Miten tehdä erosta mahdollisimman kivuton

Ajessandra

Lyhyesti tilaanteeni. Avomies sanoi haluavansa erota. Mies ei ole voinut hyvin hetkeen, mutta ei ole paljon asioistaan puhunutkaan. Minä olen elätellyt toivoa asioiden ratkeamisesta vielä muutama viikko sitten. Nyt kävi ilmi, että mies ei ole missään vaiheessa ollut tosissaan sitoutunut tähän suhteeseen ( 4,5v) vaikka niin on sanonut ja toiminutkin kotioloissa. Miehellä on kuitenkin ihan seurustelun alusta asti ollut muita naisia, viimeisimmät treffit jouluna, kun tunteiden selvittämiseksi päätettiin viettää jouu eri paikoissa. Minulla on tytär, olemme asuneet yhdessä kaksi vuotta.
Kyllä kai minulla on epäilyksiä ajoittain ollut, joitain juttuja tiennytkin, asioista ouhuttu, mies sanonut yrittävänsä, muuttavansa tapojaan, olevansa pahoillaan. Ja mä olen uskonut, jopa soimannut itseäni siitä etten luota tarpeeksi. Yrittänyt luottaa, että suhde toimisi paremmin.
Nyt olen näistä uutisista melkoisen loukkaantunut. Ja enhän mäkään halua näin pohjattoman valheellista elämää enää jatkaa. Eli ero on väistämätön. Meillä ei kummallakaan ole oikein mahdollisuutta lähteä pois siksi aikaa kunnes mies saa asunnon. Ja alkuperäinen kysymykseni on: Miten pystyy asumaan saman katon alla vaadittavan ajan mahdollisimman kivuttomasti selviten? Pelkään omaa kiukkuani ja sen ryöpsähtelemistä.

6

340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oppeliini1

      Sekä mies että sinä olette asettaneet kuvan lapsellenne jossa te kolme edustatte yhtä perhettä ja perhe-elämän jatkuvuutta.
      Nyt lapselta repäistään tuo läheiseksi tullut aikuishahmo pois.

      Teidän aikuisina on osattava elää kuin hyvät kämppäkaverit, ilman riitelyä ja syyttelyitä. Olette aikuisia, pystytte siihen.

      Lapsen on annettava ymmärtää ettei hän missään tapauksessa ole osallisena perheenne hajoamiseen. Vain että Sinä äitinä olet aina hänen tuki ja turva, se kallio johon hän voi uskoa ja luottaa.

      Olisiko nyt oikea aika keskittäytyä täysillä pienokaiseesi, pitää kaikki miehet loitolla (pois lapsen näkopiiristä) seuraavat parivuotta. Sittenkkään esitellä uusi aviiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiomiesehdokas vasta kun tiedät kristallillin kirkkaasti että voit luottaa häneen 100%. (eikä niin että hän lentelee kukasta kukkaan ja sinä toivot ettei niin olisi)

    • Ajessandra

      Kiitos vastauksesta! Kyllä, tuohon on pyrittävä, vaikka minussa kyllä raivoa kytee tällä hetkellä ihan hirveästi :D Mutta en halua lapsen aikana alkaa koko pettymystäni suoltamaan ulos. Onneksi lapsi ei ole enää kauhean pieni, 12 v, ja mulla on aina ollut tyttööni mahdottoman läheiset välit, ja suhteesta huolimatta me olemme olleet aina se meidän kodin "perusperhe". Mies on otettu mukaan niin paljon kun n halunnut tulla. Tytön kanssa pystyy kuitenkin onneksi jo juttelemaan. Ja uutta miestä mä en huoli nyt mistään hinnasta, kyllä tämän luottamuksen korjaamiseen menee aikaa, enkä uuteen suhteeseen halua pelkoja tästä. Minä haluan nyt vaan rakentaa iloisen, onnellisen ja tasapainoisen elämän minulle, tytölle ja koiralle :) Uusia ystäviä kyllä toivoisin löytäväni, ja uskon, että niitä löydänkin, vanhojen ja ihanien rinnalle! Mutta kiitos kannustuksesta! Pyrin käyttäytymään kun aikuinen :)

      • Nyt ryhtiä!

        Miksi et saa osoittaa miehelle raivoa? Tottakai saat ja pitääkin. Hän on käyttäytynyt törkeästi sinua kohtaan! Ei sitä tarvitse sietää. Tyttäresi on jo niin vanha, että ei aina kotona ole. Silloin voit miehelle raivota.
        Jos olet "aikuismainen" ja kestät vaan kaiken hymyssä suin, mies ei edes ymmärrä tehneensä väärin. Ei ymmärrä satuttaneensa. Raivoa, ehkä hän lähtee nopeammin.
        Ihmettelen todella, että suljet vihasi sisällesi. Ajan myötä se purkautuu ulos fyysisinä oireina, jos et sitä nyt muuten ulos tuo.
        Ryhdistäydy, nainen!


    • parempi ero

      Jätä se kusipää. Minä olen jopa mies ja en voi ymmärtää kuinka annat "virkaveljeni" noin touhuta!!!!!

    • sama tilanne
    • No nyt on yhteisasuminen loppusuoralla, mies lähtee huomenna. Ihan en kaiken aikaa onnistunut malttiani säilyttämään, mutta suurimmilta vahingoilta varmasti vältyttiin. Nyt täytyyvaan totutella tähän uuteen tilanteeseen, rämpiä ikävän ja epäuskon yli. Mutta nyt ainakin tiedän, että meidän perheessä on vain ja ainoastaan aitoa rakkautta ja välittämistä, ei jatkuvaa valehtelua. Paitsi kai teinit aina vähän äidille valehtelee, mutta se kuuluu asiaan. :) Eikä tarvi enää tapella. Ehkä tästä lopulta seuraa enemmän hyviä asioita ja parempaa elämää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      121
      2642
    2. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      69
      1094
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      210
      1054
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      39
      982
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      931
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      894
    7. 36
      876
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      123
      853
    9. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      4
      829
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      812
    Aihe