Tein jo aiemmin saman aloittavan kysymyksen, ja se on ties missä, en tiedä. Tokkopa kuitenkaan on sääntöjen vastainen aloitus?
Genio.Mente kyseli mitä kukin haluaisi lahjaksi,ja itse en keksi ainuttakaan asiaa mitä haluaisin lahjaksi.
Helpompi on keksiä annettavaa. Mutta onko muilla samoja ajatuksia?
Genio.Mente kyseli mitä kukin haluaisi lahjaksi,ja itse en keksi ainuttakaan asiaa mitä haluaisin lahjaksi.
Helpompi on keksiä annettavaa. Mutta onko muilla samoja ajatuksia?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Tämä on sekä-että, sillä haluaisin antaa itselleni peilin, josta näkyy minä realistisessa, mutta hyväksyvässä ja rakastavassa valossa. Peilin, joka on aina mukanani ja sisimmässäni ja joka näyttää minulle aina oikean, tai ainakin parhaan mahdollisen, tai edes hyvän tien.
Aika ihmeellinen taikapeili. Mutta se alkuosuus peilistä on ihan realistinen, jokaisella on varmaan sellainen..Mutta tietä ei mikään peili näytä, itse se on valittava?
Olisipa hyvä lahja aika monille, ihan jo se alkuosa peilistä.
Ajattelin että itsetunto on tuollainen peili. Että kyllä se on avuksi hyvien ratkaisujenkin teossa. Oikeat ratkaisut lähtevät siitä, että arvostaa ja rakastaa itseään.
Jahas, nyt selkis hitaallekin. Joo, hienosti sanottu. Varmaan se myös menisinoin,mikäli jokainen osaisi arvostaa itseään automaattisesti. Mutta näinhän ei surkean synkässä maailmassa useinkaan ole.
Mitenpä sitä itsearvostusta rakentaa? Vanhana (kaikella rakkaudella sanottuna) ja viisaana varmaan tiedätkin, joten valaise meitä tietämättömiä.
Parashan olisi se peili, joka näyttäisi realistisesti totuuden, mutta harva uskaltaa siihen katsoa, vaikka sellainen olisikin.
Mutta ilman peiliäkin voi katsoa omaa itseään. Ja sen oman kuvan lisäksi voi nähdä ne muut, ihan samalla tavalla kuvina. Ja vielä kun muistaa, että lapset ovat lapsia, ja aikuiset tekevät suurimmat synnit ja virheet, voi ehkä&toivottavasti hyväksyä oman olemuksensa.
Melkein jokainen lapsi selviää hengissä omasta lapsuudestaan. Sankareiksi heitä ei kutsuta.
Mä voisin lahjoittaa sulle Quireboysien ekan levyn. Ajan kans oppisit tykkäämään siitä ja mahdollisesti minustakin...
https://www.youtube.com/watch?v=_XsjAlTKI5w
Minähän olen aina tykännyt sinusta palstalla,ei siihen mitään poppia tarvita.
Genio on harvoja (ainakin useimmiten) asiallisia miehiä.
"Helpompi on keksiä annettavaa. Mutta onko muilla samoja ajatuksia?"
Vähän kaksipiippuinen juttu. Minusta on mahtavaa antaa lahja silloin, kun olen keksinyt mielestäni oikean, juuri kyseiselle henkilölle erityisen hyvin sopivan lahjan. Esimerkiksi molemmille vanhemmilleni olen keksinyt täksi vuodeksi lahjat, joiden ideoista olen salaa hiukan ylpeä.
Oikeasti hyvien lahjaideoiden keksiminen ei kuitenkaan ole minulle välttämättä *helppoa*. Olen esimerkiksi veljeni kanssa nykyään sen verran harvoin tekemisissä, että en osaa arvioida hänen tämänhetkistä mielenmaisemaansa ja kiinnostuksen kohteita niin tarkasti, että voisin keksiä juuri "hänen näköisensä" lahjan (pillua saavana nuorena miehenä hänellä luonnollisesti on muutenkin jo kaikki se, mistä itse voin vain unelmoida). Keksin hänellekin toki lahjan, jolle varmasti löytyy käyttöä, mutta saman lahjan olisin ihan yhtä hyvin voinut antaa vaikkapa kelle tahansa kaverilleni. Sääli sinänsä.
Söpöä, ihanaa. Oikeasti osaat ajatella lahjan saajaa!
Minulla oli synkemmät vedet, ja on edelleen mielessä.
Tänään tuli jostain tv-kanavalta joku tyttö ja vanha mummo -kohtaaminen, ja aihe oli positiivisuuden säilyttäminen tms. Tahtosin lahjoittaa tuolle tytölle keuhkot,koska hänellä ne eivät kunnolla toimi.
Samaan aikaan tuli mieleen viimeaikaiset monet turhat tappamiset ja kuolemat, elämän tuhlaus, ja ihan vain se tyttö, joka tarvitsisi uudet keuhkot.
Haluaisin antaa upeita alusvaatteita, mutta jää antamatta koska lahjalle ei ole olemassa tiedossani olevaa saajaa.
Voi, lista on pitkä.
Äidille: uudet tekarit, koska vanhojen uudelleenpohjaaminen maksaa ihan liikaa eikä vanhalla eläkeläisellä ole tuosta noin vain heittää tuhatta euroa korjauksiin.
Parhaalle kaverille (miespuolinen - veli, jota minulla ei koskaan ollut) : älyttömästi hyvää kahvia, pari pulloa Fireballia ja uusi läppäri.
Kaverin vaimolle: 30 kerran hierontalahjakortti, liput Jarkko Martiskaisen seuraavalle keikalle - ja matkaliput hotellihuone sitä keikkaa varten.
Kummityttö numero ykköselle: kamalasti Star Wars -Legoja.
Tai jos saisi antaa vain yhden, ison lahjan kaikille yhteisesti, niin se pieni rintamamiestalo, jonka halusivat ostaa, mutta pankki ei antanut pienituloisille edes sadantuhannen euron lainaa...
Toisen kaveripariskunnan naiselle: uusia Taika-mukeja, kenkäkauppalahjakortti ja oikein pitkät mustat helmet.
Miehelle: kunnollinen Tempur-tyyny, 30 kerran hierontalahjakortti ja silmälasilahjakortti.
Pojalle: kamalasti Star Wars -Legoja.
Kummityttö numero kakkoselle: oma miekka ja kilpi, jota jaksaa kantaa.
Tai jos saisi antaa vain yhden, ison lahjan kaikille yhteisesti: tytölle terve, oma sydän jota ei tarvitsisi leikata enää koskaan tai syödä koko loppuelämää lääkkeitä.
Kolmannelle kaveripariskunnalle:
Naiselle: historiallinen Britannia-keittokirja, täysi korillinen Kränkun teevalikoimaa ja toinen korillinen täynnä lemon curdia, mince pie-täytettä, sopivaa kermaa clotted creamin valmistamiseen sekä pieniä sherrypulloja leipomiseen.
Miehelle: uusi älypuhelin jossa olisi huoltotakuu voimassa siltä varalta että rupeaa taas soittelemaan itsekseen.
Tai jos saisi antaa vain yhden, yhteisen lahjan: molemmille yhteistä loma- ja vapaa-aikaa niin, että kummallekaan ei tule yhtäkkiä töitä päälle.
Siinä näin aluksi. Ystävä- ja sukulaispiiristä löytyy lisäksi vaikka mitä lahjatarvetta...
Ihana lista!