Mahtaako omassakin käyttäytymisessäkin olla vikaa....? Ainahan sitä mielellään huutaa että se toinen on mulkku, MUTTA jos se oletkin SINÄ !
Hössötys kuvioissa varsinkin vika nähdään vain toisessa. Se on peiliin katsomisen paikka. Osaatko kunnioittaa toista osapuolta? Toisaalta oletko itse ANSAINNUT kunnioituksen, vai huudatko vain pahanolon nimeen, vaikka se ei johdu toisesta.
Kyllä me näemme miten se menee..... sinä et itse näe. Turvaat vain muiden harhaisiin "kannustuksiin" Hukuttaudu......
Oletko koskaan ajatellut.....?
2
147
Vastaukset
- seliseliseliseliseli
Perheväkivallassa, (joka on palstan aihe) syyllinen on aina se joka käy käsiksi. Väkivaltaa ei voi selitellä sillä, että toinen huusi, toinen oli vittumainen tai vaikka sanoi, että onpa sulla pieni kyrpä. Väkivaltaan ei ole oikeutusta, eikä väkivaltaista ihmistä voi kunnioittaa. Sellaiselle ihmiselle kuuluu halveksunta.
Kuten yllä sanottiin, väkivallan tekijä on aina vastuussa väkivallasta. Se on yksinkertaisesti väärin, eikä sitä voi selittää pois tai oikeuttaa.
Toinen asia on se, että riidoissa usein on kaksi osapuolta. Mutta vaikka riita olisi millainen tahansa, se ei oikeuta väkivaltaa. Riidoilla on rajansa.
Ajattelen itse, että jokaiselle ihmiselle kuuluu tietty peruskunnioitus, joka nousee ihmisyydestä. Siitä, että jokainen ihminen on arvokas, riippumatta teoista. Tuota kunnioitusta ei voi menettää.
Toisaalta samaan aikaan voi sanoa, että ihmisen teot voivat olla sellaisia, että niiden perusteella ihminen joko ansaitsee kunnioitusta tai ei ansaitse. Ihmisen teot voivat olla halveksittavia, mutta ne eivät voi viedä häneltä tuota peruskunnioitusta.
Vilppu H.
pappi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?5492474Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh661393Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831340- 961270
- 1371218
- 1051108
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro133984- 48910
- 47841
Sitä saattaa vähän hölmöillä
rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.60780