Pelottaa

Mua pelottaa tippuminen. Tuntuu et en ees pärjää yhelle shettikselle x(.ö Oon tippunu 10000000000000000000 kertaa ja nyt pelottaa et tipun ja tapan iteni ku melkein joka kerta sen jälkee on jalat ihan hiton kipeet HELP me
13884
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Lopeta ratsastaminen jos pelottaa.

Äänestä
  • moi älä pelkää koska yleensä ei satu

    Äänestä

rauhallista hevosta. Settikset voi olla joskus aika jukureita.
Itse olen enempi ravi-ihminen, eikä mun ratsastustaito ole kummonen. Mulla on myös ex ravuri, joka on super kiltti. Ei ole koskaan yrittänyt pudottaa ketään eikä säiky mitään.
Ratsastuskouluista varmasti löytyy rauhallisia ja helppoja hevosia.

Äänestä

Sattuuhan tippuminen aina, mutta ei yleensä pitkään. Muistaa vain aina pyrkiä tulemaan jaloilleen.

Äänestä

Sama juttu mulla.. Itte pelkään tippumista yli kaiken.. Mutta olen päässyt siitä suurimmaksi osaksi yli.. Minulla auttoi aina se että ajattelin positiivisesti.. En ajatellut pelkkää tippumista.. Ajattelin kaikkia hyviä asioita.. Vauhtia, hevosta, yms.. Ja kun huomasin että en enää pelännyt mennä, niin taas ollaan päästy mukaan.. Nyt kyllä on pelko alkanut vähän hiipiä sydämeen, kun en ole ridannut pitkään aikaan.. Hoidan vaan erästä ihanaa suokki tammaa eräällä tallilla..
Mutta onnea sinulle..

Äänestä
  • Ei kannata lopettaa ratsastamista. Jos olet tippunut saman hevosen selästä niin se ei tarkoita että kaikki hevoset olisi jukureita. Nouse vain uudestaan satulaan!

    Itse olen tippunut oman hevoseni selästä 3 kertaa... jalustin jäi johonkin ihme koneeseen kiinni ja hevonen pillastui. Jalkani oli koneen ja jalustimen välissä. Varvasluut murtui. Siitä on jo yli vuosi ja jalka on vielä kipeä. Toisella kerralla hevonen pukitti ja murtui kylkiluu. Ja kolmannella tuli aivotärähdyn(se oli omaa syytä koska minulla ei ollut kypärää)

    ei ehkä olisi hyvä sanoa noita... pelotella mutta ratsastan vielä... tosin kun ratsastan sillä omalla hevosella jalat tärisee ihan kunnolla jos ei ole koneneempaa ratsastajaa vierellä kävelemäsää. Olen jo luopunut omalla hevosella ratsastuksesta... mutta en aio pelkää muita hevosia!! Että älä sinäkään lannistu!!!!

    Äänestä

  • Aleera kirjoitti:

    Ei kannata lopettaa ratsastamista. Jos olet tippunut saman hevosen selästä niin se ei tarkoita että kaikki hevoset olisi jukureita. Nouse vain uudestaan satulaan!

    Itse olen tippunut oman hevoseni selästä 3 kertaa... jalustin jäi johonkin ihme koneeseen kiinni ja hevonen pillastui. Jalkani oli koneen ja jalustimen välissä. Varvasluut murtui. Siitä on jo yli vuosi ja jalka on vielä kipeä. Toisella kerralla hevonen pukitti ja murtui kylkiluu. Ja kolmannella tuli aivotärähdyn(se oli omaa syytä koska minulla ei ollut kypärää)

    ei ehkä olisi hyvä sanoa noita... pelotella mutta ratsastan vielä... tosin kun ratsastan sillä omalla hevosella jalat tärisee ihan kunnolla jos ei ole koneneempaa ratsastajaa vierellä kävelemäsää. Olen jo luopunut omalla hevosella ratsastuksesta... mutta en aio pelkää muita hevosia!! Että älä sinäkään lannistu!!!!

    ei voi sanoa et on yks sellanen hevonen jonka selkään ei uskalla mennä koska jokaisen hevosen selästä voi tippua ja iha koska vaan. Monta kertaa on alas tultu ihan sellasissa tilanteissa joihin ei hevonen mitenkään vaikuttanut. Omaa tasapainoa ja itseluottamusta vaan kasvattamaan!!

    Äänestä

Sellaista se hevostelu on. Hepat kun ovat pakoeläimiä, joita ei järki paljoa päätä pakota. Arvaamattomia, isoja otuksia, joiden selästä on pitkä matka alas.

Minäkin pelkäsin pienenä, kun putoilin niin monta kertaa ja pahasti ratsastustunneilla tuntihepojen selästä. Mutta opin hallitsemaan pelkoani, kun ostimme perheelle oman hepan. Senkin selästä putosin pari kertaa, mm. maastossa ja esteradalla, mutta ajan kuluessa kokemus karttui ja aloin ymmärtämään hevosia paremmin. Opin tulkitsemaan hevosen elekieltä ja kommunikoimaan tuon ison elukan kanssa. Itseluottamukseni vain kasvoi vuosi vuodelta, ja nyt tunnen hallitsevani hevosia eikä päinvastoin. Ja pystyn ennakoimaan vaaratilanteet paremmin.

