Moikka!
Oon aloittamassa nutrausta vuoden vaihteen jälkeen, kyse siis vlcd- kuurista, jossa painon putoaminen saattaa olla aika rajua. Onko kellään kokemusta? Jääkö esim. nahka roikkumaan ja kuinka sitä voisi ennaltaehkäistä?
Nutrilett
3
143
Vastaukset
- cuba libre
Ei nahan roikkumista juurikaan voi ennaltaehkäistä. Jonkinverran siten, ettei laihduta nopeasti, johtuen siitä että ihon palautumista ei nopea laihdutus nopeuta, tuskin sen koommin hidastakaan. Siinä menee se vuosi tai 12kk.
Onhan sitä kaikenlaista poppakonstia, voiteita ja vaikka mitä uskomuksia asian tiimoilta. Niiden vaikutus on likimain mitätön.
http://www.iltalehti.fi/terveys/2012071715850042_kn.shtml
Summa summarum: Ihon palautuminen ottaa aina oman aikansa, ehkä vuoden. Terveellinen ruokavalio (ei siis nutraus) sekä terveelliset elämäntavat edesauttavat tätä palautumista, joka kuitenkin kestää sen vuoden tai optimioloissa 12kk... Eikä tulos ole taattu. Etenkin jos vaikkapa vatsapeite on päässyt venähtämään, niin sen saa kiinni vain leikkauksella, muuta menetelmää ei ole, ei vaikka 1kg/vuosi laihduttaisi... Joten se on höpöpuhetta syyllistää liian nopeasta laihdutuksesta jos nahka roikkuu. - kokemusta...
Jääkö esim. nahka roikkumaan ja kuinka sitä voisi ennaltaehkäistä?
Olen 35 vuotias ja ylipainoa on 26 kiloa. Nyt olen pudottanut 12kg nutraamalla ja ei ainakaan vielä voi sanoa, että roikkuisi mistään. Jos tästä otetaan vielä esim 5 kiloa, niin tuskin sekään näkyy missään. Ikä vaikuttaa, varmaan 40 v ylöspäin alkaa roikkumaan helpommin. Miksei nuorillakin jos pudotusta on paljon.
Yleensä nuorehkoilla ihmisillä iho palautuu helpommin. Ja kyllä perimäkin vaikuttaa, jotkut voivat olla tosi kiinteitä vaikka ovat pudottaneet paljon. Toisille jää löysää, on yksilöllistä. Ei sitä varmaan paljoa voi ennaltaehkäistä. Mutta älä vaivaa asialla mieltäsi, varmaan reilu kymmenen kiloa voit pudottaa täysin huoletta. Tiedän mun ikäisiä, jotka on laihduttaneet tosi hoikiksi ja ei roiku. Itseänikin on asia vaivannut, ja ei huvittanut laihduttakaan kun mietti että jääkö roikkuun. Nyt en mieti asiaa ainakaan toistaiseksi.- cuba libre
No, itse olen jonkinverran vanhempi. En pudottanut nutraamalla, vaikka muutamat nutriletitkin söin kyllä. Esikiksi joku juoma oli aika kiva uinnin jälkeen. Pahimmillaan minulla oli ylipainoa noin 40kg, nyt painoindeksi ollut 25 pari vuotta. Ei ole nahkaa siten että se häiritsisi elämääni millään tavoin. Pudotin 20kg melko nopeassa aikataulussa, 4kk aikana.
Mutta nämä ovatkin henkilökohtaisia asioita.
Jos sitä nahkaa jää, niin sitä jää. Se on vähän sellainen asia, että siihen ei oikein voi vaikuttaa mainittavia määriä. Jos vatsapeite on revennyt, niin ei se liimaannu kiinni vaikka mitä söisi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?3221832Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831287Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh751284- 1341157
- 80967
- 85891
- 48843
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro118814- 48790
Sitä saattaa vähän hölmöillä
rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.60746