Paino noussut vuodessa 5 kiloa, mikä on syy?

ongelma.

Kävin viimeksi puntarissa muutaman kerran viime talvena, jolloin paino oli välillä 75-77kg. Nyt joulu-tammikuussa olen käynyt uudelleen jolloin paino on ollut välillä 81-82kg. Nyt etsinkin syytä tähän, ettei tarvitse huolestua. Kesällä lenkkeilin rajusti pullojen perässä, joita kannoin päivittäin säkkitolkulla useita kilometrejä. Askelia tuli päivässä 20000-30000, joskus jopa paljon tuon yli. Lepopäiviä ei juuri koskaan ollut edes. Pullosäkit painoivat välillä kuin synti, joten voimistelustahan tuon luulisi käyneen.

Olen myös syksyllä ja alkutalvesta tehnyt kävelylenkkiä ja alkanut käydä taas uimassa sekä hiihtämässä. Askelia päivässä tulee edelleen keskimäärin 20000, mikäli mittari mittaa oikein. Mielestäni vyötärönympärykseni ei ole kasvanut yhtään. Lisäksi tunnen esim. hiihtäessäni, että voimani ovat kasvaneet ja jaksan nousta mäet paremmin ylös kuin ennen. Ja myös hapenotto tuntuisi parantuneen.

Mutta, minua huolestuttaa tuo yli 80 kiloa. Olen sentään vain 180cm pitkä mies ja haluaisin painaa kuten hoikat ja huippukuntoiset urheilijat noin 70 kiloa. Onkohan tuo kertynyt paino, kuten uskon, lihasta, vai voisiko se kuitenkin olla läskiä? Olen syönyt päivittäin jonkin verran herkkuja, mutten usko kertaakaan syöneeni päivässä enempää kuin 2500 kaloria. Syön sen verran pieniä määriä kaikkea.

4

192

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuunlapsi

      Olet syönyt enemmän kun olen kuluttanut.

      Jos se ylimääräinen paino on läskiä tai muskeleita voit varmaan nähdä kropasta, jos siinä näyttää olevan enemmän läskiä.

    • Mielenkiintoista.

      Jokin ei täsmää. Kuvailemasi määrä askelia ja muutenkin tuo määrä liikuntaa suhteutettuna tuohon mitä uskot syöneesi on aivan hurja, ja sinusta ei pitäisi olla jäljellä enää kuin luut ja nahka. Siksi en usko ollenkaan, että mittarisi mittaa oikein tai sitten että olet syönyt niin vähän kuin mitä väität. On toki mahdollista, että olet saanut lihasta, mutta et missään nimessä 5 kiloa. Se näkyisi ja tuntuisi joka paikassa. Lihaksen mukana tulee aina myös rasvaa ja suhde on parhaimmillaankin noin 75% lihasta 25% rasvaa. Luulen, että olet saattanut saada noin 2 kiloa lihasmassaa ja 3 kiloa rasvaa.

    • cuba libre

      Syy on siinä, että olet syönyt hieman yli kulutuksen. Ei se asia askelmäärillö muutu, mutta välillä vosi ehkä hieman dieetata, ei bodaritkaan elä jatkuvassa bulkissa.

      Vyötärön ympärys, sikspäkin näkyvyys sun muu antaa osviittaa että paljonko sitä läskiä on, mitä voisi karistella.

      • ap.

        Näytän ulkoa samalta kuin aiemmin, jopa hieman lihaksikkaammalta jos totta puhutaan. Tosin vaalta tullessani näytän ihme kyllä läskiltä, koska paino on korkeampi kuin aiemmin ;)


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1335
    2. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1219
    3. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      64
      1118
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      233
      1111
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      996
    6. 63
      881
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      861
    8. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      667
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      31
      634
    10. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      575
    11. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      540
    12. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      33
      530
    13. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      529
    14. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      529
    15. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      498
    16. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      469
    17. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      465
    18. Onko kipuraja

      Jo ylitetty?
      Ikävä
      51
      451
    19. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      24
      437
    20. Olet komea ja kaikkea

      En uskonut kuitenkaan miten laajasti olet kaikkien naisten ihannoinnin kohde. Jälleen kerran. Palsta on hiljainen kun o
      Ikävä
      19
      423
    Aihe