Eläkeläiset elättävät Kemijärven

Verotuloista kertyy suurin osa eläkkeistä, tarkalleen sanoen
35,2 prosenttia, ansiotuloista saadaan vain 34,3 prosenttia - tosin kuolinpesistä tulee 11,5, joten aika taitaa tehdä pian tehtävänsä ja muuttaa tilanteen toiseksi

eli ruveaanpa kuitenkin kunnioittamaan eläkeläisiä

nyt pitää eläkeläisten asettua sankoin joukoin ehdokkaaksi ja ruveta hoitamaan kaupungin asioita, heillä jos kellä on aikaa

tämä koskee myös Kaarlo Nurmikumpua - hänenkaltaisilleen on nyt tullut aika ja yhteiskunnallinen tilaisuus

tiedot täältä
http://www.kemijarvi.fi/download/KV_VALMIS_15122014.mp3

kuuntele
16283
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Ai kommunismilla olisi tilausta täällä Kempassa ??????

Äänestä
  • Minäkin katsoisin enempi valtuutetun ikää kuin puoluekantaa. Vain tällä tapaa tulee muutos jan vanhuksien asiat hoidetuksi.

    Äänestä

Joo ja antakaa vanhusten asua ja nukkua rauhassa älkääkä kännipäissä häiritkö pitkin yötä mekastamalla keskustassa kapakkaillan päätteeksi ja vieläpä kapakka aiotaan siirtää asunto-osakeyhtiön yhteyteen samaan taloon..... jotain rajaa....

Rauhallista raitista joulua kaikille

Äänestä

Näihän se on, Kun käy Sillo tällö majakalla syömässä niin ei näy ku rollaattori vanhuksia tien päällä. Säälittävää... Mutta onha vanhustentaloon tulossa laajennusta..

Äänestä
  • Mitä pyörit täällä kempassa mene sinne missä sinun autuus on.

    Äänestä

Valitettavaa vain on että vanhusten palvelut vievät 60% verotuloista, ei siitä enään paljon lapsille ja nuorille jääkkään, kuten niin monesti on tässä kylässä nähty.
Todella ikävä tilanne.

Äänestä
  • Ompas laskentatapa jos eläkeläiset olisi se kansanryhmä joka pitäisi yhteiskuntaa pystyssä.Kyllähän eläkeläistenkin toimeentulo tulee yhteisestä kassasta joka alkaa olla tyhjä.
    Ensi vaalit ratkaisee paljoudessa eläkeläisten kohtalon Kokoomus, ja Kepu ei lupaa hyvää, voi olla että huutolaisajat palaa, niinkuin osin on jo palannutkin.
    Eteläsuomessa on jo puhdistus menossa jos vanhus joutuu hoitolaitokseen, tarjolla enään on vain yksityisiä paikkoja. Hoitokodeissa on kuukausimaksu 2500-5000€/kk riippuen vanhuksen kunnosta. Jos vanhuksella on omaisuutta se käytetään ensin kun varat loppuu yhteiskunta siirtyy maksumieheksi kilpailuttaen kuka halvimmalla hoitaa.

    Äänestä

  • Jäähän teille 40%. Menkää töihin ja ostakkaa palvelut vapailta markkinoilta.

    Äänestä

Vanhukset kuitenkin aikoinaan teille nuorille leivän ja kodit hankkineet ja puolustaneet Suomen itsenäisyyttä, ovat varmasti "palvelut" puolestaan teiltä ansainneet. Jokainen joutuu ajallaan perheensä ja tulevaisuuden puolesta työtä tekemään, mitään ei saa ilmaiseksi. Vanhuksen ovat maksamillaan verovaroilla hankkineet turvatun vanhuude eikäpä monelle heistäkään paljon jää, kun maksavat kalliin hoidon ja asunnon esim. palveluasunnossa. Ei pitäisi olla nuorilla valittamista ainakaan sen tähden, että muka vanhukset heiltä jotain ovat viemässä, päinvastoin.

Äänestä

Vanhukset tekivät aikoinaan töitä niin kuin nykyisinkin tehdään ei sen kummempaa.
Eroa löytyy siinä kun nykyisin töiden perässä on muualle lähdettävä. Nykyiset vanhukset pääsivät töihin ilman koulutusta, aina löytyi jotain p-duunia vaikka mitään kouluja ei olisi käyty. Siinä onkin nyt se itkun paikka, kun eläkkeet ovat sidottu ansioihin, pienellä palkalla kun saa vain pienen eläkkeet. Nyt sitten valitetaan kun se ei tahdo riittää, ja halutaan valtiolta apua elätykseen.
Nykyisin tomerat nuoret kouluttautuvat kunnon ammatteihin, ja lähtevät etelän työmarkkinoille tienaavaan omia kunnon eläkkeitään.
Totta nykyisinkin löytyy vielä nuoria ihmisiä, jotka eivät ymmärrä koulunkäynnin tärkeyttä oman elämänsä perustana. Syyttävät muita omasta kyvyttömyydestään.

Äänestä
  • enempi minua kemijärvellä huolettaa kahelit kuin vanhukset, onneksi jo neljästä maksamattomasta sakosta voi tulla eläimen osa eli joutuu häkkiin

    kahelit kemijärvellä kaikkein vastenmielisimpiä

    Äänestä

  • älkää tehkö kaheleit kirjoitti:

    enempi minua kemijärvellä huolettaa kahelit kuin vanhukset, onneksi jo neljästä maksamattomasta sakosta voi tulla eläimen osa eli joutuu häkkiin

    kahelit kemijärvellä kaikkein vastenmielisimpiä

    Onkos tietoa kuinka paljon kempan eläkeläisistä on työeläkkeillä tai vastaavalla? Vaikka eläkkeiden indeksikorotus jääkin ensi vuonna 0,39% mikä tietysti on hävitöntä, on vielä hieman ostovoimaa. Tuleva hallitus ratkaisee ja toivottavasti pystyy myös korjaamaan eläkel. Asemaa. Rahastoissa 150 miljardia työeläkevaroja. Näistä osa purettava nykyisille leikatuille eläkkeille. Jos on alle 1000 euron eläke vaikeahan sillä pärjätä. Kahdestaan aina parempi.

    Äänestä

Suomessa oli ennen eläkeläisillä kaksi puoluetta eli SUOMEN ELÄKELÄISTEN PUOLUE sekä ELÄKELÄISET KANSAN ASIALLA.

Olisiko nyt meidän aika perustaa uusi ELÄKETTÄ SAAVIEN IHMISTEN PUOLUE, lyhenne ESIP ry.

Puolueen jäsenet saavat olla myös muita kuin eläkeläisiä, jos he vain kannattavat eläkeläisten asiaa ja puolueohjelmaa.

Mitä mieltä olette?

Äänestä
  • Saahan sitä puolueita perustella kuluuhan aika siinäkin, sinisten kohtalo on tulevaisuus.

    Suomeen riittäisi kaksi puoluettan bniinkuin useimmissa maissa onkin. Nyr kuluu aika keskinäiseen kinasteluun ja asiat jäävät hoitamatta.

    Äänestä

Eläkeläiset kuluttavat enemmän kuin tuottavat. Tällä hoitosuhteella Suomi on konkurssissa. Tarvitaan työtä ja työvoimaa elättämään eläkeläiset.

Äänestä

Vanhanpojan ja vanhanpiian vero voimaan!
Niin oli ennen, vanhaan hyvään aikaan!
Joutavat maksaa veroja,kun eivät osaa "vehkeitään" käyttää!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nuori kloppi kirjoitti:

Verotuloista kertyy suurin osa eläkkeistä, tarkalleen sanoen
35,2 prosenttia, ansiotuloista saadaan vain 34,3 prosenttia - tosin kuolinpesistä tulee 11,5, joten aika taitaa tehdä pian tehtävänsä ja muuttaa tilanteen toiseksi

eli ruveaanpa kuitenkin kunnioittamaan eläkeläisiä

nyt pitää eläkeläisten asettua sankoin joukoin ehdokkaaksi ja ruveta hoitamaan kaupungin asioita, heillä jos kellä on aikaa

tämä koskee myös Kaarlo Nurmikumpua - hänenkaltaisilleen on nyt tullut aika ja yhteiskunnallinen tilaisuus

tiedot täältä
http://www.kemijarvi.fi/download/KV_VALMIS_15122014.mp3

kuuntele

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu