Laihdutus alkaa nyt!

JohannaS

Moi kaikki.

Olen ihan naamaltani nätti 33-vuotias nainen. Mutta olen kyllästynyt näihin kiloihini, jotka estävät normaalin elämäni. Jos kaverit lähtevät baariin, reissuun tms. en ikinä kehtaa lähteä mukaan koska ei ylipainoisena ole kivaa lähteä rantalomalle tai bilettämään kun muut kulkevat seksikkäissä vaatteissa. Minä kuljen kesät talvet samoissa löysissä hirvityksissä.

Nyt on oikeasti pakko tehdä jotain. Mulla on urheilutaustaa ja joskus olin hyvinkin hyvässä kunnossa ja kropaltani sopusuhtainen. Mutta vuodet vierivät ja elämässä tapahtunut paljon kaikkea ei niin hyvää. Olen syönyt ahdistukseen ja alkanut lihoa. Ja kun olen alkanut lihoa, olen aina vähemmin halunnut olla ihmisten ilmoilla ja syönyt iltakaudet ja lihonut lisää. Siinä sivussa sitten hankkinut ahmimishäiriön yms.

Olen niin kyllästynyt, että olen aina se nainen, jolle miehet sanovat että sulla on kauniit silmät ja olet mukava. Sitten lähdetään yrittämään muita naisia ja ehkä kehuskellaankin minun kuulteni, kuinka hyvänäköinen joku nainen on kun on hoikka jne... Haluaisin joskus että minuakin kohdeltaisi kuin oikeaa/kaunista naista ja voisin olla ylpeä itsestäni ja pukeutua miten haluan.

Toki tahtoisin myös paremman terveyden ja kunnon.

Mutta nyt aloitan laihduttamaan, Heti huomenna. Aion olla toukokuussa 2015
20 kg kevyempi.

Nyt minulla on elopainoa n. 80 kg ja pituutta 157 cm.

Kunhan tässä joudan niin alan pitämään Blogia laihduttamisestani ja lupaan laittaa sinne myös kuviani.

Ilmoittelen myöhemmin blogin nimen yms. Olisi kiva saada vaikka netin välityksellä laihdutusseuraa?

3

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pampulainen

      Heippa, mulla jatkuu loppukesällä alkanut laihdutus, eli 171cm ja 79kg oli paino ennen pyhiä, nyt en käy vaa´alla kun vasta 1.1. niin ei tuu paha mieli suotta, sen verran vetää nää jouluruuat muijan tukkoon. Mulla lähtöpaino oli kesällä sen 86 ja 78kg:ssa on tossa jo pari viikkoa sit paino käynyt, eli sellai 7-8 kilon pudotus takana mutta nyt olis tarkotus jatkaa oikeen zempillä. Ikää on 28 ja mulla on vuoden ikänen poika.

      Raskauskilot on jo onneksi nelisen kiloa miinuksella, mutta tätä muuta ylimääräistä piisaa ja raskauden jälkeen vatsan seutu on tietysti yhä löllö kun mikä. Siihen saa nyt tulla muutos, kun alan käymään taas salilla, ja hka tuo uusi sali sopivasti 1.1. aukeaa. Ilmottele ihmeessä blogisi osoite, olisi hurjan kiva luekisa. Zemppiä!

    • WW.

      Kovin samalta kuulostaa kuin minunkin aloitukseni. Nyt olen pudottanut jo yli 19kg alle puolessa vuodessa ja vielä pitäisi pudottaa noin 8kg. Usko pois, kyllä sinä siihen pystyt, kun minäkin omine ahmimishäiriöineni ym. Blogini osoite on välillä vaihtunut, mutta täältä löytyy alkutunnelmat viime elokuulta:

      http://wanhanvaiheita.vuodatus.net/lue/2014/08/syottoporsaasta-teuraaksi

      ja täältä löytyy samaan blogiin jatkoa: http://vanhanvaiheita.wordpress.com/

      Kun luot blogisi, ilmoittele minullekin vaikka tuon blogini kautta. Olisin kiinnostunut seuraamaan edesottamuksiasi ja vaihtamaan ajatuksia.

    • Johannas

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      112
      2328
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      32
      1897
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      48
      1855
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      27
      1853
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      102
      1836
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      57
      1142
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      110
      1046
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      913
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      870
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      847
    Aihe