Voisko joku kenties ystävällisesti autaa minua seuraavissa tehtävissä. Tilanne on nimittäin sellainen, että en osaa kääntää suomesta englanniksi seuraavia lauseita:
Kuinka hyvin Dean osaa tanssia?
Kuinka hyvin osaa italiaa?
Minä en ole voinut kävellä viikoon. Olen olut niin sairas.
Jos olet ystävällinen niin viitsisitkö mahdollisesti kääntää nuo edellä mainitut lauseet englanniksi.
Kiittäen: Saatana tyhmä ääliö.
Voisitko mahdollisesti auttaa minua
4
319
Vastaukset
- Tutor
Kuinka hyvin Dean osaa tanssia?
How well can Dean dance?
Kuinka hyvin osaa italiaa? (jos pitäis olla että kuinka hyvin osaaT italiaa, niin:)
How well do you know Italian?/How well do you speak Italian?
Minä en ole voinut kävellä viikoon. Olen olut niin sairas.
I haven't been able to walk for a week. I have been so ill (tai sick, kumpi vaan).- ok
tack
- Jäppinen
Ei tuo: Minä en ole voinut kävellä viikkoon mene noin.
I can't walked for a week - on oikeampi. Be able to viittaa pystymiseen ja voiminen on "can" - nipotusta
Jäppinen kirjoitti:
Ei tuo: Minä en ole voinut kävellä viikkoon mene noin.
I can't walked for a week - on oikeampi. Be able to viittaa pystymiseen ja voiminen on "can"mitäs englantia tuo tuollainen on? ei preesensiä ja verbin kolmatta muotoa samaan lauseeseen kiitos. oikea muoto on I couldn't walk for a week, jos haluaa cania käyttää.
haven't been able passaa tuohon yhteyteen vallan mainiosti, koska kyse a) perfektistä (=aikamuoto), b) määräaikasesta kykenettömyydestä (for a week) ja c) sanonnasta. jatkahan opiskelua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053161Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391610Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951462- 921369
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461324Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561236Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803