Oletko ostanut Steam joulualesta?

Itse en. Hyviä tarjouksia ei ole ja ne jotka ovat omistan jo.
890
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Aika köyhää ollut kyllä.

Äänestä

Varmaan noin reilu 50 peliä.

Äänestä

Castle Crashers oli reilun euron. Hyvä diili

Äänestä

Syysalesta ostin jo suurimman osan himoitsemistani peleistä. Muutaman tästäkin alesta. Viimeisimpänä Wolf Among Us huokeaan 5,74 hintaan.

Äänestä

En ole ostanut ainakaan vielä mitään. On kyllä paljon pelattavaa muutenkin, ehkä tänä jouluna en ostakaan. Mitäs tykkäät pelata?

Äänestä

Ei tosiaankaan ole ollut hyviä tarjouksia tällä kertaa, tai sitten omistan jo kaikki kiinnostavat. Vain Euro Truck Simulator 2 tuli poimittua kai 4€:n hintaan.

Äänestä

Joulukuun alussa oli jo yksi ale, josta ostin 5-kpl pelejä. Sellaisia pelejä ei ole enää tarjouksessa mitä ostaisin ellen sitten jotain parin euron kevyempää peliä osta.

Äkkiä muuten tulivat Middle-Earth Shadow of Mordor, ja Alien Isolation alennukseen, kun olivat jo joulukuun alussa 50% alennuksessa, vaikka syksyllä vasta julkaistiin. Mordorin jo tahkosin läpi. Alienia olen pelannut vasta hieman varsinaista tehtävää, ja sen ykkösleffasta tehdyn dlc:n läpi helpoimmalla vaikeusasteella.

Tossa alienissa ärsyttää se, että vaikka peli toisaalta on hyytävä, se väkisin viskaa alienin aina samaan halliin, ja sitten pelataan kuuropiiloa yhden pöydän tai trukin ympärillä. Alien ei todellakaan vaella sattumanvaraisesti koko aluksessa, että pelaaja pääsisi tutkimaan, vaan se tulee aina samaan halliin tai pikkuruiseen käytävä sokkelikkoon, ja sitten kierretään hyvin pientä ja rajoitettua kehää, ettei alien huomaisi. Liian pieni kehän kiertäminen alkaa nopeasti rassaamaan.

Ymmärrän toki, että jos alien saalistaisi pelaajaa liian isolla alueella, sitä ei välttämättä edes näkisi. Mutta nyt alueet on liian pieniä, ja sama toistuu heti kun pääset pakoon seuraavaan sokkeloon tai halliin, että alien ilmestyy sinne. Pelaaja syödään 10 metrin välein, jos vähänkin aluetta yrittää tutkia silkasta uteliaisuudesta, minkä vuoksi vaikeusastetta on pakko pudottaa helpolle, ettei alien ole rasittavasti iholla 24/7.

Ainakin omasta mielestä peli olisi parempi, jos alien partioisi hieman suuremmalla alueella, kuin juuri sinä samassa hallissa, tai pari huonetta ja käytävän mutkaa sisältävässä aluksen/tukikohdan lohkossa.

IL-2 Stalingrad lentosimu ei valitettavasti ole ollut kuin parinkymmen prossan alessa, etten vielä osta sitä. IL2-Strumovikilla lentely riittää siihen asti, kunhan tuon uudemman saa kympillä.

Crusader Kings 2:n ostin ja siihen pari DLC:llää, jos se olisi yhtään samankaltainen kuin yksi lempipeleistäni Europa Universalis 4. Mutta CR2 on enemmän strategiaa sisältävä hallitsija simulaatio kun taas EU4 keskittyy strategiaan, eikä hallitsijan tukan kampaamiseen. Old-Gods DLC:llä pääsee kuitenkin pelaamaan suomalaisia heimoja, ja osa niistä riittävän voimakkaita valloittamaan muut, ja tekemään Suomesta kuningaskunnan. Valitettavasi Savo oli liian heikko, että sillä saisi tyydyttävää peliä. Mutta Hämeellä sainkin jo alistettua koko muun Suomen kuningaskunnaksi Viro ja Karjala mukaanlukien. Oppimiskynnys on vaan näissä kovin korkea, kun tajusin vasta äskettäin, miten kyliin saa rakennuttua klikkaamalla kuvaa kylästä. Peliä voi pelata varsin kauan tietämättä toimintoja, jotka tekisivät pelaajasta voimakkaamman, ja mikä pahinta, tärkeitä resursseja saattaa mennä täysin hukkaan, ja resurssien optimointi on se tärkein juttu kuin tukka nuorelle miehelle, jolloin tulee vähän sellainen olo, että pitäisikö aloittaa koko kampanja alusta.

Äänestä

En osta enää mitään, kun kiinnostus peleihin ihan nollissa nykyään. Ei vaan riitä keskittymiskyky.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


steamitär kirjoitti:

Itse en. Hyviä tarjouksia ei ole ja ne jotka ovat omistan jo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu