miten hyväksytän itselleni sen ettei minusta pidetä tarpeeksi ja sen että kukaan haluamani mies ei jaksa katsella minua kuin pienen hetken.
Miten hyväksytän itselleni sen etten ole tarpeeksi hyvä tyttöystävksi vaan kelpaan kyllä hetken huviksi monille. Olen nuori eikä ulkonäössäni ole omasta mielestäni mitään vikaa eikä varmaan miehetkään pidä minua hassumpana mutta jotenkin en vain riitä vaikka olisin lempeä ja antaisin omaa tilaa toiselle,en vain ole tietynlainen *mahtava* hurmaava* olento. Sanotaan että ihmisen pitäisi hyväksyä itsensä sellaisena kuin on ja jatkaa elämässä eteenpäin mutta monien koitosten jälkeen alkaa tuntua todella uuvuttavalta uskoa enään itseensä. Sinä joka olet kokenut samaa ja hyväksynyt tilanteen niin mikä tässä nyt sitten todella auttaisi...olen toivoton
Miten hyväksytän itselleni sen etten ole tarpeeksi hyvä tyttöystävksi vaan kelpaan kyllä hetken huviksi monille. Olen nuori eikä ulkonäössäni ole omasta mielestäni mitään vikaa eikä varmaan miehetkään pidä minua hassumpana mutta jotenkin en vain riitä vaikka olisin lempeä ja antaisin omaa tilaa toiselle,en vain ole tietynlainen *mahtava* hurmaava* olento. Sanotaan että ihmisen pitäisi hyväksyä itsensä sellaisena kuin on ja jatkaa elämässä eteenpäin mutta monien koitosten jälkeen alkaa tuntua todella uuvuttavalta uskoa enään itseensä. Sinä joka olet kokenut samaa ja hyväksynyt tilanteen niin mikä tässä nyt sitten todella auttaisi...olen toivoton
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mitä nyt on tapahtunut? Enhkä teet liian nopeasti johtopäätöksiä? Niin minä välillä teen. Pitäisi vaan olla ja yrittää ajatella kaikkee negatiivista.
Et ole tuon kokemuksen ja tunteen kanssa yksin. Minullai on samanlaisia kokemuksia ja tunteita. Nytkin poden surua ja kaipausta ihmistä kohtaan jonka kanssa aikaani kulutin puolisen vuotta. Suhde loppui kun aloin kyselemään missä mennään. Tunteita ei ollut minua kohtaan. Ei vikaa kuulema ollut, mutta ei vaan ollut tunteita.
Olen ulkoillut paljon, jutellut ihmisten kanssa. Yrittänyt keksiä rutiineja ja päivälle täytettä. Usko parempaan ja toivo paremmasta on koetuksella. Välillä tuntuu menneen. On vain oltava. Ei muu auta. Sallittava kurja olo.
On tullut katsottua peiliin vähän liikaakin. Mutta ei itseään voi alvariinsa syyttää ja moittia. Ei ne ihastuksen/rakkauden kohteetkaan täydellisä olleet.
Yitetään jaksaa ja toivotaan itsellemme hyvää. Jospa joku ihana ihminen sen jaksaisi meistä nähdä sen hyvän ja kauniin mitä meissä on.
Tämä aika on sellainen, joka saa ihmiset käyttäytymään itsekkäästi. Vika ei ole teissä nuoret neidit, vaan koko yhteiskunnassamme. Moraali on alhaalla, arvoja ei ole. Olen kuullut samaa käytöstä kaniilta naisilta, miten he ovat kärsineet miesten julmasta käytöksestä. Aina vika ei näet ole itsessä.
hylätty ihminen
Sinulla on kyky löytää näitä täysin vääriä henkilöitä..niitä jotka ovat vain yhden asian perässä
Erehdyt heidän makeiluunsa ja hetken luulet näiden olevan ihan ok
ilmeisesti et ollenkaan tiedä millainen oikea mies on ja millainen arvoton "pelimies"
Kuten kirjoitat sinulle pääasia on ulkonäkö ehkä nyt huomaat kuinka pitkälle
sillä päästään Siitä on hyötyä vain ensimmäiset minuutit ja siihen loppuu se
Siis et varmaankaan tiedä mistä nämä eri tyypit eroittaa ???
No, kerroppa sinä herra omahyväinen meille se, mistä teidät erottaa =)
Minusta miehessä kuin miehessä ei ole mitään eroa, kaikki miehet ovat samanlaisia, toimintamallit vaan vähän erilaiset.
Jos minua tarkoitat..niin mikä toteamuksestani teki "Herrasta omahyväisen"
EI ole ihme että erehdyksiä tulee jos meidät koetaan KAIKKI samanlaisina
Olen kuvitellut että kannattaisi oppia tietämään ..kuinka psykopaatit narcissit ym
itsekkäät epäinhimilliset (tässä tapauksessa miehet) käyttäytyvät "Saalistaessaan"
Vaikeaa se ei ole ollenkaan
No et suostu enää hetken huviksi, naiset tekee itselleen karhunpalveluksen kun heti on kiire lakanoiden väliin. Jos siis on toiveissa jotain vakavampaa..
Katselet itseäsi kovempitasoisia miehiä. Luonteessasi on tuskin mitään vikaa. Ulkonäköjuttu.
No olisitkin yli-ihminen jos jokainen jota sinä haluat myös automaattisesti haluaisi sinua. Kunnioita itseäsi, äläkä enää ala hetken huviksi kenellekään vaan mittauta ensin kiinnostuksen taso. Toisekseen, älä muuta persoonaasi olemalla lempeä jos et ole. Äläkä muutenkaan nöyristele. Rakkaudessa ei tarvitse nöyristellä eikä esittää. Rakkauden löytäminen on vaikeaa kaikille, älä oikaise mutkia, se kostautuu.
Hei!
Tunnistan itsekin samanlaiset tuntemukset joskus kokeneeni. Nyt, vaikkakin edelleen sinkkuna, koen että olen päässyt niistä yli :)
Tärkeintä on ettet KOSKAAN sido arvoasi jonkun miehen määriteltäväksi! Rakastat itseäsi siitä huolimatta ettei joku mies niin tekisi.
Nyky-hteiskunta tukee löyhiä seksisuhteita ja jopa imisten hyväksikäyttöä. Sellaisia miehiä, jotka ns seukkailevat puolivillaisesti (läinnä seuraksi ja huvitukseksi) on pilvin pimein. Me naiset olemme itse sallineet sellaisen käytöksen, ja annamme intimiteettiä vailla mitään lupauksia jostakin merkityksellisemmästä, tai tulevaisuudesta.
Kaikki ei siis ole mitään sinun henkilökohtaista ongelmaa, vaan osa suurempaa miesten maailmaa.
Uskoisin että' jokaisella naisella, siitä huolimatta kuinka säkeinöivä ja maaginen on, on kokemuksia miehestä, joka vain leikki hänellä, tietäen ettei mitään tunteita ole tai tule, ja suhde sitten loppui kun nainen kyllästyi olemaan leikkikalu ja puhumaan tavoitteista.
Oikeasti ei miehiä "pelota" puhu niistä tavoitteista ja sitoutumisista pätkääkään, mutta ahdistuvat siitä vain siksi, että tietävät etteivät siinä pisteessä voi enää jatkaa hyväksikäyttöään, eli suhde loppuu.
Rakasta itseäsi, arvosta itseäsi, ja katso tarkemmin kenelle ja missä tilanteessa annat huomiota, aikaasi, rakkauttasi ja seksuaalisuuttasi. Älä anna sitä tuosta noin vain ennen kuin mies on osoittanut ansaitsevansa sen.
Tämä on ainoa oikea tie, mutta se voi olla yksinäisempi (hetkellisesti) kuin seksilelna olo, siksi sinun tulee oppimaan myös setää yksinäisyyttä.
Mitä enemmän arvostat itseäsi, sitä enemmän sinua arvostvia ihmisi'ä tulee elämääsi. Niin kävi minullekin, en ole enää hyväksikäytetty! :)