Eksä mielessä vuosienkin takaa

kysymysmerkki22

Olen naimisissa, ollut viimeiset 4,5-vuotta. Kun tapasin nykyiseni olin juuri kaksi viikkoa takaperin eronnut eksästäni. Kaipasin jotain, jonkun, jonka avulla pääsisin yli entisestä. Joten suostuin kahvitteluun nykyisen mieheni kanssa.
Pidin hänestä ja hän oli turvallinen, kaikkea sitä mitä edellinen ei ollut. Kumminkin eksäni kummitteli koko ajan mielessäni, sillä hänessä oli jotain mikä sytytti minut tavalla johon ketään muu ei ollut koskaan kyennyt. Pidin pienen tauon nykyiseni kanssa kun törmäsin eräissä juhlissa eksääni. Poikaystäväni oli vieressäni ja eksäni baarin toisella puolella, tuijotti vain herkeämättä. En muista olenko ikinä ollut niin sekaisin kuin sinä iltana. Tuntui että olin väärän miehen vieressä, kun olisin vain halunnut juosta suutelemaan eksääni. Eksäni oli tiedustellut juhlissa ystäviltäni että olenko onnellinen...
Päätin kumminkin mielessäni unohtaa eksäni, sillä hänessä oli myös paljon sellaisia piirteitä jonka varaan olisi vaikea rakentaa lujaa suhdetta. Minä siis jätin hänen, mutta en siksi etten olisi rakastanut, vaan siksi että hän satutti minua.
Ajattelin että keskityn nyt tulevaisuuteeni ja siihen millaisen elämän haluan. Ei mennyt kuin 7kk ensitapaamisestani nykyisen mieheni kanssa, kun hän kosi minua. Kaikki kävi niin äkkiä. Mitä siinä tilanteessa sanotaan, kun rakastaa toista, mutta ei täysin antaumuksella ja koko sydämmellä..?
Vastasin myöntävästi ja häitä juhlittiin 4-kuukauden kuluttua.
Olen hyvin nuori vielä. Ja ollessani eksäni kanssa olin hyvinhyvin nuori ja hän minua kymmenen vuotta vanhempi. Joten myös vanhempani halusivat estää meidän suhteemme. Olin hyvin pidättyväinen hänen kanssaan, koska olin melko kokematon ja ujo vielä silloin. Mielessäni myös pyöri jatkuvasti se kuinka paljon vanhempani olivat suhdetta vastaan. Isäni jopa tarjosi rahaa siitä että laittasin suhteen jäihin. Valehtelin suhteesta ja se muuttui salaiseksi tapailuksi. Luulen että myös se ajoi eksäni pettämään minua, sillä olin hänen seurasaan ahdistunut siitä että jouduin valehtelemaan kenen seurassa olin. Hän jopa soitti isälleni ja yritti käännyttää tämän pään suhteemme hyväksi, onnistumatta.
Jokatapauksessa, tuntuu että nyt myöhemmin pystyn ymmärtämään miksi eksäni lopulta petti minua. Kaikki oli kanssani niin vaikeaa..

Nyt vuosia myöhemmin en yhä ole saanut entistä pois mielestäni. Olen aikuistunut ja kasvanut ihmisenä. Palaan yhä mielessäni niihin iltoihin hänen kanssaan ja haluaisin ottaa häneen yhteyttä ja kysyä mitä hänelle kuuluu.
Rakastan miestäni, mutta enemmänkin ystävänä...
Mutta totta kun puhutaan, en tiedä ajatteleeko eksäni minua koskaan. En ole missään yhteydessä ollut häneen...hän on kyllä yhä facebookissani ja tietääkseni hän ei seurustele, mutta en ole varma...
Suhteestani eksääni on nyt noin 5-vuotta.
Onko joku samankaltaisessa tilanteessa ollut ottanut yhteyttä eksäänsä? osaako joku neuvoa mitä tässä tilanteessa kannattaisi tehdä? Kannattaisiko ottaa yhteyttä, ehkä se muuttaisi oloni paremmaksi jos saisin vain jutella hänen kanssaan?

6

551

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • inlööv

      Ota yhteyttä rohkeasti :) itse olen naimisissa ollut melkein kahdeksan vuotta, erosta eksääni on kymmenisen vuotta. Hän on myös naimisissa ja perheenlisäystä saanut. Viime aikoina olemme tunnustaneet toisillemme että haluamme vielä yrittää.. Monen vuodenkin jälkeen se kantaa jos tosirakkaus on kyseessä!

    • hjöii

      Ota yhteyttä jos tosiaan siltä tuntuu :) Itse olen kokenut saman asian. Seurusteltiin ja jätin hänet tyhmien syiden vuoksi. Mietin asiaa pari kuukautta ja huomasin tehneeni ison virheen jättäessäni hänet. Soitin hänelle ja kerroin tunteeni... samalla sain kuulla että hän on löytänyt jo uuden seurustelukumppanin jonka kanssa ollut melkein koko ajan jonka olimme erossa olleet.
      Sen jälkeen juttelimme puhelimessa päivittäin viikon ajan ja sitten tapasimme, juttelimme ja kävimme läpi suhdettamme. Kerroin tunteenija mies sanoi ettei se rakkaus ole loppunut vaikka erottiin. Sen jälkeen olemme pitäneet yhteyttä päivittäin ja nyt olemme palaamassa yhteen.
      Hetken aikaa vain mennyt kun mies on päässyt nykyisestä suhteesta pois, mutta sanoin että odotan häntä ja nyt sitten aloitamme vuoden puhtaalta pöydältä.
      Nyt olen maailman onnellisin nainen :)

      • inlööv

        Onnea sinulle hjöii :) odotan itsekkin sitä kun pääsemme aloittamaan uudelleen. Monet yhteiset kaverimme on kertoneet kuinka olimme ne oikeat (nähneet nyk kumppanit jne) ja kyllä, tää on paras tunne maailmassa kun tajuaa että vielä voi pelastaa rakkauden :)


    • that's life

      Oot varmaan vielä nuori.Eksä kummittelee ja etenit suhteessasi liian nopeasti.Tässä faktat muusta ei ole varmuutta.Ymmärrä se ja jatka elämää.

    • 1minna

      Jos nykyinen suhde ei tunnu olevan se oikea niin miksi jatkaa? Olet vielä nuori. Ota rohkeasti yhteyttä exään, kysy kuulumisia. Ei välttämättä johda mihinkään, mutta saisit mielenrauhaa siihen voisiko teillä vielä olla yhteinen tulevaisuus. Mene elämässä eteenpäin. Kyllä se rakkaus löytyy.

    • nähtyon

      tunteiden haihattelua,jos hän sua satutti eikä kohdellu oikein niin mitä järkeä on luulla että arjessa menisi hyvin. nykyisen ukkosi kunnioitus olisi se mihin kannattaa keskittyä ja pysyä tahdon ratkaisussa. olethan luvannut rakastaa, oletko sanojesi mittainen ? nykyään luullaan et joku tunne on se mikä elämään antaa sisällön ja leijutaan ihan hulluihin ratkaisuihin . vuodet haaskaantuu siihen et aina on joku draama päällä exät nyxät tulevat , sivu ja kaveripanot ym. upeaa on sitoutunut rakkaus joka kasvattaa persoonaa ja antaa ihan toisenlaisen palkinnot pitkälläkin tähtäimellä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      69
      3110
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      34
      1982
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      280
      1590
    4. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      104
      1554
    5. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      261
      1213
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      26
      1118
    7. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      87
      1101
    8. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1064
    9. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1040
    10. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      98
      1023
    Aihe