Miten voin suojautua

väkivallan uhalta

Ex-mieheni on väkivaltainen. En suostunut pahoinpideltäväksi, tein rikosilmoituksen ja erosin. Exäni tuomittiin törkeästä pahoinpitelystä.

Lähestymiskieltoa en saanut, koska ei ollut näyttöä, että ex-mieheni olisi edelleen väkivaltainen eron jälkeen. Omaisuuttani on hajotettu, mutta silminnäkijöitä ei ollut.

Minä tiedän sen, että hän on vaarallinen. Tiedän sen, koska olen ollut tilanteissa, jossa olen nähnyt sen hänen silmistään. Hän halusi minun kuolevan.

Haluan varautua siihen, että hän yrittää uudestaan. Ex-mieheni on ovela ja jos hän päättää tehdä minulle jotakin, hän ei todellakaan aio jäädä kiinni siitä. Hänellä on pitkäjänteisyyttä odottaa ja antaa ajan kulua.

Olen ilmoittanut läheisillen, että jos katoan, minut on tapettu. Mutta, jos mitään todisteita ei löydy, hän pääsee kuin koira veräjästä.

Tälläkään ei oikeastaan ole merkitystä, minua kiinnostaa varautuminen: suojautua mahdolliselta väkivallalta ja puolustautua.

Poliisi ei tee mitään ennen kuin jotain tapahtuu. Pitäisikö vain hiljaa hyväksyä, että joo, palataan asiaan, kun minut on tapettu?

Töissäni olen usein yksin ja mitään valvontakameroita ei ole. Jos en ole valmistautunut, hento nainen vastaan roteva mies - olen helppo uhri.

Miten voisin varautua suojaamaan itseäni, jos tilanne tulee eteen?

Olen miettinyt itsepuolustuskurssia, pippurisumutetta ja pientä teräasetta turvakseni. Tietenkään ei ole tarkoitus käyttää näitä, ilman todellista uhkatilannetta. Exälläni ei ole mitään syytä tulla työpaikalleni, se ei ole mikään sellainen paikka, johon sattumalta tullaan. Jos hän sinne ilmestyy, tarkoitus on selvä.

Kuka voisi neuvoa?

4

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lottamari22

      ota yhteys en muista nimeä mutta netistä googlaamalla naisille apu/tukinumero josta voivat neuvoa tuossa tilanteessa ja kerro varmasti kaikille ex,täsi jotta tulee tietoon kuinka pimeä tapaus on niin ainakin jos jotain sattuu niin tiedetään ketä epäillä.Voit myös hakea käräjäoikeudesta lähestymiskieltoa tosin voidaan olla montaa mieltä auttaako se.

    • itsepuolustus OK

      "Olen miettinyt itsepuolustuskurssia," - on hyvä että olet miettinyt sitä mutta miettiminen EI auta! Sinun on tehtävä sen eteen - mentävä kurssille ja nyt heti!

      Itsepuolustus treenauksessa opitut liikkeet ovat helpot , ( karate, aikido jne ) tosin niitä täytyy harjoitella joka päivä. Niihin ei vaadita voimaa eikä painonnostajan hartioita! Heiveröinen tyttönen on täydellisen tehokas kun osaa liikkeet!

      Tuo on jotain jota voit tehdä aivan välittömästi turvataksesi olosi. Jatkuvasti ja jokapaikassa!

    • rrrrrali

      Minulla samanlainen kokemus. Ex tosin uhkaili yli puoli vuotta eron jälkeen, teki kaikenlaista ja lopuksi yritti tappaa. Jos uhkailee niin älä poista yhtään tekstiviestiä, mene poliisi asemalle viestejen kanssa ja kerro että pelkäät, piinaaminen on nykyään rikos (silloin kuin minua piinattiin niin ei ollut, poliisit eivät tehneet mitään), tosin valitettavasti lähestymiskielto ei estä hulluja. Outoa että et ole lähestymiskieltoa saanut hänelle. :( itse sain kun hän oli pahoinpidellyt minut, tosin hän myös rikkoi kieltoa.. Itsepuollustusta tulet tarvitsemaan ja muista tehdä rikosilmoitus kaikesta, mitä hän sinulle tekee, minä olin nuori ja tyhmä ja en aikoinaan tehnyt...

    • voimia

      Totti Karpelan joukot tekee näitä kartoituksia yritysten työntekijöille. Näillä joukoilla on todella hyvä ammattitaito ennustaa tyypin toiminta aikaisemman toiminnan perusteelle tehdyn kartoituksen pohjalta. Ovat auttaneet myös onnistuneesti yksityishenkilöitä ainakin aiemmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      121
      2642
    2. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      69
      1094
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      210
      1054
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      39
      982
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      931
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      894
    7. 36
      876
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      123
      853
    9. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      4
      829
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      812
    Aihe