismi siellä hillittömän syömisen tarpeen takana vaikuttaa. Älkää siis käyttäkö niitä upeita aivojanne vain kaloreiden tai hiilareiden laskemiseen vaan käyttäkää niitä aivojanne ITSENNE JA KÄYTÖKSENNE YMMÄRTÄMISEEN.

      4. ASETTAKAA JÄRKEVIÄ TAVOITTEITA. Älkää yrittäkö saavuttaa liikaa liian pian. Armottomuus, kiire, stressi, ja kaikki negatiiviset ajatukset syövät motivaatiota, mutta älkää myöskään pelästykö sitä, jos jonain päivänä huomaatte, ettei jaksa kiinnostaa yhtään mitä suuhunne laitatte. Jos tavoitteenne ja välitavoitteenne ovat sopivan haastavia, mutta eivät liian haastavia, teillä on mahdollisuus löysäillä vaikka kerran viikossa. Itse pidin laihdutuksen alkuvaiheessa yhden päivän syöminkejä ihan harkitusti. Aina uuden viikon alussa annoin itseni syödä yhtenä päivänä ihan mitä halusin ja kuinka paljon tahdoin. Lopulta tämäkin tarve kuoli pois ihan itsestään, koska olin kutistanut vatsalaukkuni niin pieneksi, etten enää nauttinut ylensyömisestä.

      TSEMPPIÄ KAIKILLE PUDOTTAJILLE! Jos minä tähän pystyn, jokainen pystyy!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      517
      8815
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      155
      6086
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      355
      5122
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4729
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      98
      4331
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4043
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      184
      3902
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      91
      1838
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      103
      1384
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      949
    Aihe