Mieheni pani toista ja tietysti siihen liittyi kaikki valehtelu, jota ei myönnä vieläkään.
Nyt rakastaa ja haluaa jatkaa, kunhan minä nyt ymmärtäisin unohtaa kaiken.
En oikeasti edes tiedä rakastanko enää, ja paskat, kuinka voi epärehellistä ihmistä rakastaa?
Mitä se rakkaus on? Kuinka se muka voi kestää kaikenlaista paskaa, loukkauksia ja valehtelua?
Ja viime kädessä se pettäminenkin on tietysti minun vikani, heh!
Jokainen on itse vastuussa omista teoistaan, eikö?
Miksi pettänyt puoliso haluaa niin innokkaaasti jatkaa, vaikka toiselle elämä yhdessä on yhtä helvettiä?
Nyt rakastaa ja haluaa jatkaa, kunhan minä nyt ymmärtäisin unohtaa kaiken.
En oikeasti edes tiedä rakastanko enää, ja paskat, kuinka voi epärehellistä ihmistä rakastaa?
Mitä se rakkaus on? Kuinka se muka voi kestää kaikenlaista paskaa, loukkauksia ja valehtelua?
Ja viime kädessä se pettäminenkin on tietysti minun vikani, heh!
Jokainen on itse vastuussa omista teoistaan, eikö?
Miksi pettänyt puoliso haluaa niin innokkaaasti jatkaa, vaikka toiselle elämä yhdessä on yhtä helvettiä?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sama juttu mulla vaimo jäi kiinni vieraissa käynnistä yritti tietenki kieltää kaiken ja valehteli loppuun asti.Sitten kun ei enää pystyny kierteleen niin oli vaan kovana ettei tässä mitään paljonhan tämmöstä tapahtuu.Kyllä luottamus on menny täysin.En tiedä minäkään miten tästä jaksaa eteenpäin mutta voimia sinulle ymmärrän miltä sinusta tuntuu.
Kyllä on elämästä mennyt ilo,ei voi mitään....
Minun mieheni on jäänyt yli 20 vuoden aikana usein pettämisestä kiinni. Ja saanut anteeksi ja luvannut yhdeksän hyvää ja kymmenen kaunista.
Vuosi sitten pääsimme jo niin pitkälle, että asuttiin erossa. Kunnes idioottina hellyin ja otin takaisin: uskoin ja luotin.
Nyt on taas uusi nainen kierroksessa....
En minäkään luota laisinkaan mieheeni, varsinkin kun tiedän hänen valehtelevan kirkkain silmin päin naamaani!!
Ja rakkaudesta en tiedä, en ole tainnut tietää pitkään aikaan...
Itseäni ja saamattomuuttani saan syyttää tilanteesta. Olisi ratkaisujen aika. Ei tällaista jaksa ja tarvitseeko jaksaa?
Päivääkään ei mene etten asiaa ajattele.Silti yritetään jatkaa.Miehellä toinen nainen 2 vuotta ja nyt vannoo ettei enää ikinä petä ja että mä olen hänelle tärkeintä maailmassa.Vaikeeta se on uskoa,mutta yritän.Sillä rakastan miestäni kaikesta huolimatta,vaikka onkin loukannut mua syvästi.
ei se unohdu, eikä helpota. Lasten takia yrittää jatkaa niinkuin ei mitään. Luottamus iäksi poissa. Molemmille olis varmasti helpompaa aloittaa uusi suhde jossain muualla
kyllä se luottamus meni ja en halunnut perhettä hajottaa ,olin liitossa niin kauan kun lapset lähti kodista.Mies jatko pettämistä koko ajan vaikka vanno että ei tee sitä.Lopulta erosin koska ei ollut syytä elää yhdessä.
ihan ,kuin olisin lukenut omasta elämästäni.Miehet ovat näköjään samanlaisia huijareita ,kuin omanikin.Hän petti minua vuoden verran nuoremman naisen kanssa.Minun olisi pitänyt ottaa hänet avosylin vastaan ,kun herra saapui kotiin. Hän vannoi rakastavansa vain minua.Olen katkera itselleni ,kun en heittänyt häntä heti ulos vaan lähdin siihen valheeseen mukaan.Olen ollut paljon paremmassa kunnossa ,kun ei tarvitse tuhlata aikaa siihen,onko exäni siellä minne sanoi lähtevänsä vai huoransa luona. Tottakai olen kärsinyt helvetin tuskat tilanteen takia ,mutta kerranhan se kirpaisee.Toivon,että valoa olis minunkin tunnelin päässä.
Mulla on nyt kuule samanlainen tilanne. Mun mies on myös käynyt vieraissa ja "paneskellut" sitä naista!!! Kauaa tämä suhde ei ole kuulemma kestänyt, mutta tällähetkellä mieheni ei pysty sanomaan milloin se loppuu!! Hän haluaa myös jatkaa minun kanssani ja osoittaa hellyyttä ja huomiota, mutta miten voin koskaan enään luottaa??? Mul on niin paska olo, että en oikein tiedä miten koossa pysyn!! Onko teillä lapsia??
niinpä sinä et voi enää luottaa.Nyt sinun pitää vain uskoa. meillä ei ole mieheni kanssa yhteisiä lapsia, joten päätös oli helpompi tehdä.