Ristiriitoja

helpmeh

Oon nyt tosi hämmennyksis mun suhteen kaa. Mulla ja mun jätkäl tulee just vuos täyteen ja mun ajatukset on niin sekavii. En yhtään osaa sanoo miten mun poikaystävän käytös kehittyy. Sen on kyllä niin emotionaalisesti kuin fyysisestikkin väkivaltainen mutta en koskaan usko että hän voisi mennä niin pitkälle että löisi vaikka naamaan kunnolla. Kyllä hän haukkuu ja mollaa, repii hiuksista ja potkii välillä. On todella mustasukkainen mutta en osaa tulkita häntä tai itseäni enään...
Miten mun täytys edetä?

2

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miesvm_1967x

      Haukkuu, mollaa, repii hiuksista, potkii.. älä murehdi, kyllä se nyrkkikin vielä heilahtaa, uskot tai et.

      Sun täytys nyt edetä niin että hankkiudut pysyvästi mahdollisimman kauas tuosta jätkästä ihan omaksi parhaaksesi. Suhteessanne ei missään nimessä ole kyse rakkaudesta joten et tee tuolla alistamissuhteella yhtään mitään paitsi hajotat itsesi. Tai hän hajottaa sut, jompi kumpi.

    • helpmeh,

      Haukkuminen, hiuksista repiminen ja potkiminen ovat myös väkivaltaa. Tuo kaikki on väärin sinua kohtaan, eikä sitä tarvitse sietää tai kestää. Kaikenlainen väkivalta on aina väärin.

      Ensimmäinen kysymys on se, haluatko lähteä suhteesta? Näin ulkopuolelta voi kyllä antaa erilaisia ohjeita, mutta viime kädessä sinun täytyy itse tehdä päätös lähtemisestä.

      Kannattaa myös kertoa väkivallasta toisille ihmisille. Pahinta on jäädä yksin väkivallan keskelle. Perheväkivaltaan liittyy usein myös syyllistämistä. Tekijä vierittää syyn väkivallasta uhrille erilaisilla tekosyillä (ansaitsit sen, koska...). Väkivalta ei kuitenkaan koskaan ole uhrin syytä. Tekijä on aina vastuussa väkivallasta.

      Toinen asia on se, että on hyvä tietää mitä voi tehdä väkivaltatilanteessa. Jos tilanne on päällä, silloin ensimmäinen ohje on aina soittaa hätänumeroon 112.

      Lisää tietoa siitä, mistä löytää apua perheväkivaltaan löytyy esimerkiksi täältä:
      https://www.turvakoti.net/site/?lan=1&page_id=10

      Elämä voi aina muuttua paremmaksi, eikä väkivaltaiseen suhteeseen tarvitse jäädä. Lähteminen vaatii usein rohkeutta, mutta jos haluat, pystyt siihen kyllä.


      Toivottavasti elämä lähtee parempaan suuntaan.


      Vilppu H.
      pappi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1149
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      881
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      322
      644
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      641
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      114
      614
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      608
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      595
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      590
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      75
      556
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      554
    Aihe