Oon nyt tosi hämmennyksis mun suhteen kaa. Mulla ja mun jätkäl tulee just vuos täyteen ja mun ajatukset on niin sekavii. En yhtään osaa sanoo miten mun poikaystävän käytös kehittyy. Sen on kyllä niin emotionaalisesti kuin fyysisestikkin väkivaltainen mutta en koskaan usko että hän voisi mennä niin pitkälle että löisi vaikka naamaan kunnolla. Kyllä hän haukkuu ja mollaa, repii hiuksista ja potkii välillä. On todella mustasukkainen mutta en osaa tulkita häntä tai itseäni enään...
Miten mun täytys edetä?
Ristiriitoja
2
120
Vastaukset
- miesvm_1967x
Haukkuu, mollaa, repii hiuksista, potkii.. älä murehdi, kyllä se nyrkkikin vielä heilahtaa, uskot tai et.
Sun täytys nyt edetä niin että hankkiudut pysyvästi mahdollisimman kauas tuosta jätkästä ihan omaksi parhaaksesi. Suhteessanne ei missään nimessä ole kyse rakkaudesta joten et tee tuolla alistamissuhteella yhtään mitään paitsi hajotat itsesi. Tai hän hajottaa sut, jompi kumpi. helpmeh,
Haukkuminen, hiuksista repiminen ja potkiminen ovat myös väkivaltaa. Tuo kaikki on väärin sinua kohtaan, eikä sitä tarvitse sietää tai kestää. Kaikenlainen väkivalta on aina väärin.
Ensimmäinen kysymys on se, haluatko lähteä suhteesta? Näin ulkopuolelta voi kyllä antaa erilaisia ohjeita, mutta viime kädessä sinun täytyy itse tehdä päätös lähtemisestä.
Kannattaa myös kertoa väkivallasta toisille ihmisille. Pahinta on jäädä yksin väkivallan keskelle. Perheväkivaltaan liittyy usein myös syyllistämistä. Tekijä vierittää syyn väkivallasta uhrille erilaisilla tekosyillä (ansaitsit sen, koska...). Väkivalta ei kuitenkaan koskaan ole uhrin syytä. Tekijä on aina vastuussa väkivallasta.
Toinen asia on se, että on hyvä tietää mitä voi tehdä väkivaltatilanteessa. Jos tilanne on päällä, silloin ensimmäinen ohje on aina soittaa hätänumeroon 112.
Lisää tietoa siitä, mistä löytää apua perheväkivaltaan löytyy esimerkiksi täältä:
https://www.turvakoti.net/site/?lan=1&page_id=10
Elämä voi aina muuttua paremmaksi, eikä väkivaltaiseen suhteeseen tarvitse jäädä. Lähteminen vaatii usein rohkeutta, mutta jos haluat, pystyt siihen kyllä.
Toivottavasti elämä lähtee parempaan suuntaan.
Vilppu H.
pappi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1114389
- 803564
Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223421Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?843415Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?273306- 902974
- 762974
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim672865"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452810Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852589