OsallisTuitko pomon joululahjapulloon?Miksi?
lahjat pomoille??
ruskeakieli
9128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mietin miksi ikinä työntekijät ostaa pomoille yhtään mitään.Sen ajankin voisitte tehdä töitä,kun kerjätä toisiltanne rahaa jollekin sellaiselle ihmiselle ,joka ei varmaan anna teille palkankorotusta pyytämättä tai lakkolematta.Onkohan teillä töissä kaikki järjissään.VAI onko keräys järjestetty jonkun yksitysen eduntavoittelijan toimesta ?Meinaan jotai työntekijää,joka on.saanut pomolta toisten tietämättä oman pikku joululahjan.Haiskahtaa joltain pomojen peennuolijoilta.
Joku yrittää päästä pomonsa suosioon.Voi olla myös kiitollisuuden velassa saamistaan eduista pomoille ja haluaa kerätä työkavereiltaan rahaa kallimpaan lahjukseen.Suosittelen kieltäytymistä ja palkankorotuksesta puhumisesta kerjäämisen sijasta.
Mielenkiintoinen ilmiö nyky-Suomessa kieltämättä. Tämä menohan alkoi lisääntyä ehkä noin 15 vuotta sitten. Muistelen vaan, mitä itse olen "liikennettä" pomojen huoneisiin seurannut.
- Joulupullo joulupullona, mutta toimintahan jatkuu pitkin kirkkovuotta, oli sitten juhlapyhät kyseessä tai tavallinen arki. Savulohta, poroa Lapista... En tiedä onko näillä mestaroitu omia palkankorotuksia, vaan eihan ne miinustakaan merkkaa. Toki tiedän päälliköitä, jotka eivät siedä aunuksennuolemista, joskin lienevät sukupuuttoon kuoleva laji nykysellään.
- Ainakin näillä "paketeilla" saa räätälöityä itselleen hyvää: sopivat työvuorot, ehkä loma-aikojen sovittelu toimii henkilökohtaisemmin.
- Ammattiliittojen voima työpaikoilla on lysähtänyt, mikä on myös yksi, eikä vähäisin, seikka. Porukalla ei haluta saada aikaan mitään, koska kaverikin saisi silloin sen. Huomaa: kateus on kasvatettu työyhteisöissä "potenssiinn viis". Homma näkyy pyörivän pitkälti vain oman henkilökohtaisen edun ajamiseen. Työnantajallehan tämä antaa liikkumatilaa vaikka millä mitalla.
Olen Itellan postinkantajana Savossa entisellä vilkkaalla risteysasemalla jossa ei ole kuin ohi mennyt Ideapark. Mitenkähän yhdelle asemalla pehkusäkille sähkökunnossapitopäällikölle tulee useita styroksiin pakkaukseen laitettuja hölskyviä lahjapakkauksia. Kun taida oikein olla edes työstään perillä mistään.
Tehdään töitä kanavissa ja F-verkoissa. Tunnit kirjataan infraan. Tosi kynämiehet.
Pitkin hampain joutunu epämielusalle pomotukselle yhteisesti annettuun lahjaan osallistuun parilla eurolla kun pomotus täytti vuosia. Mielusammal pomolleni edellises työpaikas ei annettu tietääksein mitn, mahtoko kukaa tietääkkää tuon merkkipäivii vai lienekö ollu sillo ku ite jo siirtyny muihi tehtäviin. Tuo oli kuitenki reilu pomo jole oisin ilomielin jotai antanukki... Eli mun kokemuksen mukaan nuo lahjanantojutut menee nii et jos työporukas on joku joka tykkää organisoia rahankeruujuttui ja ideoida lahjanki nii niit pomoi lahjotaan, muita ei vaikka oisivat lahjat ansainneet. Tosi paljo henkilöstä kii ja ei suinkan siis pomosta van alaisista.
Sama toimii toisinkipäin. Eräs ex-pomoni (olin useeseen otteeseen määräaikasena hällä) otti tavaks lahjottaa mulle kuoharipullon jokasen työpätkäni päätteeks. Muut pomot ei oo antanu mitään, kehuja vaan ja hyvät suositukset ja/tai työtodistukset.
Taitaa olla kaikilla vielä se Aspergren oireyhtymä. Ei mitään käsitystä käytännön töistä. 600 hengen esikunta pyörittää esikuntaansa toistensa töillä ja mukavaa on kaikilla. VR Leaks avaa vielä paljonko kukin 700 hengen johtajasta on saanut tulopalkkiota. Odotellaan, sehän on julkista tietoa. VR Nyt lehden toimituksen kuppikoko kasvaa kuten Amerikassa.
Siltä näyttää, pitäähän niitä pomoja miellyttää. Riittää kun paketti on muuten edustuskunnossa.
Se on lahja pomoille