Onko naisilla aina ystäviä (tai kavereita)?

Miten kaverittomat käyttävät aikaansa? Ovatko he netissä? Jos, niin millä palstoilla?
Onko täällä joku? Tai onko jollain täällä olevalla havaintoa?
14159
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Vaikka olis kavereita eihän se tarkoita että ollaan kokoajan yhdessä. Jokaisella oma arkielämä ja menot. Näen omia kavereita ehkä kerran parissa viikossa, harvemminkin.

Teinivuosina se olikin sellaista aina yhdessä ajan viettämistä toistensa luona.

Äänestä

Kaverittomia pyörii paljon näillä palstoilla. Olen itse törmännyt useaan tapaukseen haihin tutustueassani.

Noh ihan täysin kaverittomia he eivät enää ole onhan heillä minut.

Äänestä

Minulla ei ole kavereita, enkä edes teinivuosinani viettänyt kavereiden kanssa aikaa, kun ei niitä silloinkaan ollut. Koulussa oleskelin parin muun tytön seurassa, mutta lähinnä vain sen vuoksi, että me "ylimääräiset" ajauduimme omaan pieneen porukkaamme. Yhtään ei jäänyt kaveriksi kouluajan jälkeen.

Tänään ei ole töitä, joten olen aamun ratoksi lukenut monen median uutiset meiltä ja muualta ja katsonut, mitä parilla keskustelupalstalla on meneillään. Tällä foorumilla käydessäni seuraan aina samaa reittiä: yhteiskunta - tiede ja teknologia - koti ja rakentaminen - harrastukset - muoti ja kauneus - ihmissuhteet. Tällä ihmissuhdepalstalla käväisen vain katsomassa nämä "sinkkujen" viimeisimmät älynväläykset, vähän samaan tapaan kuin joskus tulee katsotuksi kissojen kuvia: hetken ne huvittavat, mutta vähäkin on joskus liikaa.

Äänestä
  • Minua tämä palsta viihdyttää 16 tuntia vuorokaudessa.

    Äänestä

Ite oon täys erakko mut silti 15 frendii kun ei niistä pääse eroon. Nytkin pidin kaks vuorokautta kännykkää suljettuna kun alko niin ahdistaa se sosiaalisuus et aina pitäs vastata.
Tuskimpa kaikilla naisilla on kavereita. Vois kuvitella et ujoilla ja mt-ongelmaisilla kavereita ois vähän tai ei yhtään

Äänestä
  • Ihmisillä on paljon ennakkoluuloja mielenterveysongelmia kohtaan. Ei se, että on mt -ongelma tarkoita, että kaikki olis huonosti. Moni ongelma vaan varjostaa jotain elämän osa-aluetta.

    Esim itselläni on lievä/keskivaikea masennus, mikä huonontaa työkykyä (mutta ei vie sitä kokonaan) ja vähentää sos. elämää mutta ei tarkoita että se menisi kokonaan. Itselläni siis on mt-ongelma ja silti kavereita.

    Äänestä

Ei oo koskaan juuri ollut kavereita(paitsi ihan pienenä), koska olen ujo enkä mene juttelemaan ihmisille. Minulla ei myöskään ole harrastuksia missä tapaisin ihmisiä. Vietän suurimman osan ajasta kotona.

Äänestä

Jos on yhtään erilainen kuin muut, jää yksin. Esim. köyhä tausta ja eri kansalaisuus talaavat hyvin sen, ettei kavereita ole koskaan.

Äänestä
  • Erilaiset löytävät toisensa esim. erilaisissa nörttikulttuuriin menoissa. Erilaisuuden tunne voi kyllä eristää, mutta silloin se johtuu omasta vetäytymisestä tai siitä ettei osaa/kiinnosta etsiä omanlaisia kavereita.

    Äänestä

En kehtaisi tunnustaa kenellekään, että olen viettänyt täällä aika paljon aikaani. siis liikaa!!! noloa.lähden pois - mennään pois -

Äänestä

On ollut paljonkin kavereita mutta pikkuhiljaa on jääneet. ovat tulleet vieraiksi ja tuntuvat jotenkin yksinkertaisilta.
Olen kai liian outo näihin yksinkertaisiin sosiaalisissa paineissa syntyviin kuvioihin. Parisuhteet yms. Kuinka moni oikeasti tahtoo olla toisen kanssa aidosti. Väitän että moni seurustelee pakosta, kun muillakin on joku ja kun yksin ei halua jäädä. Ja kai se on helpottavaa sanoa että on minulla seuraa, vaikkei olisikaan. Ei jää luuserin leimaa.
Tässä tehokkuutta ja kiireisyyttä mainostavassa maailmassa kai suurinta surkeutta on olla yksinäinen ja joutilas.

Joskus olisi ihan kiva viettää aikaa jonkun kanssa mutta siitä se riesa sitten alkaa. Koko ajan puhelin soi ja toista typerämpiä ehdotuksia ja syyllistämistä jos vaan sanoo ettei huvita. Sitten on pakko keksiä typeriä tekosyitä ja olen niin p-run huono valehtelemaankin. Omanlaista seuraa jaksaisin kyllä, mutta ei ole tarjolla. Jossain kivenkolossa lymyää kun ei halua nähdä joutavia tyyppejä.. ymmärrän kaltaistani hyvin :)

Äänestä

Jos vaan on joku kaveriton normaalin kokoinen nainen olemassa jossain, niin voitais tutustua. Ehkä voitais vaikka käydä aina jollonkin yhdessä jossain ja puuhastella vähän yhtä jos toistakin yökyläilyä;)
Täällä on miespuoleinen yksinäinen 30 ja jotain vois tähän kyllä jo keksiä pikkuhiljaa.

Äänestä
  • Mikä on normaalin kokoinen nainen? Mitat? Ihan mielenkiinnosta..

    Äänestä

  • M? L? kirjoitti:

    Mikä on normaalin kokoinen nainen? Mitat? Ihan mielenkiinnosta..

    155-170cm 48-70kg

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nainen pohtii kirjoitti:

Miten kaverittomat käyttävät aikaansa? Ovatko he netissä? Jos, niin millä palstoilla?
Onko täällä joku? Tai onko jollain täällä olevalla havaintoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu