Naismaku vaihtelee?

Mietin vaan

Onko miehillä yleensä jokin logiikka /linja naismaun suhteen ? Näin miehen ex-tyttöystävän ja tälläinen kysymys jäi pyörimään päähän. Eli itse olen tapaillut aina ulkoisesti tietyn tyyppisiä miehiä. Mutta siis tämä nainen oli todella laiha ja itse taas aika muodokas. Eikö yleensä jos miehet esim tykkää isoista tisseistä, niin iskevät tissi-naisia tai sitten jos tykkäävät laihoista niin jatkavat tällä linjalla? En nyt mikään lihava ole,mutta tosiaan on tissiä ja persettä

10

111

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on kyllä

    • 1234567890+

      Riippuu varmasti ihan miehestä ja siitä millaista elämää hän on viettänyt, jotkuhan ottaa ihan mitä saa. miespuolisten kavereiden entisiä ja illan seuralaisia tietäen, tuntuu että jotku on sitä luokkaa että kunhan vaan on päässy pussit tyhjentämään ja ollu "pussi päähän"- luokkaa..

      Jotkut miehet varmasti tietävät mistä niin sanotusti syttyvät, katse etsii ravintoloissa isoja rintoja ja vaikka pitkiä sääriä, todellisuudessa hän saattaa mennä naimisiin pienirintaisen, lyhyen naisen kanssa jos häneen sattuu tutustumaan ja rakastumaan.

      Ainut seikka mikä tulee mieleen jossa miehet eivät VÄLTTÄMÄTTÄ jousta (mitä nyt luulisin) on se onko nainen luonnollisen näköinen vai pyntätty, aito vai liian pinnallinen..


      Eikä ihastuminen / paneminen tosiaankaan aina katso naamaa eikä vartaloa.

      Me naiset kulutamme aivokapasiteettiamme aivan liikaa tällaisiin vertauksiin, "ex oli tumma, olen vaalea, mahtaakohan se kuitenkin pitää tummia naisia haluttavampina jne.." Ainakin joskus omalla kohdalla olen huomannut tällaista.. olkaa omia itsejänne :))

      • persenic

        aika frostia tekstiä. Mikä herätti?


    • 1234567890+

      persenic, mitä tarkoittaa "frostia"

      • perseic

        Kerro tarkemmin ajatuksistasi.


      • persenic
        perseic kirjoitti:

        Kerro tarkemmin ajatuksistasi.

        Teen poikkeuksen. Persenic ei pysty esittämään kysymyksiä, eikä osallistumaan keskusteluun. Siksi en pidä sinua itse pesenicinä ja vastaan.

        Tarkoitin viiltävän terävää ja kylmää analyysiä miehen ja naisen välisestä seksuaalisuhteesta. Onko se sitten pohjimmiltaan kuitenkaan sitä miltä näyttää, tai miten molemmat toimivat, en ole varma. Ehkä hyväksyntää ja ihailua kaipaava nainen hylkää hänestä kiinnostuneen "heikon" ja ehkä ilman metsästystä tehty kaato menettää miehen mielessä kiinnostuksen. Onko se sitten normaalia, jos ajatellaan tervettä mieltä ja ihmistä. Vastaan siihen jälleen: en ole varma.


    • 1234567890++

      Onhan se aika kummallista, että esim. mies joka aidosti on kiinnostunut ja vielä uskaltaa sen kertoa ja avautua tunteistaan suht lyhyenkin ajan jälkeen, tuntuu tulevan helposti "ulos nauretuksi", ns. ala-arvostetuksi,hölmöksi
      - kun taas itseään täynnä oleva mahd. kusipää, joka ei ole edes millään lailla esittänyt olevansa kiinnostunut,( vaikka päinvastoin ) herättää naisen kiinnostuksen. En usko että tämä selittyy vain hyväksynnän ja ihailun tarpeena..tietysti osa mutta..

      Omakohtaisena kokemuksena voin kertoa, että kouluaikoinakin ns. "fiksut" miehet ottivat yhteyttä, kertoivat olevansa kiinnostuneita ja avautuivat minulle, mikä varmasti oli heille iso asia. kuitenkaan en koskaan edes harkinnut että minulla ja kellään heistä olisi mitään, en edes yrittänyt, katsonut mihin se johtaisi.
      Ihmisen mieli on omituinen- nyt kun ajattelen nämä miehet olivat paljon muuta kuin heikkoja, he olivat rohkeita.

      Mutta onko tässä kyse siitä että tunteiden kertominen, varsinkin alkuvaiheessa varmaankin vielä voimakkaimmillaan olevat tunteet tuovat naiselle tai miehelle ahdistuksen tunteen, haluaako hän tarrautua minuun loppuelämäksi? mitä jos ei toimikkaan? uskallanko heittäytyä ? sekä metsästysvietin "josko olisi jotain muuta parempaa" tai "olenko liian helppo jos lähden tähän"

      tuntuu kyllä typerältä että pitäisi säästellä tunteitaan, ja tiputella niitä pikkuhiljaa vain siksi että et ole liian heikko/helppo

      Kyllä naisilla tuntuisi enemmän olevan tuota tarvetta leikkiä tunteilla ja tuntea itsensä saavuttamattomaksi, kun taas miehet ehkä ajattelevat asiat yksinkertaisemmin, miksi tuhlata aikaansa pelleilyyn? poikkeuksiahan on koko maailma tulvillaan "ehkä, joko, tai, VAI?" :)

      • persenic

        Mikäli minulta kysyt vanhenpana ihmisenä, niin on erittäin tervettä itsesuojelua säästellä tunteitaan siihen vaiheeseen, kunnes on varma toisenkin tunteista.

        Tunteet eivät ole koskaan tasapainossa parisuhteessa. Kun toinen rakastaa enemmän, rakastaa toinen vähemmän. Ja tervettä on, kun toinen etääntyy, havahtuu toinen läheisyyden tarpeeseen.

        Ajatukseni eivät koske yhden illan suhteita. Poikkeuksiakin on, jos kohde ei ole niin tuntematon, tai vastaa jotakin ihannetta. Useimmiten ihanne on kuitenkin "tuttu" ihminen, jota on ollut syystä tai toisesta kiinnostava jo aikaisemmin, tyyliin "olen nähnyt sinut monesti jossakin.."


      • persenic
        persenic kirjoitti:

        Mikäli minulta kysyt vanhenpana ihmisenä, niin on erittäin tervettä itsesuojelua säästellä tunteitaan siihen vaiheeseen, kunnes on varma toisenkin tunteista.

        Tunteet eivät ole koskaan tasapainossa parisuhteessa. Kun toinen rakastaa enemmän, rakastaa toinen vähemmän. Ja tervettä on, kun toinen etääntyy, havahtuu toinen läheisyyden tarpeeseen.

        Ajatukseni eivät koske yhden illan suhteita. Poikkeuksiakin on, jos kohde ei ole niin tuntematon, tai vastaa jotakin ihannetta. Useimmiten ihanne on kuitenkin "tuttu" ihminen, jota on ollut syystä tai toisesta kiinnostava jo aikaisemmin, tyyliin "olen nähnyt sinut monesti jossakin.."

        Muistettakon kuitenkin, että olen homoseksuaali enkä omakohtaisesti tiedä miehen ja naisen suhteista sen enempää.


    • Kirjoituksesi osoittaa, että tissit ja perse ei ole ratkaisevaa. Vaan se, mitä naisen korvien välistä ja sielusta pulppuaa. Kun se on kohillaan, tuppaavat tissit ja persekin olemaan kohillaan sellaisena kuin ovat. Henkisesti jotenkin eri aaltopituudella olevaa ei kauaa jaksa oli muodot mitä hyvänsä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      29
      4301
    2. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      15
      4212
    3. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      249
      3878
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      64
      2369
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      43
      1811
    6. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      77
      1694
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      1
      1508
    8. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      6
      1425
    9. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1417
    10. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      11
      1331
    Aihe