Avoehto

Ehdollnen rakkaus

Kuinka monella on avoliittoa koskeva ehto kirjallisena?
Erossa se on pakko ottaa huomioon siinä missä avioehtokin. Asialla on merkitystä, jos on yhteinen lapsi.

2

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piparminttuli

      Ei voi tehdä mitään avoehtoa. Jos jompikumpi kuolee niin sillon lapsi perii vanhempansa. Ja jos lapsi on alaikänen tulee hälle lastensuojelun kautta edunvalvoja ettei toinen vanhempi käytä lapsen varoja väärin. Tietysti voitte tehdä testamentin sen varalle, mutta lapsella on lakioikeus kuitenkin. Erotessa kumpikin teistä omistaa sen kumman nimissä on. Asunto, auto ym.
      Ei ole mitään avoehtoa olemassakaan. Lain silmissä te olette kaksi ihmistä jotka asuvat yhdessä ja teillä on yhteinen lapsi (näin ymmärsin).Kumpikin omistaa sen mikä on omissa nimissä. Toinen ei myöskään ole vastuussa toisen nimissä olevasta velasta.

      Ota nyt oikeesti selvää mihin sinulla on oikeus ja mihin velvollisuus ennen kun alat suunnitella mitään isompaan. Ehkä vielä kerkiät korjata jo tehdyt virheesi. Ja muista että sinä olet yksin vastuussa taloudellisesta tulevaisuudestasi.

    • yksinkertaista

      Teillä ei ole mitään oikeutta toistenne omaisuuksiin, joten ehto on siinä. Pitäkää eron varalta kuitit tallessa, joista näkee kumpi on maksanut isompia hankintoja. Koska avoerossa ei ole lakia turvaamassa tasapuolisuutta kun ajatellaan aineettomia uhrauksia perheen hyväksi, kuuluu asiaan että myös vääryyttä kärsitään. Mutta siihen on tyydyttävä, kun liittoa ei ole virallistettu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      79
      2891
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      28
      2607
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2411
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2104
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      111
      1622
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1403
    7. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      29
      1118
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1072
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      15
      856
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      111
      846
    Aihe