Tämä video sai minulle kyyneleet silmiin

Olen nainen, eikä minua ole koskaan lyöty miehen toimesta. Tiedän kuitenkin mm. naapurin jota mies pahoinpiteli. En voisi ikinä huolia miestä, joka lyö. Näiden poikien isät eivät ole hakkaajia. Tällaisen pojan haluan minäkin itselleni tulevaisuudessa.

http://nrj.fi/uutiset/nuoria-poikia-pyydettiin-lapsaisemaan-tyttoa-katso-miten-he-reagoivat/
16138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Toisin päin olisi mennyt niin, että jokainen tyttö olisi lyönyt poikaa ja hihitellyt perään. :)

Äänestä
  • Miksi miehen lyöminen ottais koville jos koiranpennun kiduttaminenkin onnistuu: http://hoaxes.org/Top/ecomments/4755

    When Stanley Milgram published the results of his obedience experiment in 1963, it sent shockwaves through the scientific community. Other researchers found it hard to believe that people could be so easily manipulated, and they searched for any mistakes Milgram might have made. Charles Sheridan and Richard King theorized that perhaps Milgram's subjects had merely played along with the experiment because they realized the victim was faking his cries of pain. To test this possibility, Sheridan and King decided to repeat Milgram's experiment, introducing one significant difference. Instead of using an actor, they would use an actual victim who would really get shocked. Obviously they couldn't use a human for this purpose, so they used the next best thing — a cute, fluffy puppy.

    Sheridan and King told their subjects — volunteers from an undergraduate psychology course — that the puppy was being trained to distinguish between a flickering and a steady light. It had to stand either to the right or the left depending on the cue from the light. If the animal failed to stand in the correct place, the subjects had to press a switch to shock it. As in the Milgram experiment, the shock level increased 15 volts for every wrong answer. But unlike the Milgram experiment, the puppy really was getting zapped.

    As the voltage increased, the puppy first barked, then jumped up and down, and finally started howling with pain. The volunteers were horrified. They paced back and forth, hyperventilated, and gestured with their hands to show the puppy where to stand. Many openly wept. Yet the majority of them, twenty out of twenty-six, kept pushing the shock button right up to the maximum voltage.

    Intriguingly, the six students who refused to go on were all men. All thirteen women who participated in the experiment obeyed right up until the end.

    Äänestä

.........................ja nainen raka.staa................................................

Äänestä

Tämä video kuvaa hyvin ätmin ajatusta romantiikasta. Kilttiä. Hellää. Kunnioittavaa. Pidättyvää ja hitaasti etenevää. Eli lapsellista ja hölmöä. Menneen ajan romantiikkaa.

Nainen haluaa jotain muuta. Dominointia, sitä että mies vie eikä kysele lupaa. Vuoristorataa. Maskuliinisuutta. Eläimellisyyttä. Saman tien pyllyyn kiinni yökerhon diskopuolella.

Tästä syystä ätmit eivät saa naista.

Äänestä
  • Indeed. Jos joku noista pojista olisi lyönyt, vaikka edes ihan hiljaa käsivarteen, niin se poika olisi ollut tytön valinta läheisempään tutustumiseen.

    Äänestä

Vastenmielinen video joka esittää naiset taas pelkkinä objekteina.l

Ja tosi pipipää pitää ihmisen olla jos uskoo että nainen kiinnostuisi miehestä siksi että tämä lyö naista. Oksettavaa sakkia täällä, ei ihme että ovat sinkkuna.

Äänestä
  • Nainen on objekti. Ei biologia muutu miksikään sillä, että yrittää väittää vastaan jollain feministisillä huuhaa-argumenteilla. Ulkonäkö on 90% naisen seksuaalisesta arvosta. Ihmisarvo on sitten kokonaan toinen asia.

    Äänestä

  • Olet 100% oikeassa. Yksikään nainen ei halua miestä siksi, että tämä lyö naista vaan siitä huolimatta, että tämä lyö naista ja sama asia pettämisen kanssa.

    Eli toisin sanottuna jos mies saa kiimavitun litisemään ja herättää naisen elukkamaisen kyrvänhimon niin mies saa lyömisen anteeksi. Tunnetuin esimerkki tästä on Rihanna, jonka mies on hakannut hänet sairaalakuntoon monta kertaa, mutta kyseisen elukan kiimavittu on päättänyt, että sen miehen parrua pitää saada.

    Äänestä

Entinen jännämieheni löi minulta silmän mustaksi ja jätti minut myöhemmin yksin kahden penikansa kanssa. Nykyään olen työtön yksinhuoltaja Varissuolta ja kärvistelen täällä työttömyysturvan varassa.

EN EHKÄ OLE MIKÄÄN MAAILMAN PARAS ÄITI MUTTA OLEN KÄYNYT ELÄMÄN KOVAN KOULUN!!!!

Äänestä
  • Noista pojista tulee ätmejä sata varmasti. Ei niissä ole yhtään jännämiehen vikaa edes lapsina joten pillua ne ei saa.

    Äänestä

Joo, eiköhän video kerro vain sen, että väkivaltaiseksi ei synnytä vaan siihen kasvetaan. Sama asia esim. ätmeiksi, homoiksi ja pissiksiksi. Kulttuuri/ympäristö tekee suurimman työn.

Äänestä

On tietenkin mahollista, että tuossakin haastattelussa on valittu vain mansikat kermakakun päältä videolla näytettäviksi eli ne kaikkein kilteimmät ja mukavimmat pojat. Jos joku noista kakaroista olisi oikeasti edes kevyesti läpsäissyt tyttöä kasvoihin niin tuskinpa sitä olisi videolla näytetty.

Äänestä

Ja onkin taas paikallaan muistuttaa siitä, että parisuhteisssa nainen on väkivaltaisempi osapuoli (eniten lapsia kuolee oman äitinsä kautta) ja että yksikään nainen ei saa parisuhteessa turpaansa, jos ei ehdoin tahdoin valitse jännämiestä.

Muuten tämä on paras esimerkki siitä, että femakkojen väite miesten väkivaltaisuudesta on täyttä sontaa.

Onkin ällistyttävää, että miten paljon naisten pitää nähdä vaikkaa että löytää miehen joka antaa heille säännöllisesti selkäsaunan.

Äänestä

Jotta videolla olisi ollut jotain opetusarvoa, olisi voinut pojille sanoa että katsoo nyt tarkasti, koska ei tule ikinä saamaan tuollaista naista.

Äänestä

Hieman naiivi lähestymistapa ongelmaan, ikään kuin oikeassa elämässä naisia tai ketään muutakaan lyötäisiin useinkin kesken kaiken hauskanpidon. Tietysti on myös puhtaasti sadistisia ihmisiä, jotka haluavat lyödä ketä tahansa ihmistä ilman edeltävää konfliktia, mutta he ovat mitättömän pieni osa kaikista väkivallantekijöistä.

Äänestä
  • Siis söpö videohan toi oli, mutta...sitä suurempi on kuilu ideaalikäsityksen ja todellisuuden välillä, mitä enemmän tuodaan esiin lyömisen tuomittavuutta silloin, kun kohteena on kaunis ja herttainen tuntematon tyttö.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


i love boys kirjoitti:

Olen nainen, eikä minua ole koskaan lyöty miehen toimesta. Tiedän kuitenkin mm. naapurin jota mies pahoinpiteli. En voisi ikinä huolia miestä, joka lyö. Näiden poikien isät eivät ole hakkaajia. Tällaisen pojan haluan minäkin itselleni tulevaisuudessa.

http://nrj.fi/uutiset/nuoria-poikia-pyydettiin-lapsaisemaan-tyttoa-katso-miten-he-reagoivat/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu