Mikä urheilulaji tehoaa reisiin?

mm_♥

Mä oon muuten tyytyväinen mun vartaloon, mutta reidet on ongelma(varsinkin sisäreisien yläosa). Mä käyn juoksu/höllkkälenkillä 4-5 kertaa viikossa sit kahtena päivänä käyn kävelyllä. Jumppailen joka ilta television äärellä. Kerran viikossa mul on tanssi ja jumppa. Elän suhteellisen terveellisesti 4-5 kertaa päivässä 3-4tunnin välein. Herkutkin olen jättänyt pois, joskus kyllä juhlissa voi jonkun keksin syödä. Mikä liikuntalaji tehoais reisiin???

Tässä on mun päivän ateriat:
Aamupala: kaurapuuro joku hedelmä
Välipala: joku hedelmä esim. Banaani
Päivällinen: perus kotiruoka
Välipala: luonnon jogurtti hedelmä
Iltapala: ruisleipä tai ruisnäkkileipä jossa juustoa päällä hedelmä

Pitäskö mun lisätä liikkumista et reisistä lähtis ylimääränen?

4

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • slkdfjaösoih

      Reisiin tehoaa jääkiekko ja step-aerobic, saleilta tietysti löytyy se sisäreisilaite, en muista nimeä. Saman liikkeen voi tehdä kotona kylkimakuulla nostamalla alimmaista jalkaa päällimäisen edestä ylöspäin.. nilkkapaino tehostaa liikettä. Yläreiteen kertyvä rasva ei koskaan lähde kokonaan pois, se on geneettinen taipumus, ja saattaa liittyä myös korkeaan estrogeenipitoisuuteen tai vähäiseen testoteronin määrään. Testosteronin määrää voi lisätä harjoittelemalla raskailla painoilla lihaskuntoa. Ja lisätä proteiinia ja vähentää sokeria (hedelmiä) ruokavaliossa. Silloin voi päästä eroon naisille tyypillisistä "ongelma-alueista".

    • mm_♥

      Tehoaisko kuntopyöräily?

    • KMT

      Itselläni juoksu ja hyvä ruokavalio ovat auttaneet riittävästi. Lisäksi teen hieman joitakin jalkaharjoitteita, esim. kyykkyjä.

    • shwarzeneggerpohjemies

      Itse aloitin 10 vuotta sitten ihan pitkät lenkit reippaalla tahdilla. kaksi kertaa oon vetänyt kävellen noin puolimaraton lenkin. Lopputulos. Käytän yleensä pillifarkkuja. Pohkeiden kohdalla on aika mielettömät lihakset. Joten on vaikeuksia saada farkkuja pois jalasta heh. Elikä voin sanoo pitkät reippaat lenkit. Elikä se 21 plus jotain kilometriä. Pohkeet,reidet kasvaa.. ja kunto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5597
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1707
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe