Kuulostaako oikealta?

aloittelevatreenaaja

-Ennen treeniä lämmittely 3-5 min
-Lyhyet venytykset treenattaville alueille 5-10 sek, 3 toistoa

-Treeni 12 toistoa, 3 sarjaa

(Tähän väliin kysymys: onko lyhyet venyttelyt treenin jälkeen tarpeelliset?)

-Kunnon venyttelyt (kutsutaan staattisiksi venytyksiksi käsittääkseni?) noin 4 tuntia treenin jälkeen. Myös ennen näitä venytyksiä lämmittelyt 3-5 min

Entä missä välissä olisi paras aika juoda ja syödä? Kiitos jo etukäteen vastauksista :)

1

137

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1+1

      -juo ennen ja syö jälkeen, tunnin sisään proteiinipitoista ravintoa.
      - jos olet kankeuteen taipuvainen, niin venyttele ennen ja jälkeen tai vaikka sarjojen välissä. Lämmittelyjakso voisi olla pitempi.
      -vaihtele toistojen määrää, jotkut liikkeet yli 10, toiset alle 10 toistoa. Mutta jos olet aloittelija niin tuo 12 kuulostaa hyvältä.
      -ainakin minä pidän lyhyistä venyttelyistä harjoituksen jälkeen, enkä paljon muuta teekään. Puhut paljon venyttelyistä, ovat liikelaajuudet ongelmana. Minä kannattaisin enemmin voimaliikkuvuutta, esim. keppijumppa kuin pelkkää tietyn lihaksen venyttelyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2461
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      47
      1478
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1349
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1039
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1019
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe