Vastaus mummomuorille

Kyllä oli ennen toisin.
Arkkipiispat eivät ole koskaan ennen näin räikeällä tavalla asettuneet vastustamaan sekä Jumalan kirjoitettua sanaa, että oman kirkkokuntansa oppia ynnä tunnustukirjoja.

Kukaan arkkipiispa ei myöskään aikaisemmin ole jakanut kansaa tällä tavoin kahteen leiriin.
12253
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kyllä oli toisin.
Ennen sanaa luettiin kirkossa ja sitä selitettiin saarnoissa kirkon opin ja perinteen mukaan. Nykyliberaalipapisto ei tätä enää sananselitystä tunne.
Ennen korostettiin kristillisen perheen ja yhteisön merkitystä yksilön kasvuympäristönä, nyt ei enää ole sellaista kuultu.
Ennen papisto tunsi uuden testamentin, nyt ei.
Ennen kristikansa oli varsin yhtenäistä, nyt ei.
Ennen ihmisiä kutsuttiin kirkkoihin yhdessä uskomaan, nyt kutsutaan vain samanmieliset ja muut ajetaan pois ja kielletään yhteiset sopimukset.
Ennen pappisvirka oli Raamatun mukainen, nyt ei.
Ennen naisteologit toimivat pastoraaliviroissa lehtorin virkanimikkeellä, nyt ei.
Ennen piispat ja papit kokosivat jäseniä kirkkoon, nyt ajavat jäseniä ulos.
Jne jne. Esimerkkejä on satoja, mutta edes pienen respektin vuoksi en käy sisäiseen keskusteluun enempää.

Äänestä
  • Samanlaista se on ollut ennenkin, aina on ollut pieni joukko joka on laittanut vastaan kaikkia uudistuksia. Nyt taitavat olla äänessä enemmän kirkon ulkopuoliset jotka ottavat kantaa kirkon asioihin.

    Äänestä

Oli toisin. Ennen ei räävitty ja trollailtu netissä.

Äänestä

Kirkko on arkkipiispan toimesta pahasti repeytynyt ja eheytymisestä ei ole merkkiäkään, päinvastoin. Nyt lähtijöinä ovat konservattivit. Ketkä tämän jälkeen käyvät kirkossa ja miksi?

Äänestä
  • No eipä sinne kirkkoon jumalanpalveluksiin kukaan mene, jos kaikki konservativit ja seurakunta-aktiivit eroavat.

    Äänestä

oli ennen toisin sanoi :
Kyllä oli ennen toisin.
Arkkipiispat eivät ole koskaan ennen näin räikeällä tavalla asettuneet vastustamaan sekä Jumalan kirjoitettua sanaa, että oman kirkkokuntansa oppia ynnä tunnustuskirjoja.
___________
Silmiemme edessä on meneillään puistattava näytelmä.
Oikea selitetään vääräksi ja väärä oikeaksi - kuka on osallistunut noihin toimiin ja
kuka ei.

Esim. ne jotka kannatti(a)vat sitä uutta avioliittolakia katukaa ja pyytäkää anteeksi.

Kaikkien on otettava tavallaan kantaa noihin karmaiseviin Pahan tekoihin!!!

Äänestä

Sanokaa sitten nimeltä arkkipiispa jonka aikana kaikki vielä oli hyvin (joku muu kuin Gustaf Johansson, vai oliko hän viimeinen uskova arkkipiispa)

Äänestä

Ennen ennen eli suhteellisen kauan sitten oli pakko mennä kirkkoon ainakin neljästi vuodessa vaikka olisi asunut meren takana.

Äänestä
  • p.s. Olisiko hyvä eli siunaus jos palattaisiin tuohon wanhaan takaisin?

    Äänestä

Jos en kuullut väärin, radio deissä Suuri Sosialidemokraattinen ajattelija Veli-Matti Hynninen kertoi vakuutavalla äänellä Piispa Irja Askolan olevan suuri innoittajansa,millähän lailla.

Äänestä
  • Hynninen on piispojen nuoleskelija ja teologeista liberaalein. Lipoo aina varsinkin Askolaa.
    Hänhän on ollut pappina Kalliossa...

    Äänestä

Riippuu kai siitä, mistä näkemyksestä käsin tuota katsoo?

No, ehkä joskus 30 – luvulla on ollut arkkipiispa, joka ei ole ollut uudistusten kannalla.

Ne taitavat olla aivan muut voimat jotka on laittanut tällaisenjaon voimaan?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


oli ennen toisin kirjoitti:

Kyllä oli ennen toisin.
Arkkipiispat eivät ole koskaan ennen näin räikeällä tavalla asettuneet vastustamaan sekä Jumalan kirjoitettua sanaa, että oman kirkkokuntansa oppia ynnä tunnustukirjoja.

Kukaan arkkipiispa ei myöskään aikaisemmin ole jakanut kansaa tällä tavoin kahteen leiriin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu