Työttömies määrä, MOL Vs Tilastokeskus?

23.12.2014

"Työ- ja elinkeinotoimistoissa oli marraskuun lopussa yhteensä 326 500 työtöntä työnhakijaa. Se on 30 600 enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Työttömien työnhakijoiden määrä lisääntyi edellisestä kuusta 6 600:lla.

Tilastokeskuksen työvoimatutkimuksen mukaan marraskuussa 2014 työttömiä oli 215 000, mikä oli 6 000 enemmän kuin vuosi sitten. Työttömyysaste oli 8,2 prosenttia eli 0,2 prosenttiyksikköä korkeampi kuin vuotta aiemmin."

http://www.te-palvelut.fi/te/fi/nain_asioit_kanssamme/te_palvelut/ajankohtaista/2014-12-23-01/index.html

Kumpi tilasto mahtaa olla lähempänä arkea?

Tämäkään lainaus ei varmaan näy tilastokeskuksen tuoreissa luvuissa?

"TE-toimiston tukemissa palveluissa, mm. palkkatuki, työvoimakoulutus, työkokeilu ja omaehtoinen opiskelu, oli marraskuun lopussa 131 000 henkilöä, mikä on 6 000 enemmän kuin vuotta aikaisemmin."
17237
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Väärennettyjä molemmat. luvut !!!
Ja hauskaa on kun on, a. -työttömiä ja sitten b. -piilotyöttömiä !
Ja kun ilmoitetaan ne luvut erikseen, niin näyttää vähemmältä. Muta ei koskaan lasketa yhteen.

ikävä todellisuuson se, että suomessa on 500 000 taoi1 Milj työtöntä, laskutavasta riippuen...
Suomi on kokoomus-leipäjonojen maa , massa-työttömyyden osaamiskeskus !
----hurraa hurraa !

Äänestä
  • Ja avoimia työpaikkoja oli jotain vajaat kymmenen tuhatta? Onneksi on kuitenkin niitä piilotyöpaikkoja riittävästi, koska muutenhan ei kannattaisi 'kuntouttaa' työttömiä työttömyydestään. 'Kuntoutuksen' ja orjatyön kautta opitaan etsimään ne piilotyöpaikat. Joissakin on sitten piilopalkatkin, mutta se on taas toinen stoori.

    Äänestä

  • yksi 500 000:sta kirjoitti:

    Ja avoimia työpaikkoja oli jotain vajaat kymmenen tuhatta? Onneksi on kuitenkin niitä piilotyöpaikkoja riittävästi, koska muutenhan ei kannattaisi 'kuntouttaa' työttömiä työttömyydestään. 'Kuntoutuksen' ja orjatyön kautta opitaan etsimään ne piilotyöpaikat. Joissakin on sitten piilopalkatkin, mutta se on taas toinen stoori.

    Onhan niitä työpaikkailmoituksia vaikka kuinka. Heti pääsee muutama kymmenen vaikkapa myymäämään pölynimureita ovelta-ovelle. Tai puh.myyntiin myymään alushousuja, sähköä, lehtiä jne.

    Joten sinne vaan - hop! Vai mitä.... Niin ja joulupukin paikkojakin tuli eilen auki ihan mahdottomat määrät...

    Äänestä

Jos on esim työvoimakoulutuksessa niin eikös sitä kuitenkin ole samaan aikaan myös työnhakijana, eihän se työnhaku siihen kurssitukseen katkenne? Eli miten noi tilastot tehdään? Sisältääkö tuo 326 500 työtöntä siis te.keskuksen kursseilla yms olevat vai ei?

Äänestä

Työttömyyttä pitäisi arvioida sen perusteella maksaako Kela "palkan" vai ei. Jos henkilö saa Kelalta rahaa, hän on työtön.

Äänestä
  • Siis työtätekevä saa Kelalta sairauspäivärahaa on

    Äänestä

Jos laskettaisiin samoin kuin 90-luvulla niin työttömiä olisi noin 450 000.

Äänestä
  • Työttömyyden käsittelijät ovat ottaneet oppia bisness-miehistä. Yritysten kirjanpito ja osavuosikatsaus kun saadaan näyttämään juuri siltä kuin halutaan, kun vain osataan siirrellä numreoita oikeisiin paikkoihin.

    Äänestä

  • väärinopittu? kirjoitti:

    Työttömyyden käsittelijät ovat ottaneet oppia bisness-miehistä. Yritysten kirjanpito ja osavuosikatsaus kun saadaan näyttämään juuri siltä kuin halutaan, kun vain osataan siirrellä numreoita oikeisiin paikkoihin.

    eu määräämä ja suosittelema tilastointi muuttaa mustan valkeaksi !!! - meno on kuin kiinassa... - sujuvasti valehdellaan...

    Äänestä

Sanotaan näin että työttömiä on suomessa enemmän kuin suomen armeijan reservin miesvahvuus. Tästä kun on maininnut niin kummasti on sensuuri iskenyt ja viestit ovat kadonneet keskustelupalstoilta onkohan vähän arka aihe mitä häh :D

Äänestä

Monesko ketju tämä on asiasta johon ei ole olemassa yhtä ainoaa vastausta!!

Äänestä

ja sinut kirjataan TE-toimiston puolesta TYÖSSÄOLIJAKSI, vaikka hakisit työtä koko ajan, jos teet vähintään 4t työtä viikossa.
Todellisisa työttömyyslukuja ei ehkä poliittisista syistä haluta edes kertoa ja tilastoida.
Lienee lähempänä 600.000 ja 20%.

Äänestä

Tilastokeskuksen luvuissa voi usein ulkopuolelle jäädä esim. vanhempi vaikkapa "putkeen" irtisanottu henkilö, joka ei hae enää töitä, koska ei esim usko sopivaa työtä enää löytyvän, eikä välttämättä enää haluaisikaan töihin, vaan on sitä mieltä, että mieluummiin nuorille töitä...

Tai myös työllisyyskoulutuksessa tai työharjoittelussakin oleva, joka ei juuri nyt hae työtä, ja katsoo itse pääasiallisen toimintansa olevan juuri sillä hetkellä opiskelu tai jokin muu. Tai jos palkkatyö tuntuu nyt pelkältä utopialta esim. puuttuvan kielitaidon takia, sairastelun tai lasten/omaisten hoidon takia,

Samoin vain osa-päiväistä tekevä kyllä katsotaan pääasialliselta toimeltaan työlliseksi hyvin herkästi.

Äänestä

oletko piilo-työtön ?
- ensin olit syrjäytynyt, osaamaton, liian vähän koulutettu,( todellisuudessa useilla työttömillä useita tutkintoja, mutta ei töitä.. ) - jne... syrjäytyjä, hallinnon kyykyttämä..,,
nyt olet piilotyötön.. - voi hvetti tätä hallintoa.. tämä nimittely on suoraan ahneesta pervosta homotuppiprseestä....
Ja liian suuri kallis hallinto on itse kovilla eduilla palkoilla ja eläkkeillä. Ahnetta stanoita ne kaikki.

Äänestä
  • Piilotyötön on piilotyöpaikassa töissä. Piilotyötön on henkilö, joka on olevinaan työllistetty, mutta käytännössä hän ei ole oikeassa työsuhteessa, vaan pakotettu karenssin uhalla piilotyöpaikkaan työkokeiluun tai kuntouttavaan työtoimintaan. On täysin ymmärrettävää, ettei piilotyöpaikan työpaikkailmoitus ole ollut koskaan julkisesti nähtävillä ja julkisesti haussa, vaan piilotyötön on sinne passitettu piilotyövoiman palvelukeskuksen kautta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


VinceNeil-80 kirjoitti:

23.12.2014

"Työ- ja elinkeinotoimistoissa oli marraskuun lopussa yhteensä 326 500 työtöntä työnhakijaa. Se on 30 600 enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Työttömien työnhakijoiden määrä lisääntyi edellisestä kuusta 6 600:lla.

Tilastokeskuksen työvoimatutkimuksen mukaan marraskuussa 2014 työttömiä oli 215 000, mikä oli 6 000 enemmän kuin vuosi sitten. Työttömyysaste oli 8,2 prosenttia eli 0,2 prosenttiyksikköä korkeampi kuin vuotta aiemmin."

http://www.te-palvelut.fi/te/fi/nain_asioit_kanssamme/te_palvelut/ajankohtaista/2014-12-23-01/index.html

Kumpi tilasto mahtaa olla lähempänä arkea?

Tämäkään lainaus ei varmaan näy tilastokeskuksen tuoreissa luvuissa?

"TE-toimiston tukemissa palveluissa, mm. palkkatuki, työvoimakoulutus, työkokeilu ja omaehtoinen opiskelu, oli marraskuun lopussa 131 000 henkilöä, mikä on 6 000 enemmän kuin vuotta aikaisemmin."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu