Miten voin suojautua

väkivallan uhalta

Ex-mieheni on väkivaltainen. En suostunut pahoinpideltäväksi, tein rikosilmoituksen ja erosin. Exäni tuomittiin törkeästä pahoinpitelystä.

Lähestymiskieltoa en saanut, koska ei ollut näyttöä, että ex-mieheni olisi edelleen väkivaltainen eron jälkeen. Omaisuuttani on hajotettu, mutta silminnäkijöitä ei ollut.

Minä tiedän sen, että hän on vaarallinen. Tiedän sen, koska olen ollut tilanteissa, jossa olen nähnyt sen hänen silmistään. Hän halusi minun kuolevan.

Haluan varautua siihen, että hän yrittää uudestaan. Ex-mieheni on ovela ja jos hän päättää tehdä minulle jotakin, hän ei todellakaan aio jäädä kiinni siitä. Hänellä on pitkäjänteisyyttä odottaa ja antaa ajan kulua.

Olen ilmoittanut läheisillen, että jos katoan, minut on tapettu. Mutta, jos mitään todisteita ei löydy, hän pääsee kuin koira veräjästä.

Tälläkään ei oikeastaan ole merkitystä, minua kiinnostaa varautuminen: suojautua mahdolliselta väkivallalta ja puolustautua.

Poliisi ei tee mitään ennen kuin jotain tapahtuu. Pitäisikö vain hiljaa hyväksyä, että joo, palataan asiaan, kun minut on tapettu?

Töissäni olen usein yksin ja mitään valvontakameroita ei ole. Jos en ole valmistautunut, hento nainen vastaan roteva mies - olen helppo uhri.

Miten voisin varautua suojaamaan itseäni, jos tilanne tulee eteen?

Olen miettinyt itsepuolustuskurssia, pippurisumutetta ja pientä teräasetta turvakseni. Tietenkään ei ole tarkoitus käyttää näitä, ilman todellista uhkatilannetta. Exälläni ei ole mitään syytä tulla työpaikalleni, se ei ole mikään sellainen paikka, johon sattumalta tullaan. Jos hän sinne ilmestyy, tarkoitus on selvä.

Kuka voisi neuvoa?

4

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lottamari22

      ota yhteys en muista nimeä mutta netistä googlaamalla naisille apu/tukinumero josta voivat neuvoa tuossa tilanteessa ja kerro varmasti kaikille ex,täsi jotta tulee tietoon kuinka pimeä tapaus on niin ainakin jos jotain sattuu niin tiedetään ketä epäillä.Voit myös hakea käräjäoikeudesta lähestymiskieltoa tosin voidaan olla montaa mieltä auttaako se.

    • itsepuolustus OK

      "Olen miettinyt itsepuolustuskurssia," - on hyvä että olet miettinyt sitä mutta miettiminen EI auta! Sinun on tehtävä sen eteen - mentävä kurssille ja nyt heti!

      Itsepuolustus treenauksessa opitut liikkeet ovat helpot , ( karate, aikido jne ) tosin niitä täytyy harjoitella joka päivä. Niihin ei vaadita voimaa eikä painonnostajan hartioita! Heiveröinen tyttönen on täydellisen tehokas kun osaa liikkeet!

      Tuo on jotain jota voit tehdä aivan välittömästi turvataksesi olosi. Jatkuvasti ja jokapaikassa!

    • rrrrrali

      Minulla samanlainen kokemus. Ex tosin uhkaili yli puoli vuotta eron jälkeen, teki kaikenlaista ja lopuksi yritti tappaa. Jos uhkailee niin älä poista yhtään tekstiviestiä, mene poliisi asemalle viestejen kanssa ja kerro että pelkäät, piinaaminen on nykyään rikos (silloin kuin minua piinattiin niin ei ollut, poliisit eivät tehneet mitään), tosin valitettavasti lähestymiskielto ei estä hulluja. Outoa että et ole lähestymiskieltoa saanut hänelle. :( itse sain kun hän oli pahoinpidellyt minut, tosin hän myös rikkoi kieltoa.. Itsepuollustusta tulet tarvitsemaan ja muista tehdä rikosilmoitus kaikesta, mitä hän sinulle tekee, minä olin nuori ja tyhmä ja en aikoinaan tehnyt...

    • voimia

      Totti Karpelan joukot tekee näitä kartoituksia yritysten työntekijöille. Näillä joukoilla on todella hyvä ammattitaito ennustaa tyypin toiminta aikaisemman toiminnan perusteelle tehdyn kartoituksen pohjalta. Ovat auttaneet myös onnistuneesti yksityishenkilöitä ainakin aiemmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      237
      6630
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      52
      4686
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4441
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      7
      4229
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3733
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3628
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3606
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3511
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3283
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2425
    Aihe