Omron - rasvaprosentin mittaus

Edelia

Vittu! Tänään iski masennus. Liityin salille 3kk sitten, ja menin Omroni rasvaprossan mittaukseen. Olen treenannut nää 3 kk kuin pieni eläin, syönyt terveellisemmin kuin koskaan (vaikka en aikaisemminkaan kovni huonosti syönyt); kaikki teollinen ja lisätty sokerimössö poistunut ja olen keskittynyt syömään puhdasta ruokaa.
Lisäksi kerran viikossa olen mitannut vartaloni mittoja, ja ilahduttavimpana tieto siitä, että rinnoista kadonnut 4cm. Alaostastolla meneekin sitten hitaampaa, mutta niinhän se taitaa monella muullakin naisella mennä.

No, tuloksia oli siis tullut, ja menin iloisena uusinta mittaukseen eilen. Paino oli mukamas laskenut vain 0.6kg, rasvaprosentti noussut 1,5%:lla ja lihaksien osuus kehossa vähentynyt :O.

Onhan tässä järjenvastainen olo, koska mittanauhakin kertoo sen, että jotain on tapahtunut. Vituttaa vaan niin paljon!

Onko mulla yhtään kohtalotoveria? p.s ehkä en mee enää koskaan rasvaprossamittaukseen....

2

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hankala sanoa...

      Kun paino junnaa ja keho pitää kiinni rasvavarastoistaan, voi syynä on liian tiukka dieetti ja hyvälaatuisen rasvan puute. Lisäksi liian tiukalla ruokavaliolla lihaksia lähtee.
      Vedätkö liian tiukkaa ruokavaliota ylisuurella kalorivajeella, kun liikutkin? Syötkö esim kasviöljyjä tai margariinia sen 3 teelusikallista (yksi on 5ml eli enemmän tavallinen tasainen teelusikka) En ole asiantuntija, mutta olen sitä mieltä, että elimistön säästöliekki ja liika vähärasvaisuus johtaa huonoihin tuloksiin. Nämä on ne yleisimmät ongelmat mielestäni.

    • Edelia

      Heippa, kiitos vastauksesta. En ole vetänyt säästöliekillä. Normaalisti olen syönyt. Itse olisin veikannut laihtuneen n. 3kg. Syön päivittäin rasvoina puolikkaan avokadon, pähkinöitä n. 20g sekä tämän lisäksi aina kun kokkaan, käytän oliiviöljyä aika reippaasti.

      Nimenomaan siksi pidin pitkän välin rasvaprossan mittauksilla, koska haluan että tulokset jäävät pysyviksi ja ne tuntuvat luonnollisilta. Lueskelin ketjuja tuosta Omronin mittarista:

      http://www.pakkotoisto.com/yleinen-keskustelu/62154-rasvaprosentin-mittaus-omron-bf306/

      Monen mielestä se on aikamoista huuhaata, ja kuulemma monesti lihaksikkaan ihmisen olleessa kyseessä rasvaprossakin on korkea (!). Itse sijoitun kohtaan 4 asteikon ollesssa 1-5, ja viisi on korkein.

      Vertailin myös ottamiani viikottaisiakroppavalokuvia, ekaa kuvaa ja eilen ottamaani. Mittanauhakin kertoi sen, etttei alakropasta ole lähtenyt tavaraa, mutta yläkropasta olen kuvankin mukaan laihtunut selkeästi.
      Nyt kun kiinteytysprojektia on takana jo tällainen aika, voisi olettaa että keho luopuu niistä rasvoista helpommin?

      No, joka tapauksessa. Itse tässä näin jo painajaisiakin viime yönä, kuinka poikaystävä haukkuu läskiksi :D. Ihan oma projekti tämä on, mutta siis aion kuitenkin kiristellä ruokavaliiota nyt jonkun verran, koska nyt alan odottamaan hieman näkyvämpiä kuukausittaisia tuloksia. En ole aiemminkaan syönyt sokerimössöjä, mutta nyt aion rajoittaa hieman hedelmien syöntiä. Mandariineja on mennyt päivittäin n.5kpl. Korvaan ne vihanneksilla. Kiinnitän huomiota myös hiilareihin, että valtaosa niistä tulee syötyä sekä ennen treeniä että sen jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      26
      2446
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      114
      2076
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      121
      1732
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      45
      1557
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1497
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1075
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      123
      1044
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      87
      975
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      967
    10. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      949
    Aihe