Tänään sai hävetä töissä. Työkaveri puhui yksityispuhelua työaikana. Puhelun sisältö oli intiimiä ja arkaluontoista eikä taatusti liittynyt työnkuvaan. Minulla on onneksi vaitiolovelvollisuus. Onneksi ei tullut asiakkaita puhelun aikana. Milloinkahan ihmiset oppivat, että yksityispuhelut puhutaan omalla ajalla ja työajalla keskitytään tekemään työtä.
Yksityispuhelut työaikana
4
277
Vastaukset
- ww31
Ihmiset eivät koskaan opi.
- Nevahööd
Mielenkiinnosta, mikä on sellainen ammatti jossa on vaitiolovelvollinen esimiehelle kollegan työtehtävien hoitamisesta..?
- Järkytys
Tarkoitin vaitiolovelvollisuudella sitä, että minä en juorua puhelimessa puhutusta asiasta ulkopuolisille. Työkaveri voi olla huoletta mokastaan, tieto pysyy salassa. Asiakkailla ei ole vaitiolovelvollisuutta. Joten mahdolliset asiakkaat olisi voineet juoruta vapaasti asiasta kylillä. Asia oli sellainen, että kukaan ei tuollaisia terveystietoja haluaisi juoruttavan ulkopuolisille. Meidän työnkuvaan ei kuulu terveydenhoito. Esimiehelle en ole tietenkään vaitiolovelvollinen.
- frtvjk
Kai ne välttämättömät yksityispuhelut voisi mennä muualle hoitamaan...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856294
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849