Mikä urheilulaji tehoaa reisiin?

mm_♥

Mä oon muuten tyytyväinen mun vartaloon, mutta reidet on ongelma(varsinkin sisäreisien yläosa). Mä käyn juoksu/höllkkälenkillä 4-5 kertaa viikossa sit kahtena päivänä käyn kävelyllä. Jumppailen joka ilta television äärellä. Kerran viikossa mul on tanssi ja jumppa. Elän suhteellisen terveellisesti 4-5 kertaa päivässä 3-4tunnin välein. Herkutkin olen jättänyt pois, joskus kyllä juhlissa voi jonkun keksin syödä. Mikä liikuntalaji tehoais reisiin???

Tässä on mun päivän ateriat:
Aamupala: kaurapuuro joku hedelmä
Välipala: joku hedelmä esim. Banaani
Päivällinen: perus kotiruoka
Välipala: luonnon jogurtti hedelmä
Iltapala: ruisleipä tai ruisnäkkileipä jossa juustoa päällä hedelmä

Pitäskö mun lisätä liikkumista et reisistä lähtis ylimääränen?

4

154

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • slkdfjaösoih

      Reisiin tehoaa jääkiekko ja step-aerobic, saleilta tietysti löytyy se sisäreisilaite, en muista nimeä. Saman liikkeen voi tehdä kotona kylkimakuulla nostamalla alimmaista jalkaa päällimäisen edestä ylöspäin.. nilkkapaino tehostaa liikettä. Yläreiteen kertyvä rasva ei koskaan lähde kokonaan pois, se on geneettinen taipumus, ja saattaa liittyä myös korkeaan estrogeenipitoisuuteen tai vähäiseen testoteronin määrään. Testosteronin määrää voi lisätä harjoittelemalla raskailla painoilla lihaskuntoa. Ja lisätä proteiinia ja vähentää sokeria (hedelmiä) ruokavaliossa. Silloin voi päästä eroon naisille tyypillisistä "ongelma-alueista".

    • mm_♥

      Tehoaisko kuntopyöräily?

    • KMT

      Itselläni juoksu ja hyvä ruokavalio ovat auttaneet riittävästi. Lisäksi teen hieman joitakin jalkaharjoitteita, esim. kyykkyjä.

    • shwarzeneggerpohjemies

      Itse aloitin 10 vuotta sitten ihan pitkät lenkit reippaalla tahdilla. kaksi kertaa oon vetänyt kävellen noin puolimaraton lenkin. Lopputulos. Käytän yleensä pillifarkkuja. Pohkeiden kohdalla on aika mielettömät lihakset. Joten on vaikeuksia saada farkkuja pois jalasta heh. Elikä voin sanoo pitkät reippaat lenkit. Elikä se 21 plus jotain kilometriä. Pohkeet,reidet kasvaa.. ja kunto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      66
      2204
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      92
      1482
    3. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      62
      1285
    4. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      70
      1271
    5. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      115
      1149
    6. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      90
      1000
    7. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      69
      989
    8. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      72
      943
    9. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      81
      886
    10. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      11
      862
    Aihe