Tietysti välillä tulee takapakkiakin, jos putoaa oikein pahasti selästä esteillä. Mutta silloin en pelkää itse hevosta, vaan esteiden ylitystä. Eli pelkään itse pelkoa. Sitten pitää vain madaltaa esteitä, jotta saan takaisin itseluottamukseni ja sisuni.

Putoaminen ei yleensä satu pahemmin, kiitos kypärän ja turvaliivin. Ja olen myös vuosien kuluessa oppinut jotenkin ennakoimaan putoamisenkin niin, että tulen alas tyylitellymmin, kuin ennen.

Jos ratsastaminen pelottaa kovasti, eikä kuitenkaan halua lopettaa harrastamista, ei ole muuta keinoa parantua pelostaan, kuin pelon kohtaaminen. Niin lapsen kuin aikuisenkin tukena täytyy aina olla joku hevostelun ammattilainen tai kokenut seniori, joka neuvoo ja vaikkapa taluttaa vierellä niin kauan, että itsevarmuus taas palaa takaisin.

Sisulla siitä selvitään! Elämässä on paljon vaikeita asioita, joista selviää vain rohkeudella ja itsevarmuudella. Ne asiat vahvistuvat ajan myötä.

Toivotan kaikille hevostelijoille oikein mukavia ja hauskoja hetkiä elukoitten parissa! Jos ratsastaminen pelottaa liikaa, niin sitten täytyy vain viettää muuten aikaa heposten kanssa. Tutustua niihin kunnolla, jotta niitä oppii ymmärtämään.

Hyvää joulunodotusta ja talvikelejä! :)

Äänestä

Tippuminen kuuluu väistämättä ratsastukseen. Se täytyy ymmärtää, kun aloittaa tämän lajin. Joskus sattuu ja joskus ei. Jälkeenpäin tippumisista saa hyvät naurut, jos ei ole käynyt pahasti. Toisinaan tippuminen on yhtä kuin sairaalareissu. Hevoset ovat eläviä olentoja, joten niillä on "inhimillisiä" reaktioita, jotka eivät meille ihmisille aina niin mukavia ole. Kukaan, ainakaan minusta, ei voi välttyä tippumisilta...jos harrastaa lajia pitkään. Jos haluat jatkaa, älä ajattele putoamista. Ajattele, kuinka paljon annettavaa hevosilla ja ratsastuksella on sinulle! Jos vain ajattelet maahan muksahtamista, se toteutaa varmasti helpommin kui silloin, kun et sitä pakonomaisesti funtsi. Tsemppiä sulle!!!

Äänestä

kokeneetkin ratsastajat tippuvat joskus!!!kerran tul urheilu kanavalta esteridausta,niin yks ukko tippu heponsa selästä koska hyppäs arvaamattoman korkeelle esteellä...itekin oon tippunu kahesti oman heppani selästä...ekalla kerralla meni ilmat vaan pihalle jäisen ja kovan maan takia ja tokalla kerralla ei mitään...(pehmee kesänen maa...ollut melkein koko kesän pientä lätäkköö...tietystihän siinä vähän vaatteet kastu...)mutta eikun selkään vaan!!!!älä anna pelolle valtaa!!!!

Äänestä

Oon itekin tippunu melkein saman verran, mutta aina noussut selkään takaisin ja jatkanut. Silläkin kertaa jatkoin kivuista huolimatta, kun polvi meni ihan kirjaimellisesti "muussiksi" kepeillä sitten kävelin suurimman osan ajasta. Mutta päättäväisyyttä ja tietenkin tervettä järkeä, niin sillä se. Jos tippumista pelkää niin varmasti sieltä tuleekin alas.

Äänestä
  • joo, pitää vaan uudestaan nousta selkään! Itsekin viime talvena tipuin kun hevonen liukastu (ihan käynnistä) ja meinattiin molemmat maahan päätyä. Vain minä kuitenkin päädyin maahan hevonen pysyi kuitenkin pystyssä. Meinas tulla jalan päälle ja sitten kyllä pelotti... Nyt kyllä ratsastan, mutta jos on vähänkin liukasta en selkään nouse!

    Äänestä

  • höpö kirjoitti:

    joo, pitää vaan uudestaan nousta selkään! Itsekin viime talvena tipuin kun hevonen liukastu (ihan käynnistä) ja meinattiin molemmat maahan päätyä. Vain minä kuitenkin päädyin maahan hevonen pysyi kuitenkin pystyssä. Meinas tulla jalan päälle ja sitten kyllä pelotti... Nyt kyllä ratsastan, mutta jos on vähänkin liukasta en selkään nouse!

    aina ku meet ratsastaa niin sä et missän nimess saa miettii silleen et joo tänään mä kyll tipun ihan varmasti hepan selästä!!! Mä oon tosi tosi monta kertaa meinannu tippuu sieltä mutt oon jotenki aina sanonu ittelleni et mähän en tipu täältä niin sit mä en tippunu!! niin helppoa se on.. ainaki mulle! ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


xGGG kirjoitti:

Mua pelottaa tippuminen. Tuntuu et en ees pärjää yhelle shettikselle x(.ö Oon tippunu 10000000000000000000 kertaa ja nyt pelottaa et tipun ja tapan iteni ku melkein joka kerta sen jälkee on jalat ihan hiton kipeet HELP me

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu